هنرآکادمی

اصول طراحی اخلاقی و چگونگی استفاده از آن ها

اصول طراحی اخلاقی و چگونگی استفاده از آن ها

طراحی اخلاقی یک مفهوم ساده به نظر می رسد. باید در طراحی همه چیز اخلاق را رعایت کنید.اما این دقیقاً به چه معناست و در عمل چگونه عمل می کند؟ طراحان باید تأثیریشان و گام هایی که برای ساخت محصولاتی که برای کاربران، برای تجارت و برای جامعه خوب باشد را درک کنند. در این مقاله آکادمی هنر همه چیز را تحلیل می کنیم، اصول طراحی اخلاقی را شرح می دهیم، نمونه هایی را برای طراحی خوب و بد به شما نشان می دهیم و راه هایی را برای کار در جهت طراحی های اخلاقی تر بررسی می کنیم.

طراحی اخلاقی چیست؟

طراحی گرافیک محصولات خوب که از اخلاق و باورها و اصول حرفه‌ای شما پیروی می کنند. آن چه که می سازید، چه یک وب سایت، یک کمپین بازاریابی یا یک محصول بر افراد واقعی تأثیر می گذارد و این تأثیرات می تواند موج ایجاد کند.

در حالت ایده آل شما به عنوان یک طراح باید از لحاظ اخلاقی مسئولیت پذیر باشید، هرچند این مسئولیت اغلب به دیگران واگذار می شود. فرهنگ، جامعه و سیاست همواره در حال تغییر ماهیت اخلاق و عُرف هستند. با تغییر وضع موجود و در یک جهان در حال تغییر، چگونه طراحان می توانند طرح های اخلاقی را در ذهن داشته باشند؟ اینجاست که اصول طراحی اخلاقی مطرح می شود.

اصول طراحی اخلاقی و چگونگی استفاده از آن ها

اصول طراحی اخلاقی

بسیاری از اصول طراحی اخلاقی حول احترام به حقوق بشر، تلاش و تجربه است و حتی از اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل متحد الهام گرفته شده است. هرم سلسله مراتب نیازهای اخلاقی که توسط Aral Balkan و Laura Kalbag ساخته شده است، هسته اصلی طراحی اخلاقی و نحوه قرار گرفتن هر لایه از هرم را نشان می دهد. و برای اطمینان از اخلاقی بودن طرح به لایه زیرین بستگی دارد.

اصول طراحی اخلاقی و چگونگی استفاده از آن ها

احترام
تجربه انسانی دلپذیر
تلاش های انسانی کاربردی، مناسب و قابل اطمینان
حقوق انسانی نامتمرکز، خصوصی، آزاد، همکاری پذیر، در دسترس، امن و پایدار

 

بیایید برخی از اصول اساسی که این نیازها را برآورده می کند به همراه نمونه های طراحی اخلاقی را مرور کنیم.

قابل استفاده بودن

این روزها استفاده پذیری باید یک نیاز اساسی باشد. یک محصول غیرقابل استفاده، شکست طراحی محسوب می شود. طراحی باید به کاربر کمک کند تا خواسته و نیازهایش برآورده شود و تجربه استفاده آسان و دلپذیر باشد. Jakob Nielsen از Nielsen Norman Group پنج مولفه اصلی استفاده پذیری را این گونه تعریف کرده:

یادگیری– چقدر برای کاربران اولیه آسان است؟

کارایی – کاربران چقدر سریع می توانند با آن کار کنند؟

به یادآورن– تجربه بازگشت کاربران چگونه است؟

خطاها – کاربران چند خطا مرتکب می شوند و تاثیر آن ها چقدر است؟

رضایتمندی – استفاده از طرح چقدر خوشایند است؟

طراحان همچنین موظف به ایجاد محصولاتی هستند که کاربردی و ایمن هستند. یک مثال شکست استفاده پذیری: آیا به یاد دارید که گلکسی نوت 7 سامسونگ خود به خود آتش می گرفت؟ یا نمونه ای از استفاده پذیری که تجربه کاربر را بهبود می بخشد: داروخانه آمریکایی Walgreens از کاربران خود با اپلکیشنی دارد که قبل از تمام شدن داروها، برای خرید دوباره یادآور ارسال می کند. کاربران می توانند با اسکن بارکد روی بطری دارو، آن را درون همان اپلکیشن سفارش بدهند.. این ها جزئیات و تنظیمات کوچکی در طراحی هستند که می توانند بر تجربه کاربر بسیار تاثیر بگذارند.

12 اصل پایه ی طراحی گرافیک

 قابل دسترس بودن

دسترسی باید در فرآیند توسعه هر محصول یا خدماتی که در حال توسعه گنجانده شود. نه این که درپایان به آن فکر شود. محصولات همیشه برای مشتری هدف طراحی می شوند، اما به این فکر کنید که چه کسانی کنار گذاشته می شوند. اغلب این افراد دارای معلولیت هستند. به عنوان مثال، طراحی وب سایت برای افرادی که دارای اختلال بینایی هستند همیشه بهینه نمی شود. حتی با وجود این واقعیت که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حداقل 1 میلیارد نفر نابینا یا دارای مشکلات بینایی هستند.

فناوری کمکی مخصوص افراد با اختلال بینایی برای استفاده از اینترنت وجود دارد، با این حال اغلب اشکالاتی در طراحی وب وجود دارد که از دسترسی آن ها جلوگیری می کند. برخی از مشکلات پرتکرار که توسط کاربران نابینا یافت می شود عبارتند از: مناطقی که از طریق صفحه خوان قابل دسترسی نیستند، تصاویر بدون متن و لینک یا دکمه های بدون توضیحات. طراحی با دسترسی برای همه مفید است!

اصول طراحی اخلاقی و چگونگی استفاده از آن ها

حریم خصوصی

مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی همیشه یک موضوع داغ در زمینه طراحی دیجیتال است، زیرا Alexa به مکالمات ما گوش می دهد، Google بر کلیک های ما نظارت می کند و Facebook پیام های خصوصی ما را می خواند. بهترین شیوه طراحی اخلاقی، طرح هایی هستند که فقط اطلاعات شخصی را جمع آوری کنند که به نفع کاربران است.

به عنوان مثال، Signal یک برنامه تلفن و پیام رسان امن است که به طور خاص برای محافظت از حریم خصوصی کاربران طراحی شده است. وقتی ثبت نام می کنید، چیزی جز شماره تلفن شما نمی پرسد. زیرا این تنها چیزی است که برای شروع استفاده از برنامه لازم است. با افزایش آگاهی و نگرانی در مورد حریم خصوصی در نتیجه تبلیغات هدفمند و مشاغل مبتنی بر داده، واکنش های منفی صورت گرفته است و مشتریان بیشتری به دنبال برند هایی هستند که به حقوق ما در حفظ حریم خصوصی احترام می گذارند.

شفافیت و اقناع

بهترین شیوه برای طراحی اخلاقی، ارائه شفافیت است تا کاربران بتوانند انتخاب های آگاهانه ای داشته باشند. این شامل ارائه روش های روشن برای لغو آسان عضویت کاربران است. به عنوان مثال، در صورت شرکت در دوره آزمایشی Amazon Prime ، می توانید حمل و نقل رایگان دریافت کنید. پس از اتمام دوره آزمایشی رایگان، آمازون به طور خودکار هزینه کامل عضویت سالانه را از شما دریافت می کند مگر اینکه به صورت دستی آن را لغو کنید و قبل از کسر هزینه از شما هیچ اخطار یا اعلانی وجود ندارد.

طراحان می توانند بر رفتار و افکار کاربران تأثیر بگذارند. تسلیم شدن در برابر فشارهای اجتماعی یا حتی پیشنهادات ظریف بسیار آسان است. به عنوان مثال، در تحقیق از Kaiser Permanente، رضایت نامه برای مطالعات موردی مشتری ذکر شد که آن ها نباید از caps lock/UPPERCASE استفاده کنند، زیرا اجباری تلقی می شد. به عنوان طراح باید توجه داشته باشید که حتی فونت ها و رنگ هایی که استفاده می کنید می تواند مخاطب شما را تحت تأثیر قرار دهد.

مشارکت کاربران

طراح برای کاربر طراحی می کند. بنابراین بهتر است کاربران را بر اساس نیازها و ایده ها در تصمیم گیری ها گنجانید. طراحی شما بخشی از زندگی آن ها خواهد شد و در حالت ایده آل یک تجربه مثبت خواهد بود.

طراحی انسان محور (HCD) ، فلسفه ای که توسط Don Norman توسعه یافته است، از مشارکت فعال کاربران و درک روشن از نیازهای کاربری و وظایف پشتیبانی می کند. HCD خواستار مشارکت مستمر مشتری در مراحل اولیه برای درک مشکلات آن ها و چگونگی کمک محصول شما به حل این مشکلات است که در نهایت به استفاده پذیری کمک می کند.

موثر ترین روش مطالعه مشارکت کاربر، برگزاری گروه های کوچک آزمایشی است که به شما نشان می دهد اشکالات در کجا نهفته است. سپس می توانید طرح را بازبینی کرده و دوباره آزمایش کنید. فرایند طراحی انسان محور، که گاهی اوقات به عنوان تفکر طراحی نیز نامیده می شود، مربوط به چگونگی بهبود تجربه کاربر است.

تمرکز

طراحان باید درک کنند که هر ابزار یا سرویسی که ایجاد می کنند، بخش کوچکی از دنیای هر کاربر است و گاهی کاربر به استراحت نیاز دارد. این محصولات باید در مواقعی نیاز کاربر به آن ها وجود داشته باشند و در خلاف این وضعیت مانع کار های دیگر کاربر نشود.

Netflix و Youtube تماشا را با عملکرد پخش خودکار بسیار آسان می کنند. و همچنین Facebook  که برای جذب شما طراحی شده است. حتی Sean Parker، رئیس سابق آن توضیح داده است که چگونه Facebook بستری را برای سو استفاده از این رفتار انسان یعنی چرخه بازخورد اعتبار اجتماعی طراحی کرده است. و این گونه ما را دربند لایک ها یا نظرات کرده و  کاربر را تشویق به دوباره پست کردن کند یا اعلان های جدیدش را چک کند.

پایداری

تغییرات آب و هوا یک مسئله جهانی است و زمان آن فرا رسیده است که ما به عنوان طراحان تاثیر کار خود را بر محیط زیست، منابع و آب و هوای جهان در نظر بگیریم. یک مثال خوب از روند طراحی اخلاقی که شامل پایداری بشود، طراحی دایره ای است. از یک استراتژی طراحی حلقه بسته استفاده می کند، جایی که منابع به طور مداوم در حال تغییر مکان هستند.

به جای ایجاد محصولات و خدماتی که دارای چرخه عمر خطی با ابتدا، میانه و پایان هستند، هدف طراحی محصولاتی است که پیوسته در اشکال مختلف گردش می کنند، پس از استفاده مجدد و بازیافت با ضایعات کمتری همراه هستند. بسیاری از شرکت ها از طراحی دایره ای استفاده می کنند مانند طراحی 57st که مبلمان چند تکه می سازند، AMP Robotics که روبات های بازیافت موثرتری را برنامه ریزی می کند، و PlasticRoad که پلاستیک را به بلوک های راهسازی بازیافت می کند.

چگونه می توان طراحی را اخلاقی تر کرد

ساده ترین راه این است که اصول را از ابتدا در تمرین و طراحی وارد کنید. به جای این که در پایان مراحل، عناصری با دسترسی بیش‌تر اضافه کنید یا سیاست حریم خصوصی به عنوان برای محافظت از تجارت بعد از تکمیل طراحی بنویسید، از آغاز با درک و هدف روشن شروع کنید.

برای شروع درست کار، ماموریت و ارزش های شرکت ها را در طراحی خود پیاده کنید. این یک فرصت عالی برای به چالش کشیدن مشتری یا شرکت است تا به وعده های خود عمل کنند و شما به عنوان طراح از آن ها برای انجام ماموریتشان حمایت خواهید کرد.

فرضیات را پیگیری کنید

اغلب این فرضیات ما هستند که ما را به دردسر می اندازند. به ویژه اگر هیچ گونه ارتباطی با کاربران محصول وجود نداشته باشد، می توان فرض کرد که چگونه از محصول استفاده می شود.

مشکل طراحی بر اساس فرضیه این است که در تماس مستقیم با جامعه هدف نیستید و طرح ممکن است خطرات یا پیامدهای ناگواری را برای کاربران، شرکت یا جامعه در پی داشته باشد. با پیگیری هر فرضیه، هرگز محدودیت های طرح خود را فراموش نخواهید کرد (و یاد می گیرید که آزمایش کنید و آن را سازگار کنید).

جلسات واقعیت تاریک را امتحان کنید

اولین قدم مهم در جهت طراحی اخلاقی، پرسیدن سوالات سخت به منظور شناسایی نقاط ضعف و پیامدهای احتمالی محصول است. این جلسه واقعیت تاریک نامیده می شود، کاری که توسط سقراط فیلسوف یونان باستان آغاز شد. این تکنیک بر آزمایش کارایی یک مفهوم با پرسش های چالش برانگیز تمرکز دارد. ابزارهای مفیدی مانند Tarot Cards of Tech با پرسش های زیر وجود دارد:

طول عمر محصول شما چقدر است؟

اگر تعداد کاربران میلیون ها نفر باشد چه می شود؟

اثرات بلند مدت آن بر اقتصاد، جامعه و محیط زیست چیست؟

چه کسی از طراحی شما سود می برد؟ چه کسی می بازد؟ چه کسی حذف شده است؟

چگونه می توان از طرح شما سو استفاده کرد؟

جلسات واقعیت تاریک به شما کمک می کند نقاط ضعف طرح را شناسایی و در نظر بگیرید و لیستی از سوالات و مفروضات را تهیه کنید. این نقاط ضعف و مفروضات را می توان با کاربران آزمایش و متناسب با نیازهای آن ها تنظیم کرد.

مشکلات طراحی اخلاقی و روش برخورد با آن ها

دلایل زیادی برای نادیده گرفته شدن طراحی اخلاقی وجود دارد. برخی ممکن است بگویند بسیار پیچیده است یا کمبود زمان و بودجه وجود دارد. همانطور که گفته شد در آغاز کار می توان با انتظارات و نیت های مناسب، این نگرانی ها را کاهش داد. تغییر نمی تواند یک شبه اتفاق بیفتد اما با برداشتن گام های کوچک در هر فرصتی می توانید به تغییرات بلند مدت برسید.

دیگر مشکلاتی که ما به آن پرداخته ایم، تعیین مسئولیت اخلاقی بودن طراحی است. رئیس، مشتری، تولید کننده، دولت یا مصرف کننده؟

همه از جمله طراحان، بخشی از مسئولیت را گردن می گیرند. شما می توانید بررسی کنید که محصولات اخلاقی طراحی شده باشند و اگر خلاف اخلاق باشند همه را مسئول بدانید. شرکت ها می توانند طراحان اخلاقی را از طراحان بخواهند، زیرا به محصولات ارزش می بخشد. و طراحان می توانند این را بخشی از رفتار خود قرار دهند که بر ارزش تجاری آن ها بیفزاید. مزایای زیادی از طراحی اخلاقی به ویژه در دراز مدت وجود دارد که می تواند برند و محصول افراد درگیر را تقویت کند.

طراحی آینده‌ای اخلاقی

به دلیل مسئولیت محیط زیستی و انسانی، هنگام پیشبرد پروژه های آینده خود این اصول طراحی اخلاقی را در نظر داشته باشید. حتی می توانید متعهد شوید که این بخش را در اخلاق حرفه‌ای خود به عنوان یک طراح قرار دهید.

اگر صرف نظر از روش طراحی اخلاقی به باورها و اصول اخلاقی خود پایبند باشید به بهترین نتیجه ممکن می رسید. و کاربران در آینده از شما سپاسگزار خواهند بود!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *