هنرآکادمی

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و نحوه ی کاربرد آن

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و نحوه ی کاربرد آن

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و هنر به شدت سلیقه ای هستند. اثر به درد نخور یک نفر می تواند برای دیگری، شاهکار باشد. اما خوشبختانه یک عدد قدیمی وجود دارد که می تواند به طراحی های شما کمک کند تا زیبایی اثبات شده ی علمی را بدست آورند: نسبت طلایی.

آیا تا به حال در خلوت خود به این فکر کرده اید که “چه چیزی در مورد مونالیزا اینقدر عالی است؟” پاسخ نسبت طلایی است.

نسبت طلایی که با نام‌ های  بخش طلایی، میانگین طلایی یا حرف یونانی «phi» شناخته می‌شود، یک عدد بسیار کاربردی است که به شما کمک می کند طرح‌ هایی زیبا و کاملا متعادل ایجاد کنید که از نظر زیبایی شناختی در سطح عمیق مغزی رضایت ‌بخش هستند. باحاله، مگه نه؟

اگرچه هنر و طراحی اغلب توسط غریزه و خلاقیت هدایت می ‌شوند، نسبت طلایی از ریاضیات برای تغییر تصویرسازی، چیدمان، تایپوگرافی و موارد دیگر استفاده می‌کند. پس بیایید آن را بررسی کنیم.

راهنمای نسبت طلایی (Golden Ratio) در هنر

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و نحوه ی کاربرد آن
نسبت طلایی مونالیزا از طریق علم

نسبت طلایی چیست؟

نسبت طلایی، عددی است که هنگام تقسیم دو کمیت به گونه ای استفاده می شود که نسبت آن ها با نسبت مجموع آن ها به کمیت بزرگ تر، یکسان باشد. این عدد 1.618 است که فی نیز نامیده می شود.

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و نحوه ی کاربرد آن

تصویر با استفاده از نسبت طلایی، توسط Vladanland

ساده ترین راه برای نشان دادن این موضوع، استفاده از دنباله ی فیبوناچی است. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، این دنباله؛ مجموع دو عدد قبل از خود است. بنابراین: 0,1,1,2,3,5,8,13,21… برای همیشه و همیشه (و همیشه) صادق است. در گذشته، یونانیان از دنباله ی فیبوناچی جهت ایجاد الگویی بصری برای کمک به طرح های خود استفاده می کردند. وقتی دنباله را به مربع تبدیل می کنید و آن ها را در کنار هم قرار می دهید تا مستطیل ایجاد کنید، یک مارپیچ (به نام مارپیچ طلایی) شروع به تشکیل می کند.

نسبت طلایی (Golden Ratio) در طراحی گرافیک و نحوه ی کاربرد آن

اجازه ندهید چند معادله ی ساده شما را بترساند! نسبت طلایی در واقع بسیار ساده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد و در همه جا پیدا می شود. مارپیچ طلایی در طبیعت اطراف ما ظاهر می شود. از طوفان گرفته تا گل، کهکشان تا صدف… و حتی آن گل کلم های جهش یافته ی عجیب و غریبی که گاهی اوقات در خواربارفروشی می خرید.

نحوه ی کاربرد نسبت طلایی در طراحی گرافیک

یکی از بهترین چیزها در مورد نسبت طلایی این است که یک عدد ساده در اختیار شما قرار می دهد تا به ماهیت ساختار بیانگر طراحی کمک کند. به سادگی اندازه ی یک عنصر را در 1.618 ضرب کنید تا اندازه ی عنصر دیگر را بفهمید، یا مارپیچ طلایی را روی آن قرار دهید تا محل قرارگیری آن ها را تنظیم کنید. می‌ توانید از نسبت طلایی به عنوان راهنما در طرح‌ بندی، تایپوگرافی، تصاویر و موارد دیگر استفاده کنید.

ما چهار نکته و ترفند برای استفاده از نسبت طلایی برای به حداکثر رساندن زیبایی علمی در طرح‌ های خود، به سبک داوینچی، گردآوری کرده‌ایم.

  1. نسبت طلایی و سلسله مراتب تایپوگرافیک

هنگام ایجاد هر طرحی که از متن استفاده می کند، همیشه سلسله مراتب پیام را در طرح خود در نظر بگیرید. چه پوستر، چه دعوت نامه ی عروسی یا یک طرح وبسایت باشد، می توانید از نسبت طلایی به عنوان راهنما برای اندازه های تایپوگرافی خود استفاده کنید.

برای مثال، زمانی را فرض کنید که روی سلسله مراتب تایپوگرافیک کپی خود برای متن بسیار مهم خود (A)، نوع متن مهم خود (B) و متن نه چندان مهم خود (C) کار می کنید. اگر کوچک ترین اندازه ی فونت شما برای (C)؛ 10 پیکسل است، آن را در 1.618 ضرب کنید تا یک الگوی تقریبی برای اندازه های بزرگ تر به دست آورید.

 سلسله مراتب تایپوگرافیک نسبت طلایی و سلسله مراتب تایپوگرافیک نسبت طلایی و سلسله مراتب تایپوگرافیک

  1. نسبت طلایی و ترکیب بندی تصاویر

وقتی هماهنگی تصاویر خود را در نظر می گیرید، همیشه خوب است که کمی صبر کنید، یک قدم به عقب بردارید و با نگاهی تازه برگردید. اما اگر وقت کافی برای تفکر در آثار هنری خود ندارید، یک جایگزین سریع تر، مارپیچ طلایی است. مارپیچ را روی تصاویر خود قرار دهید تا ببینید کدام عناصر در کجا قرار دارند و آیا واقعا هماهنگی ایجاد می کنند یا خیر.

با استفاده از مارپیچ طلایی، می توانید تعیین کنید که نقاط کانونی باید کجا باشند، چگونه یک سرفصل را متمرکز کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشید، یا اینکه کدام عناصر باید جابجا شوند تا به طرح، انرژی بیش تری بدهند.

ترکیب بندی تصاویر ترکیب بندی تصاویر نسبت طلایی و ترکیب بندی تصاویر

  1. نسبت طلایی و طراحی لوگو

یک لوگوی خوب برای برند شما حیاتی است تا مردم بتوانند پیام اصلی شما را تقریبا با یک نگاه درک کنند. به همین دلیل، بهتر است هنگام طراحی لوگو، نسبت طلایی را در نظر بگیرید تا فورا افراد را به سمت خود بکشانید و به آن ها کمک کنید با هم ارتباط برقرار کنند. در واقع، بسیاری از بزرگ ‌ترین برندهای جهان، از نسبت طلایی برای ایجاد لوگوی خود استفاده می‌کنند: مثلا پپسی، اپل و توییتر.

به عنوان مثال، لوگوی Green in Blue برای کسب و کار نانوایی، «The Hungry Gnome» یک لوگوی کاملا متعادل و مدرن است که از نسبت طلایی برای هدایت تصویر و اندازه ی متن آن استفاده می کند.

لوگوی Rahajoe برای Little Spoon از دایره هایی در نسبت طلایی به عنوان شبکه ای برای هدایت طرح آن ها استفاده می کند.

هنگام طراحی یک لوگو، حتی می توانید دنباله ی فیبوناچی را به عنوان یک سری دایره تصور کنید، سپس آن ها را دوباره مرتب کنید تا به عنوان پایه و اساس طراحی لوگوی تان، یک شبکه را تشکیل دهند. این اساس بسیاری از لوگوها از جمله توییتر است.

نمایش دنباله فیبوناچی از طریق دایره توسط مصطفی امین و استودیو برندولوژی

نسبت طلایی و طراحی لوگو نسبت طلایی و طراحی لوگو

  1. چیدمان ها

هنگامی که با دسته ای از چیزهای مختلف در یک طرح بندی به چالش کشیده می شوید، استفاده از مارپیچ طلایی برای مورد هدایت قرار دادن هر عنصر، همیشه مفید است. ما به طور طبیعی به مرکز مارپیچ کشیده می شویم، بنابراین اغلب بهتر است مهم ترین پیام خود را در آن جا قرار دهید.

به عنوان مثال، با طراحی پوستر سبز در آبی برای مهمانی Summer of Love ، مارپیچ؛ کاملا در اطراف صورت و گل قرار می گیرد و آن را به یک نقطه ی کانونی متعادل و جذاب تبدیل می کند.

چیدمان ها

این عدد را حفظ کنید: 1.618

این عدد؛ بهترین دوست جدید شماست. یک اندازه ی فونت یا یک عنصر طراحی را در نسبت طلایی ضرب کنید، در این صورت شما یک قدم به دیدن شروع چیدمان خود، نزدیک ‌تر می‌ شوید. یا همیشه می توانید مارپیچ طلایی را به عنوان یک راهنمای مفید روی آن قرار دهید.

به دلیل ماهیت علمی و حتی جهانی نسبت طلایی، طراحان چه آگاهانه چه غیراگاهانه، اغلب از آن استفاده می کنند. با این حال، همیشه خوب است که بررسی کنید آیا طرح ‌های شما در حدود جادوی 1.618 قرار دارند تا بتوانید آن طرح ها را به سطح شگفت ‌انگیز بعدی ببرید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *