هنرآکادمی

موشن گرافیک چیست؟ Motion Graphic یا انیمیشن؟

موشن گرافیک چیست؟ Motion Graphic یا انیمیشن؟

موشن گرافیک یا انیمیشن؟ اگر می خواهید به تولید فیلم های انیمیشن برای کسب و کار خود بپردازید ، احتمالاً از خود پرسیده اید: تفاوت بین انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک یکی از انواع انیمیشن است. موشن گرافیک طراحی های  گرافیکی متحرک یا انیمیشنی را توصیف می کند در حالی که  انیمیشن یک اصطلاح کلی و جامع برای کل حوزه تصویربرداری متحرک است ، از جمله همه چیز از کاریکاتور گرفته تا کارتون ها. موشن گرافیک بر تحرک بخشیدن به عناصر طراحی گرافیک تمرکز دارد ، اما تمایل دارد که جنبه قصه گویی کمتری نسبت به سایر انواع انیمیشن داشته باشد.

این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر نیز استفاده می شوند.

در این مقاله آکادمی هنر ، ما موشن گرافیک را تعریف کرده و توضیح میدهیم که چگونه از سایر سبک های انیمیشن متمایز میشود. ما همچنین توضیح خواهیم داد  که به هنگام صحبت کردن درباره موشن گرافیک ها و انیمیشن کجا و چه زمانی از چه اصطلاحی استفاده کنیم.

موشن گرافیک چیست؟ Motion Graphic

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک به  طراحی های گرافیکی حرکت میدهد و انهارا به تصاویر متحرک تبدیل میکند و معمولا روایت (داستان) خاصی هم ندارد.

ایا میخواهید که خطوط نمودار شما حرکت کند تا جلوه بصری بیشتری داشته باشد ؟

این همان گرافیک متحرک است (موشن گرافیک) است.

آیا می خواهید لوگوی وب سایت شما بچرخد؟ این همان گرافیک متحرک (موشن گرافیک) است.

میخواهید با جان دادن  به کاراکترهایی به داستان تخیلی یک کودک زندگی ببخشید؟

در واقع این موشن  گرافیک نیست بلکه یک نوع کاملا متفاوت از انیمیشن است.

اینکه آیا “داستانی” گفته می شود یا خیر ، عامل تعیین کننده بزرگی در تصمیم گیری در مورد کار با موشن گرافیک یا انیمیشن است. انیمیشن های موشن گرافیک معمولاً دارای اشکال ، اشیاء یا متنی است که در حال حرکت است.

(موشن گرافیک اشکال و حروف را به حرکت در می اورد.)

چرا به جای اینفوگرافی ثابت و ارزانتر خود را با موشن گرافیک به زحمت بیاندازیم؟

موشن گرافیک می تواند ایده های پیچیده را به صورت بصری نشان دهد. به موشن گرافیک مانند یک تقویت کننده برای جلوه های بصری فکر کنید. توضیح برخی ایده ها (به ویژه ایده های بزرگ و انتزاعی) با کلمات یا تصاویر ثابت دشوار است.

چند ثانیه کوتاه موشن گرافیک می تواند همه چیز را کاملاً روشن کند.

فقط به این فکر کنید که چگونه فیلدهای گذرواژه گاهی اوقات به هنگام وارد کردن یک رمز عبور اشتباه می لرزند و یا قرمز می شوند و این خودکار نشانگر ان است که باید دوباره امتحان کنید.

موشن گرافیک چیست؟ Motion Graphic

سبک بصری موشن گرافیک برای طیف وسیعی از بینندگان جذاب است.

کاریکاتورها ممکن است برای یک تجارت رسمی بسیار کودکانه به نظر برسند. اما موشن گرافیک می تواند از آن سبک جذاب و سرگرم کننده استفاده کند و آن را در موضوعات کامل تری به کار گیرد.

صرف نظر از اینکه در چه صنعتی هستید ، موشن گرافیک می تواند پیام شما را جذاب تر و سرگرم کننده تر کند.

انیمیشن چیست؟

انیمیشن یک اصطلاح جامع تر و وسیع تر است که موشن گرافیک یکی  از زیر شاخه های ان است.تاریخچه انیمیشن بیش از 100 سال است (می خواهید از تاریخچه ان بیشتر بدانید ؟ این راهنمای عالی از تاریخچه انیمیشن را چک کنید (لینک))

هر تکنیکی که اشیا و تصاویر ثابت را به حرکت در می اورد انیمیشن است از کاریکاتور های ترسیم شده با دست گرفته تا CGI  ؛ انیمه و طرح های گرافیکی.

این دسته بندی های متقابلا با یکدیگر در تضاد نیستند.

اکثر موشن گرافی ها با CGI  انجام میشوند اما به صورت تئوری نیز میتوان موشن گرافی هایی را خلق کرد که به وسیله دست ترسیم شده اند.آنچه که موشن گرافیک را از سایر انواع انیمیشن (حداقل در ویدیوهای تبلیغاتی) جدا می کند محتوا است.موشن گرافیک معمولاً با حرکت دادن اجسام انتزاعی و خیالی ، متن و سایر طرح های گرافیکی همراه است.

جان بخشیدن به نمودار ، اینفوگرافی یا چهار چوب یک وبسایت با استفاده ازبه حرکت در اوردنشان به طور کلی “انیمیشن” است ، اما به طور خاص ، نوعی انیمیشن است که موشن گرافیک نامیده می شود.

در مقابل ، انیمیشن به عنوان یک شکل هنری خاص بیشتر بر جلوه های سینمایی و تکنیک های قصه گویی برای ایجاد یک داستان تمرکز می کند.

اینطور در نظر بگیرید : اگر ویدیو شما برای توضیح دادن موضوعی یک طرح  گرافیکی را به حرکت در می اورد به ان موشن گرافیک گفته میشود اما اگر ویدیو شما دارای شخصیتی انسانی است که به سفری حماسی رفته است.به احتمال زیاد انیمیشن نامیده میشود.

بنابراین چه زمانی از واژه انیمیشن در مقایسه با موشن گرافیک استفاده می کنید؟

انیمیشن برای داستان ها استفاده میشود.

هرکسی که فیلم پیکسار را دیده باشد می داند که انیمیشن می تواند یک رسانه قصه گویی قدرتمند باشد.

موشن گرافیک می تواند داده های آماری را زنده کند ، اما انیمیشن می تواند شخصیت ها را با روایت های  احساسی ، خلاقیت و بیانی هنری زنده کند.

موشن گرافیک چیست؟ Motion Graphic

انیمیشن پر هزینه تر است.

موشن گرافیک ها معمولاً راحت تر تولید می شوند. در واقع نوعی انیمشین با پیچیدگی کمتر است.

اما اگر به دنبال CGI  فوتورئالیستی ؛ ترسیم شده با دست و اثار هنری نقاشی شده و تکنیک های استاپ موشن هستید. باید انتطار هزینه های سنگین تری را داشته باشید.

موشن گرافیک در برابر انیمیشن: چه زمانی کدام تکنیک باید مورد استفاده قرار گیرد؟

بر هیچکس پوشیده نیست که ویدیو ها در اینترنت بسیار محبوب هستند. نظر از اینکه موشن گرافیک را انتخاب کنید یا سایر سبک های انیمیشن ، فیلم ها به طور کلی تعامل ، ترافیک و سرگرمی بهتری را حاصل می اورند.

ویدیو محتوای مهمترین فاکتور مورد توجه برند ها است و 93 درصد بازاریابان دیجیتال می گویند که : ویدئوهای شبکه های اجتماعی مشتریان جدیدی را برای آنها به ارمغان آورده است. بیش از نیمی از کاربران شبکه های مجازی بعد از دیدن یکی از ویدویهای تبلیغاتی یک برند با  ان اشنا شده اند.

با این حال شما هر ویدیویی را نمیخواهید. بلکه ویدیویی را میخواهید که مطابقت  بیشتری با برند و اهداف بیزینسی شما داشته باشد.

بنابراین شما از موشن گرافیک استفاده میکنید یا انیمیشن ؟

موشن گرافیک چیست؟ چه زمان از موشن گرافی ها استفاده کنیم

موشن گرافیک برای ترسیم یا تأکید بر حقایق و نشان دادن نکته ای که سعی می کنید به آن اشاره کنید ، بهترین انتخاب است. موشن گرافیک زمانی استفاده می شود که نیازی به روایت یا داستان نویسی نباشد.

فیلم های موشن گرافی میتوانند پیچیدگی خدمات و محصولات شما را کمتر کنند و انرا به شیوه ای به یاد ماندنی ارائه دهند. به یاد داشته باشید ، طرح های گرافیکی  متحرک اصلی ترین ابزارهای بصری آنها هستند ، بنابراین آنها در آموزش ایده های غیرقابل درک؛ از طریق تصاویر بصری عالی عمل می کنند.

چه زمانی از سایر تکنیک های انیمیشن استفاده کنیم:

اگر می خواهید جنبه های احساسی یک داستان را برجسته کنید ، یک روایت ارائه دهید یا اگرنیاز دارید که درسطح احساسی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید ، بهتر است که از نوعی انیمیشن دیگر استفاده کنید.

داستان به شما در ایجاد ارتباطی عمیق تر بین جمعیت هدف و شما کمم میکنند و دیگر نوع های انیمشین برای ایجاد این نوع روایت ها مناسب تر هستند.

Motion Graphics در بازاریابی چیست:

وقتی در مورد موشن گرافیک و انواع دیگر انیمیشن صحبت می کنیم ، به یاد داشته باشید: بین این موارد همپوشانی زیادی وجود دارد و گاهی اوقات تشخیص آنها از یکدیگر دشوار است.

اما صرف نظر از نوع ویدئوی انیمیشنی که استفاده می کنید ،  شما در حال ایجاد محتواهای جذاب تر برای مخاطبان خود هستید.

و ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا به درستی پیش بروید:

درباره ویدیو بیشتر بدانید ، از اصول تولید ویدیو؛ بازاریابی ویدیویی و انواع ویدیوها ، تا مقیاس بندی ویدیو های تولیدی خود تولید ویدئو برای رسانه های اجتماعی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *