هنرآکادمی

چگونه برای کسب و کار خود ویدئو های جذاب درست کنیم؟ تکنیک های برتر ساخت ویدیو های جذاب

چگونه برای کسب و کار خود ویدئو های جذاب درست کنیم؟ تکنیک های برتر ساخت ویدیو های جذاب

آیا می خواهید ذهن بینندگان را درگیر فیلم های خود کنید؟ کمتر از 8 ثانیه فرصت دارید تا قبل از آن که به صفحه دیگری بروند، توجه شان را جلب کرده و نگهشان دارید. بنابراین چگونه می توان توجه بینندگان را جلب کنید؟

پس آماده شده و وارد گود شوید، در این مقاله آکادمی هنر شما با اسرار جذب مخاطب و نگه داشتن آن ها و چگونگی جذاب کردن ویدئوها آشنا می شوید.

جادوی نگه داشتن مخاطب را با ویدئوهایتان کشف کنید – اثر OrangeCrush

مهم ترین جنبه های ساخت یک فیلم جذاب عبارتند از :

محتوا

احساسات

فیلمبرداری و تدوین

1. محتوا در ساخت ویدیو

In medias res (از میانه شروع کنید)

این عبارت لاتین به معنای شروع کارها از وسط می باشد. از مقدمه و تیزرهای طولانی استفاده نکنید، مستقیم به سراغ اصل مطلب بروید، سپس به تیزر ابتدایی خود بپردازید. در ابتدا نتیجه و پایان کلیپ را نشان دهید، سپس برگردید و نحوه رسیدن به پایان را بیان کنید.

ساختن ویدیو را با قلاب شروع کنید

اصطلاح قلاب (Hook) به موضوع یا ایده ای از فیلم اشاره دارد که مخاطب را جذب کرده و انتهای فیلم نگه می دارد. پس بهتر است قلاب خود را در ابتدای فیلم قرار دهید. بینندگان عادت دارند که سایت ها و ویدئوهای مختلف را بررسی کرده تا آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند؛ بنابراین به آنها اطلاع دهید که در مکان مناسبی هستند و نیازی به جستجوی بیشتر نیست.

به بیننده بگویید که قرار است در این ویدئو چه کار کنید و چه انتظاری می توانند از تماشای آن داشته باشند. می توانید مستقیماً آن را بیان کنید، یا از الگوی problem/solution استفاده کنید. در این الگو شما مشکلی را که می دانید مشتری با آن مواجه است را بیان کرده، سپس بهترین راه حل یعنی محصول یا خدمات خود را به آنها ارائه می دهید!

قلاب مناسب چیزی است که به آن نیاز دارید. طراحی توسط miremi_design

آن را به اشتراک بگذارید

مواردی مانند خوابیدن یک توله سگ ناز، یک اجرای کمدی خنده دار، پریدن شخصی از پرتگاه و … را در نظر بگیرید. ویژگی مشترک همه اینها قابل اشتراک گذاشتن است زیرا آنها زیبا، خنده دار، سرگرم کننده یا حتی تکان دهنده می باشند.

“آیا این را با دوستانم به اشتراک خواهم گذاشت؟” این سوال را هنگام ایده پردازی برای ساخت ویدئو در ذهن داشته باشید. درباره قصد و هدف خود از اشتراک فیلم فکر کنید. تمامی این عناصر را هنگام ایجاد محتوای ویدئویی در نظر داشته باشید.

کنجکاوی مخاطب را برانگیزید

تحقیق کنید و اطلاعاتی به دست بیاورید که برای مخاطب مفید و ارزشمند باشد. سپس اطلاعات را به شیوه ای سرگرم کننده ارائه دهید. برانگیختن کنجکاوی مخاطب باعث می شود او بخواهد بیشتر بداند و ادامه ویدئوی شما را تماشا کند.

علاوه بر این ارائه مطلبی جدید، جالب و کاربردی به بیننده همانند یک هدیه رایگان می باشد. معمولا وقتی که افراد کالاهای رایگان دریافت می کنند، احساس می کنند به اهداکننده بدهکار هستند (شاید حتی آگاهانه متوجه آن نشوند). این شما را در موقعیت مناسبی قرار می دهد زیرا قدردانی بیننده باعث می شود او از شما بیشتر خرید کند!

مردم را نسبت به سخنان خود کنجکاو کنید. اثر austinminded

متنی جذاب از قبل آماده کنید

برخی افراد در ویدئوهای خود بدون آمادگی قبلی به صحبت می پردازند که فقط سخنوران با تجربه یا افراد خوش شانس می توانند این کار را انجام دهند. برای اطمینان از انتقال پیام خود، یک متن از قبل آماده کنید. هدف خود را بشناسید، از کجا شروع می کنید، به کجا می روید و چگونه به آنجا خواهید رسید.

سپس اسکریپت یا متن خود را مرور کرده و مطمئن شوید که گویا و کارآمد است و ارزش های شما را بیان می کند.

البته اگر نمی خواهید خیلی خشک و غیر طبیعی به نظر برسید، همه این ها را کنار گذاشته و بدون هیچ آمادگی خاصی شروع به صحبت کنید. فقط مراقب باشید که بیهوده گویی نکنید! کوتاه و شیرین حرف بزنید. هیچ کس وقت ندارد به مطالب خسته کننده گوش دهد. مگر اینکه این ترفند شما باشد.

از بقیه متمایز باشید

احتمالاً ده ها هزار کسب و کار همانند کار شما وجود دارد. در نتیجه شما دو راه دارید. یا باید سریعترین باشید یا بهترین خدمات را ارائه دهید.  عبارت منحصر به فرد فروش (USP) خود را مشخص کنید و آن را به سکوی پرتابی تبدیل کنید که شما را یک سر و گردن بالاتر از رقبا قرار دهد. USP خود را در فیلم، در معرض دید مخاطب قرار دهید.

متمایز بودن از دیگران آسان نیست. اثر RVST

پیام را به درستی منتقل کنید

ویدیوی شما قرار است نام تجاری شما را به بهترین شکل ممکن نشان دهد. سریع ترین بودن کافی نیست. به مزایا نیز توجه کنید. سرعت شما چه سودی به مشریان می رساند؟ به آن ها زمان بیشتری برای گذراندن با خانواده یا رسیدگی به مسائل مهم می دهد. اگر بهترین کیفیت را ارائه می دهید، به مشتریان بگویید که جنس شما یک اثر هنری است ، با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی دهد و می تواند برای سال ها کیفیت خود را حفظ کند.

اگر پیام خود را بر اساس سود و مزایای مخاطبان تنظیم کنید، آنها را مشتاق خواهید کرد تا به سخنان شما گوش دهند.

هویج را آویزان کنید (و سپس هویج را به آنها بدهید)

در تیزر تبلیغاتی یا در مقدمه مصاحبه به بینندگان خود بگویید که چه چیزی به آنها ارائه می دهید، سپس بگویید که در انتهای کلیپ اطلاعات بیشتری (Bonus) وجود دارد.

این رویکرد در مصاحبه ها کاربرد بسیار زیادی دارد. فرض کنید یک مصاحبه ویدئویی از اینفلوئنسر مورد علاقه خود پیدا کرده اید و در مقدمه کلیپ، مصاحبه کننده می گوید که آنها قرار است راز موفقیت فرد مورد نظر شما را فاش کنند. طبیعتا شما باید تا انتهای ویدئو را تماشا کنید!

اما بسیار مراقب باشید، از این رویکرد نمی توان به عنوان طعمه برای جذب مخاطب استفاده کرد. به یاد داشته باشید که باید به قولی که داده اید عمل کنید، در غیر این صورت مردم احساس فریب خوردگی می کنند.

هویج خوشحال با جایزه به همراه چوب ناراحت، اثر Shallu Narula

با یک اینفلوئنسر کار کنید

اینفلوئنسر فرد مشهوری است که به دلایل گوناگون می توان روی مردم تاثیر بگذارد. وقتی طرفداران اینفلوئنسری می بینند که شما با قهرمان آنها مصاحبه می کنید، یقینا به ویدئوی شما نگاهی می اندازند. همکاری با افراد مشهور می تواند ده ها و گاهی صدها هزار بیننده برای شما فراهم کند.

برای اینکه تضمین کنید طرفداران اینفلوئنسر انتخابی شما تا انتهای ویدئو را تماشا می کنند، از فرد مشهور سوالاتی بپرسید که تا به حال از آن پرسیده نشده است یا رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنید. اگر طرفداران ببینند که در حال شنیدن همان مصاحبه ای هستند که میلیون ها بار شنیده اند، ممکن است از آن عبور کنند. اما اگر در ابتدای صحبت خود بگویید که می خواهید زمینه های جدیدی را پوشش دهید، تماشاگران هیجان زده شده  و تا انتها شما را همراهی می کنند. در مورد سوالاتی که همیشه از اینفلوئنسر انتخابی شما پرسیده می شود تحقیق کنید و رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنید!

با یک سوال پایان دهید

اگر در حال ساخت یک فیلم تبلیغاتی یا مصاحبه هستید، در پایان از بینندگان سوالی مرتبط با موضوع ویدئو بپرسید. می توانید بپرسید که آیا ایده ای دارند که اطلاعات ارائه شده شما را اضافه کند یا می توانید سوالی جانبی در راستای موضوع فیلم مطرح کنید. به این ترتیب، مکالمه در بخش نظرات ادامه پیدا می کند و بینندگان این فرایند را دامه می دهند.(مانند کلیک کردن روی لینک برای کسب اطلاعات بیشتر).

2. احساس در ساخت ویدیو

تصویر سازی کنید

اگر می خواهید چیزی را به فروش برسانید، سیستم لیمبیک (قسمت احساسی مغز) را هدف قرار دهید نه قسمت منطقی مغز را. قسمت احساسی مغز است که تصمیم می گیرد زمان، توجه و پول خود را در کجا صرف کنیم. بنابراین قبل بیان آمار و ارقام، یک نقاشی بکشید.

بینندگان را وادار کنید خود را در مسیر دستیابی به اهدافی که در رسیدن به آنها کمک شان می کنید، مشاهده کنند. از آنها بخواهید خود را در حال رانندگی با یک ماشین گران کروک تصور کنند. آنها را مجبور کنید خود را در ساحل با عضلات شش تکه شکم تصور کنند.

ابتدا به احساسات متوسل شده و سپس شواهد و راهکار های منطقی و معتبر ارائه دهید.

بانویی در حال لذت بردن از برگ های پاییزی، اثر MWart

با یک سوال احساسی پیش بروید

سوالات بسیار سریع عمل می کنند و میزان مفید بودن محصول شما برای خریدار را نشان می دهند. اگر می دانید که پاسخ به نفع شما است، پرسیدن سوال ایده خوبی است.

به عنوان مثال، پاسخ سوال ((آیا می خواهید ترافیک سایت خود را افزایش دهید؟)) معمولاً در ذهن بیننده یک “بله” خواهد بود. فرض کنید پاسخ این سوال به شکل یک بیانیه داده شود. محصول X باعث افزایش ترافیک سایت شما می شود. این کمی نامناسب به نظر می رسد و حتی ممکن است در ذهن بیننده شک و تردید ایجاد کند.

در نتیجه مخاطب را با سوالات مستقیم روبرو کنید تا احساس کنند با آن ها در حال گفت و گو هستید و فقط برایشان سخنرانی نمی کنید.

با مخاطب ارتباط برقرار کنید و نشان دهید که به آن ها اهمیت می دهید

مردم دوست دارند بدانند شما به آنها اهمیت می دهید. بگویید که شما هم مثل آنها بوده اید. شما می دانید که بر آنها چه می گذرد، زیرا شما نیز زمانی مشکلاتی مشابه داشتید. اما وقتی مطالبی را دریافتید، (همان مطالبی که قرار است با آنها به اشتراک بگذاردید) همه چیز تغییر کرد. مشکل تان حل شد و در های جهان به روی شما باز شد.

نمی توان دست روی دست گذاشت و منتظر موفقیت بود. این اصلا درست نخواهد بود. شما می خواهید راز های موفقیت خود را با جهانیان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز طعم موفقیت را بچشند. چون شما فرد خودخواهی نیستید و عاشق مردم هستید و می خواهید جهان را به سمت بهتری ببرید.

وقتی از این رویکرد استفاده می کنید، بیننده هنگامی که شما صحبت می کنید سر خود را به نشانه فهمیدن تکان می دهد. او درست مثل من است اگر او این کار را انجام داد ، شاید من هم بتوانم!

طرحی از قلب اثر Dusan Klepic DK

قلب ها را تسخیر کنید

ویدئوهای حیوانات خانگی به دلیل اینکه مردم حیوانات خانگی را دوست دارند، وایرال می شوند. و افرادی که عاشق حیوانات خانگی هستند نمی توانند در برابر بچه حیوان خانگی که سعی می کند بیدار بماند یا از پله ها پایین بیاید مقاومت کنند. آنها قادر به کمک نیستند و همانطور که قبلاً توضیح دادیم، لایک کردن برای سیستم لیمبیک جذاب است. احساسات را با اطلاعات مرتبط کنید. فرقی ندارد که خنده دار یا غم انگیز باشد، اگر مردم واکنش شدیدی مانند خندیدن یا گریه کردن را بروز دهند، حرف شما را به خاطر خواهند آورد. از عشق برای جذب مخاطب استفاده کنید.

هدف خود را در فیلم بگنجانید

استیو جابز گفت که اپل در حال کمک به کسانی است که عقیده دارند می توانند جهان را تغییر دهند. چون این عقیده بر طراحی آنها تأثیر می گذارد. محصولات آنها زیبا هستند و کار کردن با آنان لذت بخش است.

محوریت نایک روی ورزشکاران بزرگ و ورزشهای عالی است، بنابراین کمپین های تبلیغاتی معمولاً به جای تمرکز بر روی محصولات واقعی، حول این نگرش و احساس متمرکز می شوند.

هدف شما می تواند یک ابزار قدرتمند برای ساخت فیلم های جذاب باشد. هنگامی که دلیل انجام کارهایتان در ویدئوی شما نمایان باشد، مشتریانی که به همان چیز اعتقاد دارند گرد هم می آیند ، از شما حمایت کرده و فیلم های شما را به اشتراک می گذارند. گاهی اوقات حتی آنها محصول واقعی شما را بررسی نمی کنند!

به مخاطبان خود نشان دهید که به چه چیزی اهمیت می دهید اثر Dakarocean

جناح گیری کنید

انتخاب طرفی که ارزش های شما را منعکس می کند، نه تنها سبب ریزش برخی از مخاطبین تان می شود، بلکه برسبب نفرت برخی از شما نیز خواهد شد. شما احتمالاً دوست ندارید با آن افراد در ارتباط باشید و همچنین ممکن است بخواهید در برابر آنها بایستید.

با اتخاذ رویکردی روشن، مخاطبینی واقعی و وفاداری جذب می کنید که عقاید شما را به اشتراک می گذارند و کنار شما و برای شما می جنگند. اینها افرادی هستند که نه تنها محصول یا خدمات شما را خریداری می کنند، بلکه زندگی شما را نیز غنی می کنند.

در موضع گیری و انتخاب طرف دعوا، اصالت خود را نشان می دهید که به خودی خود بسیار خاص می باشد. به هیچ وجه بی طرف نباشید، تا انتهای بازی پیش بروید!

بز قوی اثر Neatlines

از امید و ترس بهره بگیرید

تبلیغات رژیم های غذایی اکثرا امید دهنده می باشند. تبلیغات بیمه عمر اغلب از ترس استفاده می کنند. هر دو رویکرد می توانند فوق العاده قدرتمند باشد، بنابراین از آنها آگاهانه و با دقت استفاده کنید. رویکرد خود را با محصول یا خدمات خود مطابقت دهید. گسترش امید می تواند یک ابزار عالی برای جذب مخاطب شما باشد و محتوای ویدئویی شما را ارزشمند و الهام بخش کند.

گاهی اوقات مخاطبان به امید دادن پاسخ نمی دهند. در این موارد، هشدار دادن به آنها در مورد عواقبی که ممکن است با آن روبرو شوند، باعث ایجاد ترسی در بینندگان می شود تا توجه خود را به ویدیوی شما و راه حلی که به آنها ارائه می دهید، حفظ کنند.

امید و ترس محرک های قدرتمندی هستند. تصویر کوسه در تعقیب غواص اثر Executor

فرهنگ و شخصیت خود را به اشتراک بگذارید

فرهنگ شرکت شما چیست؟ ویدئوهای فرهنگی می تواند شامل مصاحبه های از کارمندان، روزهای بازی در دفتر، شوخی ها، جشن های تولد و هر چیزی شبیه به اینها باشد. هدف این است که نشان دهید سازمان شما فقط یک کارخانه بی فکر نیست، بلکه یک بافت انسانی دارای شخصیت می باشد.

یا اینکه یک کارخانه است و این دقیقا چیزی است که کارکنان بدان علاقه دارند. نکته این است که افرادی هستند که به دنبال هر دو می باشند. فرهنگ خود را به اشتراک بگذارید و افراد مناسب را به مهمانی های خود دعوت کنید. به مردم نشان دهید که چه کسی هستید. این امر پیوند بین شما و بینندگان شما را عمیق تر می کند و ویدئوهای شما را معتبر می کند، که این یکی از کلیدهای یک ویدئوی جذاب است.

مد در اواسط قرن بیستم اثر Betiobca

اعتبار خود را اثبات کنید

آیا می خواهید در نظر دیگران قابل اعتماد باشید؟ تأییدیه ها را از منابع معتبر دریافت کرده و ارائه دهید. هنگامی که یک فرد یا سازمان معتبر از شما پشتیبانی می کند، لوگو یا مهر رسمی تأییدیه از آنها بخواهید و آن را روی صفحه خود نمایش دهید. آیا جوایزی دریافت کرده اید؟ درجه چطور؟ لزوماً نیازی نیست آنها را دور گردن خود بیندازید یا همه جا با خود حمل کنید، کافی است آن ها را روی دیوار داشته باشید.

یک گواهی معتبر دریافت کنید که نشان دهد مثلا محصولی شما نوعی نوشیدنی است. پس از برانگیختن احساسات مخاطب به آن اشاره کنید، نه قبل از آن. در غیر این صورت ویدئو شما با شکستی کامل مواجه خواهد شد. بسیاری از مردم ابتدا حقایق و ارقام را ارائه می دهند که اشتباه بزرگی می باشد. این رویکرد قبل از دسترسی به احساسات مخاطب (سیستم لیمبیک) وارد بخش منطقی مغز می شود و از نظر روانشناسی اصلا درست نیست. مخاطبان شما ابتدا باید به سمت محصول یا خدمات شما کشش احساسی داشته باشند، سپس آن را با حقایق، ارقام و اعتبارنامه بپذیرند.

با جذبه و کاریزماتیک باشید

وقتی به دوربین نگاه می کنید، مردم باید احساس کنند شما مستقیم به آنها نگاه می کنید. در تیزر تبلیغاتی، مستند یا مصاحبه، وقتی دوربین شما را نشان می دهد​​، وانمود کنید که دوست مخاطب خود هستید. شما بهترین ها را برای دوستتان می خواهید و می خواهید او موفق شود. همه این ها در یک نگاه قابل تشخیص است.

برای انتقال پیام به مخاطب آهنگ، سرعت و میزان صدای مناسبی را در نظر بگیرید.

فضای خود را با حرکات آزادانه کنترل کنید. انسان ها هنگام هیجان زدگی، اشارات و حرکاتی زیادتری دارند. مردم نیز به نوبه خود این انرژی را حس می کنند و جذب آن می شوند. اما شما باید فاصله بین پرانرژی بودن، خسته کننده بودن و یک بعدی بودن را حفظ کنید که به تمرین زیادی احتیاج دارد. انرژی و لحن خود را تنظیم کنید.

جذاب باشید! پرتره نیکولو تسلا اثر Dusan Klepic DK™

3. فیلم برداری و تدوین

جادوی حرکت را مهار کنید

هنگامی جلوی دوربین صحبت می کنید، می توانید تصویر خود را نقاط مختلف فریم قرار دهید و ناخودآگاه در چشم بیننده حس حرکت ایجاد کنید. ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد. اول چیزی بگویید، سپس ضبط را متوقف کرده، دو قدم به کنار بروید و دوباره شروع به ضبط کنید. قسمت عجیب تر این است که مردم به طور کلی متوجه نمی شوند. آنها فقط می دانند که ویدیوی شما جالب و جذاب به نظر می رسد. این تکنیک بسیار مناسب تیزر های تبلیغاتی می باشد.

حرکت اثر Milos Zdrale

از دور به سمت یک دوربین ثابت حرکت کنید. همه یک ورود را دوست دارند. شما با این کار از ابتدا توجه بیننده را جلب می کنید. دوربین خود را روبروی یک در بسته در اتاقی قرار دهید. ضبط را هنگامی که پشت د ر ایستاده اید شروع کنید، در را باز کرده و از پس زمینه (دورترین فاصله از دوربین) تا پیش زمینه (نزدیک ترین منطقه به دوربین) راه بروید. از نظر روانشناسی به نظر می رسد مخاطب در حال آشنایی با شماست زیرا وقتی در را باز می کنید مخاطب می تواند تمام بدن شما را ببیند و هنگامی که سخن خود را تمام می کنید فقط صورت شما را می بیند. این رویکرد نیز بسیار مناسب تیزر های تبلیغاتی است.

راه دیگر این است که به همراه دوربین راه بروید و صحبت کنید. این رویکرد بسیار مناسب مستند و B-Roll می باشد. دلیل کارایی این رویکرد، یک اصطلاح مشهور به نام اختلاف منظر زمانی است. این اصطلاح به این معنی است که از آنجا که دوربین در حال حرکت است به نظر می رسد اشیاء موجود در قاب نیز در حال حرکت هستند. همچنین به نظر می رسد اجسام نزدیکتر سریع تر از اجسام دورتر حرکت می کنند. این باعث ایجاد انرژی بصری و رفرش شدن (تازه شدن) همواره قاب فیلم میشود زیرا محیط اطراف در حال تغییر است.

حتما کسی را در داشته باشید که فیلم بردار را راهنمایی کند و مسیر را به او نشان دهد. زیرا فیلم بردار مسیر خود را دقیقا نمی بیند.

دوربین خود را حرکت دهید

این سه تکنیک فیلم برداری را برای تهیه فیلم های جذاب به کار گیرید: بزرگ نمایی یا کوچک نمایی روی لنز دوربین، تغییر موقعیت خود در کادر فیلم و حرکت دادن دوربین هنگام فیلم برداری.

چرا باید از این حرکات استفاده کرد؟ به دلیل محدوده توجه کوتاه (منظور از طول توجه مدت زمانی که بر روی یک موضوع می توانیم تمرکزمان را حفظ کنیم.)

در اکثر ویدئو های تبلیغاتی شخصی در حال صحبت را مشاهده می کنیم. حتی اگر محتوای عالی و بازیگری فوق العاده داشته باشد، تماشای یک قاب برای مدت زمان زیاد خسته کننده خواهد بود.

در حین ضبط، صحبت را متوقف کرده و زوم دوربین خود را تغییر دهید، سپس به موقعیت خود برگردید و صحبت را از سر بگیرید. اگر لنز زوم ندارید، کافی است خود دوربین را به جلو یا عقب ببرید. از درست بودن  فوکوس دوربین خود اطمینان حاصل کنید!

دوربین خود را حرکت دهید اثر eko.prasetyo

دومین تکنیک تغییر موقعیت خود در کادر فیلم است. در حین ضبط صحبت را متوقف کنید، یک قدم به چپ یا راست بردارید، سپس صحبت را ادامه دهید. حتما فوکوس دوربین خود را بررسی کنید. چون در صورت نداشتن فوکوس مناسب باید فیلم خود را ویرایش کنید یا همه چیز را دوباره تنظیم کنید و دوباره فیلم بگیرید!

حرکت دادن دوربین همراه بازیگران در حین صحبت آنها راهی عالی برای حفظ توجه مخاطب است؛ به ویژه در مستندها، b-roll و کلیپ های تبلیغاتی. این رویکرد بسیار مفید و کاراست زیرا سوژه همچنان در مرکز توجه قرار دارد در حالی که پس زمینه همچنان در حال تغییر است. از نظر بصری نیز بسیار جذاب است زیرا به نظر می رسد اجسام نزدیکتر سریعتر از اجسام دورتر حرکت می کنند. حتی اگر همه چیز فقط یک توهم باشد و هیچ چیز واقعاً در پس زمینه حرکت نکند!

هر سه این ترفندها می توانند موثر واقع شوند. اما زیاده روی در آنها می تواند حال بیننده را به هم بزند!

از ویرایش سریع و مفید (Snappy) استفاده کنید

ویرایش نادرست یا عدم ویرایش می تواند باعث رد شدن بینندگان از ویدئوی شما شود. این بیشتر به دلیل محدوده توجه است. افراد معمولا بعد از حدود 8 ثانیه، صبر خود را از دست داده و خسته می شوند. حتی اگر سوژه از جذابیت خاصی برخوردار باشد. فریم (قاب) های بدون برش یا با برش های بسیار اندک اصلا جذاب نیست و اگر فریم خیلی کوچک باشد، حتی می تواند احساس بدی ایجاد کند. ویرایش مناسب تضمین می کند که بینندگان خسته نخواهند شد و به شما کمک می کند داستانی را بیان کنید که مردم بخواهند به تماشای آن ادامه دهند.

در صورت بروز اشتباه، ویرایش می تواند شما را از خطر توقف و شروع مجدد نجات دهد. از برش های کوتاه برای حذف عواملی مانند اشتباهات دیالوگ، عدم پخش تصویر و فواصل بین شات های مختلف استفاده کنید. این عوامل باعث می شوند مخاطب از فیلم شما عبور کند. همچنین اگر نتوانستید (یا فراموش کرده اید) در هنگام عکسبرداری این کار را انجام دهید، می توانید از نرم افزار های ویرایشی ویرایش برای کج کردن، چرخاندن یا حتی اسلاید کردن استفاده کنید. بنابراین می توانید هر شات را تا جای ممکن جذاب جلوه دهید.

از جلوه های صوتی و موسیقی استفاده کنید

از موسیقی، جلوه های صوتی و ترکیب این دو می توان برای تولید محتوای ویدئویی جذاب استفاده کرد. اگر مردم هنگام خطبه واعظی دستان خود را تکان دهند و آمین بگویند، آن واعظ بیشتر غرق اجرای خود می شود زیرا می داند که تماشاچیان در حال گوش دادن هستند. اگر همان خطبه پخش تلویزیونی نیز داشته باشد، بینندگان در خانه نیز بیشتر به آن توجه می کنند زیرا متوجه حضور تماشاگران می شوند.

اگر در حال ساخت مستند یا کلیپ تبلغاتی هستید و نوای آمین گویی تمشاگران در کار نیست، می توانید از موسیقی و آهنگ پس زمینه برای افزایش نیروی پیام خود کنید. بسیار مهم است که موسیقی و پیام شما با هم مطابقت داشته باشند. اگر یک قطعه موسیقی مورد علاقه دارید، دلیل نمی شود که آن را در فیلم خود به کار گیرید. موسیقی آرام برای پیام آرامش بخش، موسیقی خنده دار برای محتوای کمدی. موسیقی حماسی برای محتوای خشن و اکشن.

جوشیدن قوری، بر زدن کارت ، صدای تایپ کردن و موارد مشابه همه صداهای جذابی هستند. اما معمولاً به درستی ضبط نمی شوند مگر اینکه میکروفونی به آن اختصاص داشته باشید. یا به عقب برگردید و آن صداها را به طور جداگانه ضبط کنید و تصاویر آرشیوی مربوط به آنها را پیدا کنید و در نهایت صدا را روی آن تصاویر قرار دهید. توصیه ما این است که خودتان صدا را ضبط کنید، زیرا تصاویر آرشیو هرگز با شرایط خاص شما مطابقت کامل ندارد.

ترکیب موسیقی با جلوه های صوتی پس زمینه سبب افزایش جذب مخاطب می شود. شما در حال ایجاد یک محیط زیبا برای حضور بینندگان خود هستید.

هدفون مینیمالیست اثر Jovan Vojnov

از بی رول طبق برنامه و هدف استفاده کنید

B-roll  در واقع یک فیلم اضافی است که یا توسط شما ضبط شده یا از میان فیلم های آرشیو خریداری شده است. شما می توانید از آنها در فیلم خود جهت تاکید بر نکات خاصی استفاده کنید.

استفاده از آثار B-roll یک دلیل روانشناختی دارد. بی رول ها بر سیستم لیمبیک در مغز تاثیر می گذارند که قبلاً در بخش یک نقاشی بکشید به آن اشاره کردیم. فرض کنید فردی درباره آرامش یک دریاچه زیبا صحبت می کند. حذف تصویر اصلی دریاچه باعث می شود بیننده آن را در ذهن خود مجسم کند. وقتی نیز با عناصر صوتی ذکر شده در بالا ترکیب شود، این تکنیک می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

B-roll همچنین یکنواختی دیدن یک شخص را برای مدت زیاد از بین می برد. شکستن یکنواختی فیلم را می توان با نشان دادن B-roll در محل حرکت دوربین تقویت کرد (همانطور که در قسمت دوربین در بالا اشاره کردیم).

می توان از عکس ها نیز به همین روش استفاده کرد. فرض کنید شما در حال تهیه فیلم مستند، تبلیغاتی یا فیلم استارتاپ خود هستید و می گویید: “من همیشه عاشق کاوش در طبیعت بوده ام.”

زیبا نیست؟ اما از کجا بدانیم که الان این حرف را نمی زنید؟

برای اثبات حرف خود، عکس خود در دوران کودکی با وسایل کمپینگ در جنگل استفاده را رو کنید. بدین ترتیب سخن شما معتبر است. B-roll به اثبات صحت حرف شما و معنا بخشیدن به فیلم شما کمک می کند.

آیا می خواهید صحت سخنان خود را بیشتر اثبات کنید؟ روی آن عکس بزرگنمایی کنید و فریم های کلیدی را ثبت کنید!

B-roll به شما کمک می کند که پیام محتوی را بهتر نشان دهید. اثر Dusan Klepic DK™

از وسایل صحنه (Prop) استفاده کنید

وسایل صحنه اشیائی می باشند که بازیگر با آنها تعامل دارد. پراپ ها با صحنه آرایی فرق دارند و آن ها را با هم اشتباه نگیرید. تاثیر وسایل صحنه بسیار بیشتر است. در واقع وسایل صحنه سبب جذب مخاطب می شود یا می تواند به شما کمک کند تا به صحنه دیگری بروید.

وقتی در مورد یک محصول خاص ویدئو می سازید، فقط در مورد آن صحبت نکنید – آن را نشان دهید! مثلا در طول بررسی مشخصات یک دوربین خاص، آن دوربین را همراه خود داشته باشید. آن را در دستان خود نگه دارید تا وقتی راجع به آن توضیح می دهید آن را ببینیم. به ویژگی های آن اشاره کنید، آن را بچرخانید. چند نمای نزدیک از آن نشان دهید. این رویکرد سبب ایجاد علاقه بیشتر در بیننده شده و صحنه را زیباتر می سازد. آنها سبب می شوند مخاطب روی فیلم شما تمرکز کند.

دست های یک با prop ها اثر Daria V

از گرافیک استفاده کنید

ترنزیشن ها، افکت ها، عناوین و… به ایجاد محتوای ویدئویی جذاب کمک می کند. اگر در حال ساخت یک کلیپ تبلیغاتی هستید و می خواهید بینندگان را به یک لینک ارجاع دهید، بهتر است که به یک سوم پایین صفحه اشاره کنید که لینک مورد نظر در آنجا داخل یک نگاره گرافیکی ظاهر می شود.

در کلیپ های تبلیغاتی و مستندها، گرافیک برای تجزیه مسائل پیچیده به مسائل قابل هضم بسیار مناسب است. تصویر یک اسکیت باز روی یخ را در حین پرش منجمد کنید و نگاره ای گرافیکی در آن قرار دهید که سرعت و چرخش، جهت گیری آنها و … را نشان دهد

در مصاحبه ها ، گرافیک می تواند به معرفی مهمانان شما کمک کند. هنگام معرفی یک شخص، یک عنوان عنوان که نام و وب سایت وی را نشان می دهد نشان دهید. سپس تصویر جلد آخرین کتاب وی را در یک سوم بالای صفحه خود قرار دهید. تصاویر سایر کتاب های وی را هنگامی که درباره آنها صحبت می کنید نشان دهید.

سبک گرافیکی که استفاده می کنید می تواند سبک کار شما را نشان دهد. به طور کلی استفاده از طراحی گرافیک سبب زیبا و جذاب تر شدن کار شما می شود.

گرافیک به توضیح موضوعات پیچیده کمک می کند. اثر Iconic Graphics.

وقت آن رسیده که مخاطبان را غرق در فیلم خود کنید

اکنون می دانید که چگونه ذهن بینندگان را با توجه به ویدئوهای خود درگیر کنید. شما می توانید فقط بر یکی از این تکنیک ها مسلط شوید و یک سنت گرا لقب بگیرید، یا اگر با سبک و محتوای ویدئوی شما مطابقت دارد، می توانید از چند مورد از این تکنیک ها استفاده کنید.

ساخت یک ویدئوی جذاب مبتنی بر درک خواسته ها و نیازهای مخاطبان است. نگاهی به جذاب ترین ویدئوها بیندازید. چرا آنها جادویی به نظر می رسند. اگر دقیق تر نگاه کنید جادویی در کار نیست، این ها نتایج استفاده از اصول روانشناسی و بکار گیری تکنیک های بالاست که شما نیز قادر به انجام آن هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *