هنرآکادمی

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

بعضی ها گمان می کنند که فونت همان تایپ‌ فیس است؛ اما چنین عقیده ای درست نیست. هرچند که این دو کلمه اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما مفاهیم‌ متفاوتی دارند که حتی می تواند گیج کننده باشد.در این مقاله از آکادمی هنر، به این موضوع که تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟ می پردازیم

تایپ فیس‌ها و فونت ‌ها امروزه بیش از پیش در طراحی و برندینگ حائز اهمیت هستند. درک معانی تاریخی این دو اصطلاح در کنار کاربردهایشان در دنیای امروز، شما را قادر میسازد تا هدف و منظور خود در طراحی را به بهترین شکل بیان کنید. در این مقاله به شرح معنی و تفاوت بین فونت و تایپ فیس پرداخته ‌‌ایم تا در آینده با استفاده صحیح از این دو، حرفه‌ای‌ تر جلوه کنید!

تفاوت تایپ فیس و فونت چیست؟ – Font vs TypeFace

تایپ فیس شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و سایر کاراکترها می باشد. در حالیکه فونت مربوط به وزن، ابعاد و اندازه یک تایپ فیس است. یک گونه (Family) فونت، گروهی از فونت های مرتبط و شبیه به یکدیگر می باشد.

این موضوع می تواند کمی پیچیده باشد. پس در ادامه به شرح کامل تر معنای این دو اصطلاح می پردازیم.

تایپ فیس TypeFace چیست؟

تایپ فیس شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و سایر کاراکترها می باشد. مانند وجود و یا نبود Serif، وزن و تعادل آن‌‌ها، فواصل بین حروف و اختلاف ارتفاع بین حروف بالایی و پایینی.

تایپ فیس‌ها با توجه به سبک (Style) خود دسته‌بندی می‌شوند. برخی از معروف ‌ترین تایپ فیس‌ها عبارت‌اند از:

تایپ فیس‌ های سریف (Serif)

همانگونه که از نام آن‌ها پیداست، تایپ فیس سریف، شامل حروفی هستند که در انتهای آن‌ها سریف وجود دارد. این سبک، حالت کلاسیک و پیچیده ای دارد.

تفاوت فونت و تایپ فیس

برای مثال گاراموند (Garamond) یک نمونه از معروف ترین تایپ فیس های سریف است.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

بودونی (Bodoni) و دیدات (Didot) نیز دو نمونه دیگر هستند.

بسیاری از تایپ فیس ‌های سریف، دارای تاریخچه طولانی هستند که به صدها سال پیش باز می‌گردند. یکی از قدیمی‌ترین تایپ ‌فیس‌ های مورد استفاده در غرب، رومن (Roman) نام دارد که توسط نیکولای جنسن با هدف سهولت خواندن متون چاپی در سال 1470 طراحی شده است. تا آن زمان کتابهای چاپ شده در اروپا از تایپ فیس Blackletter بر اساس دست خط های موجود در کتاب ها استفاده می کردند.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace
تایپ فیس Roman طراحی شده توسط جنسن
تایپ فیس Blackletter بر اساس خوشنویسی مورد استفاده برای کپی کردن دستی کتاب ها در قرون وسطی

تایپ فیس های سنس سریف (Sans Serif)

این سبک برخلاف سبک Serif، در انتهای خود سریف ندارد و حسی خودمانی تر و آرام تر را منتقل می کند.

هلوتیکا (Helvetica) یکی از شناخته شدن ترین تایپ فیس های سبک Sans serif است. از جمله دیگر تایپ فیس‌ های این سبک می‌توان به وردانا (Verdana) و فوتورا (Futura) نیز اشاره کرد.

 تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

تایپ فیس های تزئینی (Decorative)

تایپ فیس ‌های تزئینی جالب و چشم‌ نواز هستند و در مقایسه با سریف و سنس سریف، به‌روز‌تر بوده و جایگاه تازه‌ای دارند. دو نمونه از مشهور ترین تایپ فیس های تزئینی، اوتلا (Outlaw) و موریس تروی (Morris Troy) هستند.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

تایپ فیس ‌‌‌های تزئینی برای نوشتن متن اصلی توصیه نمی شوند. زیرا علاوه بر اینکه حواس خواننده را از محتوای اصلی پرت می کنند، خواندن آنان نیز دشوار است خصوصا اگر به صورت انبوه در کنار هم قرار بگیرند. هرچند که استفاده از تایپ فیس تزئینی در تایتل یا پایان متن می‌تواند جلب توجه کند، ولی استفاده از آن در بروشور و منوی اصلی می‌تواند به همان اندازه زننده و نامناسب تلقی شود.

تایپ فیس اسکریپت (Script)

تایپ فیس‌ های اسکریپت شبیه به دست ‌‌خط انسان بوده و از آن برای القای حس دست ساز بودن یا شخصی بودن یک برند استفاده می‌گردد.

تایپ فیس اسکریپت می تواند طرحی ساده یا پیچیده داشته باشد. مشهورترین تایپ فیس های اسکریپت عبارت اند از : Kuenstler Script – Kauffmann – Brush Script

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

همانند تایپ فیس ‌های تزئینی، خواندن تایپ فیس‌های اسکریپت در سایز کوچک می‌تواند دشوار باشد. بنابراین بهتر است از این سبک در لوگو، عناوین و علائم متن استفاده کنید و در صورت داشتن متنی انبوه تر، فونت سریف یا سانس سریف را مورد استفاده قرار دهید.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace
توجه کنید که چگونه نام برند با فونت اسکریپت نگاشته شده، در حالی که بقیه لوگو با سانس سریف نوشته شده است

فونت چیست؟

فونت حالات مختلفی از وزن و اندازه یک تایپ فیس است. پس هنگامی‌که یک تایپ فیس Bold، Italic، Roman و … است، به آن یک فونت گفته می شود.

راهی آسان برای یافتن تفاوت بین فونت و تایپ فیس: Google Docs را باز کرده و روی منوی کشویی fonts بروید. می بینید که برخی گزینه ها دارای یک پیکان کوچک در سمت راست خود هستند. با حرکت نشانگر روی این پیکان، گزینه های مختلفی مانند light، Semi bold و Bold را مشاهده خواهید کرد.

تایپ فیس ها، گزینه های اصلی هستند. حالت های فرعی، فونت ها می باشند.

مجموعه (خانواده) فونت

خانواده فونت گروهی از فونت های مرتبط است. به عنوان مثال، Garamond یک نوع تایپ فیس است، با ویژگی هایی خاص برای طراحی گرافیک حروف و سایر کاراکترها. این تایپ فیس دارای فونت های زیادی است. این می تواند ایتالیک یا پررنگ (Bold) باشد و اندازه آن 14 یا 16 باشد. مجموعه همه این فونت ها یک خانواده فونت را تشکیل می دهد.

تفاوت فونت و تایپ فیس : تاریخچه‌ای بسیار کوتاه

چرا فونت ‌ها با تایپ ‌فیس‌ها تفاوت دارند؟

این تفاوت به زمانی بر می‌گردد که متون با استفاده از دستگاه تایپ نگاشته می ‌شدند. حروف با شکلی منحصر به فرد برای متون مختلف طراحی و ساخته می‌شدند. این حروف با گذر زمان، تایپ نامیده شدند. سپس، برای هر یک از این تایپ‌ ها مانند condensed یا Bold، گونه‌ها و حالات مختلف دیگری نیز طراحی شد که به «فونت‌ها» معروف شدند.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

فراتر از فونت و تایپ فیس

پس از اینکه دانش خود در زمینه متن و طراحی و افزایش دادید و با اصطلاحات فونت و تایپ فیس آشنا شدید، احتمالا در گفت و گوهای خود، با اصطلاح تایپوگرافی روبرو خواهید شد.

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی به نحوه قرارگیری و چیدمان یک متن در یک طرح گفته می‌شود. تایپوگرافی، فرایند چگونگی استقرار متن در طرح به شکلی زیبا است به شکلی که خوانایی متن را از بین نبرد. با تایپوگرافی، طراحان حروف را طراحی نمی کنند، آنها با فونت ها و تایپ فیس ها کار می کنند.

اگر بخواهیم با استفاده از تایپوگرافی طرحی متناسب با متن ایجاد کنیم، باید فونت متناسب، فاصله گذاری درست و مقیاس بین حروف کوچک و بزرگ را در نظر بگیریم.

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

تفاوت فونت و تایپ فیس در طراحی گرافیک چیست؟ Font vs TypeFace

نتیجه گیری تفاوت فونت و تایپ فیس

حال تفاوت این دو چه اهمیتی دارد؟ منظور خود را بدانید و آن را با حرف بیان کنید

بسیاری از مردم دو اصطلاح فونت و تایپ فیس را به جای یکدیگر به کار می برند. اما اگر منظور گوینده را بدانید، آیا واقعاً مهم است که از کدام کلمه استفاده می کند؟ آیا اهمیت دارد که از چه کلمه ای استفاده می کنید؟ آیا چک کردن دیکشنری برای معنای این دو زیاده روی است؟

به دنبال معنای درست بودن به هیچ وجه زیاده روی نیست. حتی می توان گفت که ضروری است. خصوصا در دنیای مدرن که اکثر نوشته ها روی کامپیوتر انجام می شود.

این که به طراح بگویید که می خواهید از نوع خاصی از تایپ فیس استفاده کنید، سبک کلی مورد نظر شما را بیان می کند و به آنها فضایی برای خلاقیت و یافتن فونت مناسب برای پروژه شما می دهد. در مقابل، گفتن اینکه می خواهید یک فونت خاص داشته باشید، دید شما را کاملاً مشخص می کند. پس برای داشتن یک چشم انداز مشخص برای پروژه تان، معنی کلمات بسیار مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *