هنرآکادمی

بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

از ویرایش عکس تا ابزارهای تایپوگرافی گرفته تا طراحی صدا، نرم افزار استاندارد Adobe Creative Suite  ، همه ی چیزهای مورد نیاز برای ایجاد سریع یک کار حرفه ‌ای، در اختیار سازندگان قرار می‌ دهد – به معنای واقعی کلمه برای هر نوع پروژه ی طراحی.

در حال حاضر، بیایید در مورد گرافیک صحبت کنیم. چه ایجاد یک طراحی لوگو، چه طراحی گرافیک رسانه های اجتماعی و یا گرداوری یک بروشور ،Adobe  با ایجاد برنامه های Photoshop، Illustrator و InDesign راه حل های خوب را ارائه داده است.

بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

این مجموعه از برنامه ها بسیار قدرتمند هستند و هر کدام دارای ده ها ویژگی هستند که برای انواع خاصی از پروژه ها بهینه سازی شده اند. استفاده از اپلیکیشن مناسب برای پروژه، روند طراحی را بهتر می کند.

بدلیل اینکه طراحان می توانند سریع تر کار کنند تا در زمان کم تری گزینه های بیش تری برای مشتریان خود ایجاد کنند، طراحی؛ کارامد تر می شود. طراحان می توانند با ابزارهایی که متناسب با پروژه طراحی شده اند، کار با کیفیت تری تولید کنند (می توانید یک دیوار را با بیل رنگ کنید، اما این کار را نمی کنید). همچنین استفاده از ابزار مناسب شما را انعطاف پذیرتر و قادر به ویرایش یا تغییر طرح ها بر اساس نیازهای در حال تغییر می کند.

اکنون از کجا می دانید از کدام برنامه استفاده کنید؟ اکثر مشاغل طراحی گرافیک را می توان در این 3 خط ارزیابی کرد:

پرینت یا دیجیتال

پرینت یا دیجیتال بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

یک پروژه ی چاپی به صورت فیزیکی بر روی برخی از رسانه ها (به عنوان مثال کارت ویزیت، بروشور، تی شرت، بسته بندی، برچسب و موارد دیگر) چاپ می شود. پروژه های دیجیتال روی یک صفحه نمایش داده می شوند (مانند گرافیک رسانه های اجتماعی، بنرهای تبلیغاتی، وب سایت ها، کتاب های الکترونیکی، ارائه ها و موارد دیگر).

تصویر یا متن

بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟ تصویر یا متن

پروژه های تصویری، شامل عناصر بصری مانند عکس ها، تصاویر، اشکال و الگوها هستند. پروژه های متنی بر روی کلمات تمرکز دارند، خواه چند (کارت ویزیت) یا یک دسته (بروشور و کتابچه) باشند. اغلب پروژه ها از هر دو استفاده می کنند.

وکتور و رستر

وکتور و رستر بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

پروژه ی وکتور، تصویری است که با خطوط و منحنی هایی ساخته شده است که می تواند به هر اندازه ای بزرگ یا کوچک شود (مثلا لوگو). پروژه ی رستر تصویری است که از تعدادی پیکسل ساخته شده است که با تغییر اندازه (مثلا عکس ‌ها) کیفیت آن تغییر می کند.

بنابراین، هر برنامه ای که می خواهید را انتخاب کنید. بیایید نگاهی به زمان استفاده از هر کدام بیاندازیم.

بهترین نرم افزار های طراحی کدامند؟ Photoshop یا Illustrator یا InDesign؟

چه زمانی باید از فتوشاپ استفاده کنم؟

فتوشاپ برای چه کاری خوب است؟ این یکی بسیار آسان است (نکته: در نامش نهفته است). بله عکس ها. این برنامه در ابتدا به عنوان یک راه حل جامع برای ایجاد، ویرایش و روتوش هر نوع تصویر رستر طراحی شده بود. از آن زمان، فوتوشاپ مجموعه ی کاملی از ابزارها را توسعه داده است که به کاربران اجازه می دهد کارهای بیش تری انجام دهند. هنرمندان  هنرهای زیبا از آن برای طراحی، انگاره و حتی نقاشی دیجیتال استفاده می کنند. عکاسان از آن برای تنظیم و تغییر عکس های خود با رنگ و نور استفاده می کنند. طراحان تولید، از آن برای ایجاد تصاویر دیجیتال آماده ی وب استفاده می کنند.

فتوشاپ

اکثر مردم وقتی به طراحی گرافیک فکر می کنند، فوتوشاپ را تصور می کنند. و این کاملا درست است: فوتوشاپ قدرتمندترین برنامه برای ایجاد و بهبود تصاویر است. لایه ها، توسعه ی قالب هایی را که می توانند با یک کلیک؛ ویرایش و مرتب شوند، ساده می کنند. ابزارهای تنظیم، بسیار قدرتمندتر از سایر برنامه ‌ها هستند و اجازه می‌ دهند تا تغییرات کوچکی در رنگ، کنتراست، روشنایی و موارد دیگر ایجاد شود.

اما فوتوشاپ همیشه بهترین راه حل نیست. در اینجا نگاهی به زمانی داریم که فوتوشاپ بهترین عملکرد را دارد و در برخی موارد بهتر است به Illustrator یا InDesign رجوع کنید.

استفاده از فتوشاپ زمانی که…

 • زمان روتوش عکس ها فرا رسیده است. آیا نیاز به تصحیح رنگی عکس دارید؟ یا برخی از موهای پرزدار را از بین ببرید؟ یا به صورت دیجیتالی یک فایل زیپ را پاک کنید؟ فتوشاپ = عکس. و هیچ ابزار بهتری وجود ندارد.
 • باید آثار هنری را جهت دیجیتالی کردن یا چاپ ویرایش کنید. این می تواند یک عکس، نقاشی، طراحی یا هر چیز دیگری باشد. فتوشاپ ابزار مناسبی برای اطمینان از قرار گرفتن هر خط، سایه و بافت در جای خود است. سپس، می ‌توانید از آن اثر هنری در هر جایی استفاده کنید، چه به تنهایی یا در یک پروژه ی Illustrator یا InDesign
 • تصاویر دیجیتالی را برای وب می‌خواهید، مانند تصاویر رسانه ‌های اجتماعی، بنر های تبلیغاتی ، سر تیتر های ایمیل، ویدیوها و غیره. ایجاد این تصاویر در فوتوشاپ به شما اطمینان می دهد که در اندازه ی مناسب هستند و برای وب بهینه ‌سازی شده اند.
 • شما باید یک وبسایت یا برنامه ی ماکت ایجاد کنید. لایه ها، جابجایی عناصر رابط کاربری را آسان می کنند و از آنجایی که فوتوشاپ یک برنامه ی ویرایشی مبتنی بر پیکسل است، می دانید که اندازه ی طرح شما برای هر اندازه از صفحه نمایش درست است.
 • شما می خواهید با انیمیشن و ویدیو جذابیت ایجاد کنید. امروزه دوربین ‌ها نه تنها می‌ توانند عکس‌ های خارق‌العاده ایجاد کنند، بلکه می ‌توانند ویدیوهای بسیار خوبی نیز بگیرند. فوتوشاپ، برش کلیپ های ویدیویی ساده و اضافه کردن گرافیک، فیلتر، متن، انیمیشن و موارد دیگر را آسان می کند.

از برنامه های دیگر زمانی استفاده کنید که…

 • شما باید یک لوگو ایجاد کنید. از آنجایی که از آن ها در جایگاه های مختلف استفاده می شوند، لوگوها باید قابل تغییر باشند. فوتوشاپ برای ایجاد آثار هنری وکتور بهینه نشده است، بنابراین، فقط در صورتیکه بخواهید از طریق یکسری راه حل های چالش برانگیز با قضیه برخورد کنید، تصاویر شما در یک اندازه وجود خواهند داشت. اگر بخواهید آن ها را بزرگ کنید، احتمالا پیکسلی شده و “تار” میشوند و برای چاپ غیرقابل قبول می شوند.
 • شما باید متن زیادی را طرح بندی کنید. فتوشاپ چه به صورت چاپی و چه دیجیتال، حجم زیاد متون را به خوبی مدیریت نمی کند. سرفصل ها و خطوط کوتاه برای تصاویری مانند بنر های تبلیغاتی و گرافیک رسانه های اجتماعی؛ خوب هستند، اما اگر با پاراگراف های متن سر و کار دارید، Illustrator یا InDesign را امتحان کنید.

چه زمانی باید از Illustrator استفاده کنم؟

نرم افزار Illustrator ماشین تصویر برداری جادویی Adobe است. این بدان معناست که هر چیزی که در Illustrator ایجاد می ‌شود را می ‌توان به تصاویر کوچک فاویکون یا بیلبوردهای بزرگ تایمز اسکوئر (Times Square) تبدیل کرد – همه ی این ها بدون از دست دادن کیفیت یا افزودن پیکسل‌ های عجیب اتفاق می افتد. طرح ایجاد شده در Illustrator روی کارت ویزیت یا روکش اتوبوس، یکسان می باشد. این اتفاق، آن را به بهترین دوست یک لوگو تبدیل می کند.

Illustrator
یک گروه موسیقی خفن به یک لوگوی خفن و چند اثر هنری وکتور باحال نیاز دارد که در Illustrator ایجاد شده باشد.

وقتی به چاپ فکر می کنید، به Illustrator فکر کنید. با استفاده از ابزارهای این برنامه می توانید به راحتی طرح بندی، نوع تنظیم، ایجاد عناصر طراحی و حتی جای گذاری تصاویر رستر ساخته شده با فوتوشاپ را به راحتی انجام دهید. این واقعا عالی است. به‌ علاوه، فضای کار تخته ی هنری منعطف و آزاد، رویا پردازی و آزمایش ایده‌ ها را قبل از نهایی کردن آن ها آسان می‌کند – همه در یک جا.

نرم افزار  Illustrator قدرتمند است، اما درست مانند فوتوشاپ محدودیت های خاص خود را دارد. نگاهی بیندازید که چه زمانی Illustrator بهترین دوست شما خواهد بود و چه زمانی ممکن است نیاز داشته باشید که دوست دیگری برای معاشرت پیدا کنید.

استفاده از Illustrator زمانی که…

 • باید یک لوگو، نماد یا برند ایجاد کنید. هر نوع شکل وکتور و خط ایجاد شده در Illustrator را می توان در هر اندازه ای بالا برد ، تا آن را برای تصاویری که باید به روش های مختلف استفاده شوند ایده آل کند.
 • یک قطعه ی چاپی یک صفحه ای می خواهید. Illustrator برای پوستر، کارت ویزیت، بروشور و یادداشت مناسب است. ابزارهای وکتورِ قدرتمند این برنامه، برای ایجاد عناوین بصری برجسته که می توانند با سایر تصاویر رستر ترکیب شوند، عالی هستند.
 • باید نوع لوگو را تنظیم کنید. ویژگی‌ حروفچینی Illustrator فوق‌العاده قدرتمند است و هر متنی را قادر می‌ سازد تا به شکلی کاملا قابل ویرایش تبدیل شود که می‌ تواند به هر شکلی که قابل تصور باشد کشیده، کج شده و تغییر شکل دهد.

از برنامه های دیگر زمانی استفاده کنید که…

 • باید تصاویر را ویرایش کنید. اگر از یک تصویر رستر (عکس یا اثر هنری) در ترکیب بندی استفاده می شود، Illustrator ابزارهای کمی برای ویرایش مستقیم آن تصویر دارد. فوتوشاپ می تواند تنظیمات جامع تری مانند رنگ، کنتراست و روشنایی را انجام دهد.
 • باید فایل های چند صفحه ای ایجاد کنید. نرم افزارIllustrator می‌تواند مانند یک فریبنده؛ تک صفحه ها را مدیریت کند، اما InDesign به دلیل ویژگی ‌هایی مانند شماره‌ گذاری صفحه، الگوهای اصلی صفحه و عملکرد بهتر چیدمان متن، راه حل دیگری است.

چه زمانی باید از InDesign استفاده کرد؟

شرکت Adobe، نرم افزار InDesign را برای انتشار در بازار دستکتاپ ها توسعه داده است، و در درجه ی اول برای چیدمان روزنامه ها، مجلات، کتاب ها، پوسترها و آگهی ها استفاده می شود. تقریبا هر چیزی که از لحاظ متنی حجم زیادی دارد باید مستقیما وارد InDesign شود.

InDesign
وقت آن است که همه چیز را کنار هم بگذاریم. این یادداشت های دیجیتالی جذاب را که با InDesign ارائه شده است، بررسی کنید.

اما ایا Illustrator می تواند متن را نیز چیدمان کند، درست است؟ بله، اما InDesign آن را تا حدی بالا می برد – و سپس مقداری بالا می برد. نرم افزارInDesign  به شما امکان می دهد که الگوهای صفحه ی اصلی را تنظیم کنید تا طرح های صفحه فورا در کل فایل، متحد شوند. صفحات به طور خودکار شماره گذاری می شوند و به راحتی می توان آن ها را دوباره مرتب، کپی و تعویض کرد. سبک متون، ستون‌ ها، حاشیه‌ ها و سایر ویژگی‌ های خاص نیز بسیار قوی ‌تر هستند. به زبان ساده، اگر متنی داشته باشد، InDesign  می تواند آن را مدیریت کند.

نرم افزار InDesign با در نظر گرفتن کاربردهایی بسیار خاص، ساخته شده است.

استفاده از InDesign زمانی که…

 • باید یک قطعه ی چند صفحه ای و یک متن سنگین را طرح بندی کنید. چه در چاپ چه در دیجیتال، InDesign برای چیدمان متن ساخته شده است. اگر در حال طراحی مجله، بروشور یا کتابچه هستید، باید اولین ایستگاه خود را اینجا در نظر داشته باشید. از بین این سه برنامه، InDesign  قوی‌ترین ویژگی ‌های حروف چینی موجود را دارد، و با Adobe Digital Publishing Solution ادغام می‌شود و به شما امکان می‌دهد کتاب‌ های الکترونیکی، مجلات و سایر نشریات دیجیتالیِ تعاملی ایجاد کنید.

از برنامه های دیگر استفاده کنید زمانی که…

 • باید برای مشاغل کوچک تر (مانند کارت ویزیت و بروشور) طراحی کنید.Illustrator می تواند به خوبی عمل کند.
 • باید تصاویر را ویرایش کنید. قابلیت ویرایش تصویرInDesign بسیار کم است. فوتوشاپ می تواند تنظیمات جامع تری مانند رنگ، کنتراست و روشنایی را اعمال کند.
 • باید یک لوگو طراحی کنید.InDesign می تواند اشکال محدودی ایجاد کند، اما اگر به یک لوگو برای فایل خود نیاز دارید، ابتدا آن را در Illustrator طراحی کنید و سپس وارد کنید.

ابزار مناسب برای کار مناسب

کار عالی می خواهید؟ از ابزار مناسب استفاده کنید. آیا می خواهید کاری جالب، شگفت انگیز و خارق العاده داشته باشید؟ یاد بگیرید که چگونه همه ی ویژگی های فوتوشاپ، Illustrator و InDesign را ترکیب کنید. همه ی این برنامه ها می توانند به طور متحد با هم کار کنند تا طرح هایی ایجاد کنند که همه را متحیر کند.

هنگامی که نرم افزار مورد نیاز برای یک پروژه را پیدا کردید، در هر کاری که انجام می دهد متخصص شوید تا بتوانید کارآمدتر کار کنید و طرح های انعطاف پذیرتر و با کیفیت تر ایجاد کنید. یک نقطه برای شروع: Lynda.com.  یک منبع آنلاین عالی پر از کلاس ‌هایی برای مبتدیان و متخصصان در مورد تک تک ویژگی‌ های  Adobe Creative Suite.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *