تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

بعضی ها گمان می کنند که فونت همان تایپ‌ فیس است؛ اما چنین عقیده ای درست نیست. هرچند که این دو کلمه اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما مفاهیم‌ متفاوتی دارند که حتی می تواند گیج کننده باشد.در این مقاله از آکادمی هنر، به این موضوع که تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟ می پردازیم

تایپ فیس‌ها و فونت ‌ها امروزه بیش از پیش در طراحی و برندینگ حائز اهمیت هستند. درک معانی تاریخی این دو اصطلاح در کنار کاربردهایشان در دنیای امروز، شما را قادر میسازد تا هدف و منظور خود در طراحی را به بهترین شکل بیان کنید. در این مقاله به شرح معنی و تفاوت بین فونت و تایپ فیس پرداخته ‌‌ایم تا در آینده با استفاده صحیح از این دو، حرفه‌ای‌ تر جلوه کنید!

 

98500521 750x430 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟ – Font vs TypeFace

تایپ فیس شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و سایر کاراکترها می باشد. در حالیکه فونت مربوط به وزن، ابعاد و اندازه یک تایپ فیس است. یک گونه (Family) فونت، گروهی از فونت های مرتبط و شبیه به یکدیگر می باشد.

این موضوع می تواند کمی پیچیده باشد. پس در ادامه به شرح کامل تر معنای این دو اصطلاح می پردازیم.

تایپ فیس TypeFace چیست؟

تایپ فیس شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و سایر کاراکترها می باشد. مانند وجود و یا نبود Serif، وزن و تعادل آن‌‌ها، فواصل بین حروف و اختلاف ارتفاع بین حروف بالایی و پایینی.

تایپ فیس‌ها با توجه به سبک (Style) خود دسته‌بندی می‌شوند. برخی از معروف ‌ترین تایپ فیس‌ها عبارت‌اند از:

تایپ فیس‌ های سریف (Serif)

همانگونه که از نام آن‌ها پیداست، تایپ فیس سریف، شامل حروفی هستند که در انتهای آن‌ها سریف وجود دارد. این سبک، حالت کلاسیک و پیچیده ای دارد.

 

This is a serif font. 750x430 1 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

برای مثال گاراموند (Garamond) یک نمونه از معروف ترین تایپ فیس های سریف است.

 

GaramondSpecimenA.svg - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

 

بودونی (Bodoni) و دیدات (Didot) نیز دو نمونه دیگر هستند.

featured 4251 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

Didot Font Family Free Download 750x430 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

بسیاری از تایپ فیس ‌های سریف، دارای تاریخچه طولانی هستند که به صدها سال پیش باز می‌گردند. یکی از قدیمی‌ترین تایپ ‌فیس‌ های مورد استفاده در غرب، رومن (Roman) نام دارد که توسط نیکولای جنسن با هدف سهولت خواندن متون چاپی در سال 1470 طراحی شده است. تا آن زمان کتابهای چاپ شده در اروپا از تایپ فیس Blackletter بر اساس دست خط های موجود در کتاب ها استفاده می کردند.

 

تایپ فیس Roman طراحی شده توسط جنسن
تایپ فیس Roman طراحی شده توسط جنسن

 

 

تایپ فیس Blackletter بر اساس خوشنویسی مورد استفاده برای کپی کردن دستی کتاب ها در قرون وسطی
تایپ فیس Blackletter بر اساس خوشنویسی مورد استفاده برای کپی کردن دستی کتاب ها در قرون وسطی

 

 

تایپ فیس های سنس سریف (Sans Serif)

این سبک برخلاف سبک Serif، در انتهای خود سریف ندارد و حسی خودمانی تر و آرام تر را منتقل می کند.

هلوتیکا (Helvetica) یکی از شناخته شدن ترین تایپ فیس های سبک Sans serif است. از جمله دیگر تایپ فیس‌ های این سبک می‌توان به وردانا (Verdana) و فوتورا (Futura) نیز اشاره کرد.

 

SansSerif e1621470279618 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 Futura - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

Calibri font free download 750x430 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

Verdana font.svg - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

 

 

تایپ فیس های تزئینی (Decorative)

تایپ فیس ‌های تزئینی جالب و چشم‌ نواز هستند و در مقایسه با سریف و سنس سریف، به‌روز‌تر بوده و جایگاه تازه‌ای دارند. دو نمونه از مشهور ترین تایپ فیس های تزئینی، اوتلا (Outlaw) و موریس تروی (Morris Troy) هستند.

 

attachment 113956385 750x430 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

تایپ فیس ‌‌‌های تزئینی برای نوشتن متن اصلی توصیه نمی شوند. زیرا علاوه بر اینکه حواس خواننده را از محتوای اصلی پرت می کنند، خواندن آنان نیز دشوار است خصوصا اگر به صورت انبوه در کنار هم قرار بگیرند. هرچند که استفاده از تایپ فیس تزئینی در تایتل یا پایان متن می‌تواند جلب توجه کند، ولی استفاده از آن در بروشور و منوی اصلی می‌تواند به همان اندازه زننده و نامناسب تلقی شود.

 

featured 2390 e1621471011541 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

105627 e1621471026635 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace OutlawA - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

تایپ فیس اسکریپت (Script)

تایپ فیس‌ های اسکریپت شبیه به دست ‌‌خط انسان بوده و از آن برای القای حس دست ساز بودن یا شخصی بودن یک برند استفاده می‌گردد.

 

attachment 65417684 e1621471850816 750x304 1 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

تایپ فیس اسکریپت می تواند طرحی ساده یا پیچیده داشته باشد. مشهورترین تایپ فیس های اسکریپت عبارت اند از : Kuenstler Script – Kauffmann – Brush Script

 

KaufmannBold 750x430 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

Screenshot 438 e1621472505688 750x430 1 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

Screenshot 439 e1621472612783 750x430 1 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

همانند تایپ فیس ‌های تزئینی، خواندن تایپ فیس‌های اسکریپت در سایز کوچک می‌تواند دشوار باشد. بنابراین بهتر است از این سبک در لوگو، عناوین و علائم متن استفاده کنید و در صورت داشتن متنی انبوه تر، فونت سریف یا سانس سریف را مورد استفاده قرار دهید.

 

توجه کنید که چگونه نام برند با فونت اسکریپت نگاشته شده، در حالی که بقیه لوگو با سانس سریف نوشته شده است
توجه کنید که چگونه نام برند با فونت اسکریپت نگاشته شده، در حالی که بقیه لوگو با سانس سریف نوشته شده است

 

فونت چیست؟

فونت حالات مختلفی از وزن و اندازه یک تایپ فیس است. پس هنگامی‌که یک تایپ فیس Bold، Italic، Roman و … است، به آن یک فونت گفته می شود.

Ihrea - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

راهی آسان برای یافتن تفاوت بین فونت و تایپ فیس: Google Docs را باز کرده و روی منوی کشویی fonts بروید. می بینید که برخی گزینه ها دارای یک پیکان کوچک در سمت راست خود هستند. با حرکت نشانگر روی این پیکان، گزینه های مختلفی مانند light، Semi bold و Bold را مشاهده خواهید کرد.

تایپ فیس ها، گزینه های اصلی هستند. حالت های فرعی، فونت ها می باشند.

 

futura light 750x136 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace futura bold 750x136 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

مجموعه (خانواده) فونت

خانواده فونت گروهی از فونت های مرتبط است. به عنوان مثال، Garamond یک نوع تایپ فیس است، با ویژگی هایی خاص برای طراحی گرافیک حروف و سایر کاراکترها. این تایپ فیس دارای فونت های زیادی است. این می تواند ایتالیک یا پررنگ (Bold) باشد و اندازه آن 14 یا 16 باشد. مجموعه همه این فونت ها یک خانواده فونت را تشکیل می دهد.

 

تفاوت فونت و تایپ فیس : تاریخچه‌ای بسیار کوتاه

چرا فونت ‌ها با تایپ ‌فیس‌ها تفاوت دارند؟

این تفاوت به زمانی بر می‌گردد که متون با استفاده از دستگاه تایپ نگاشته می ‌شدند. حروف با شکلی منحصر به فرد برای متون مختلف طراحی و ساخته می‌شدند. این حروف با گذر زمان، تایپ نامیده شدند. سپس، برای هر یک از این تایپ‌ ها مانند condensed یا Bold، گونه‌ها و حالات مختلف دیگری نیز طراحی شد که به «فونت‌ها» معروف شدند.

 

img 0118 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

فراتر از فونت و تایپ فیس

پس از اینکه دانش خود در زمینه متن و طراحی و افزایش دادید و با اصطلاحات فونت و تایپ فیس آشنا شدید، احتمالا در گفت و گوهای خود، با اصطلاح تایپوگرافی روبرو خواهید شد.

 

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی به نحوه قرارگیری و چیدمان یک متن در یک طرح گفته می‌شود. تایپوگرافی، فرایند چگونگی استقرار متن در طرح به شکلی زیبا است به شکلی که خوانایی متن را از بین نبرد. با تایپوگرافی، طراحان حروف را طراحی نمی کنند، آنها با فونت ها و تایپ فیس ها کار می کنند.

اگر بخواهیم با استفاده از تایپوگرافی طرحی متناسب با متن ایجاد کنیم، باید فونت متناسب، فاصله گذاری درست و مقیاس بین حروف کوچک و بزرگ را در نظر بگیریم.

abf01858 7b02 4c51 ae2a 16c47e074e6e e1621462347979 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

attachment 119947083 - تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

 

حال تفاوت این دو چه اهمیتی دارد؟ منظور خود را بدانید و آن را با حرف بیان کنید

بسیاری از مردم دو اصطلاح فونت و تایپ فیس را به جای یکدیگر به کار می برند. اما اگر منظور گوینده را بدانید، آیا واقعاً مهم است که از کدام کلمه استفاده می کند؟ آیا اهمیت دارد که از چه کلمه ای استفاده می کنید؟ آیا چک کردن دیکشنری برای معنای این دو زیاده روی است؟

به دنبال معنای درست بودن به هیچ وجه زیاده روی نیست. حتی می توان گفت که ضروری است. خصوصا در دنیای مدرن که اکثر نوشته ها روی کامپیوتر انجام می شود.

این که به طراح بگویید که می خواهید از نوع خاصی از تایپ فیس استفاده کنید، سبک کلی مورد نظر شما را بیان می کند و به آنها فضایی برای خلاقیت و یافتن فونت مناسب برای پروژه شما می دهد. در مقابل، گفتن اینکه می خواهید یک فونت خاص داشته باشید، دید شما را کاملاً مشخص می کند. پس برای داشتن یک چشم انداز مشخص برای پروژه تان، معنی کلمات بسیار مهم است.

منابع 99designs
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.