هنرآکادمی

راهنمای اشکال هندسی در طراحی گرافیک

راهنمای اشکال هندسی در طراحی گرافیک

اشکال هندسی در طراحی گرافیک: اشکال، اجزای سازنده هر چیزی هستند که می بینیم و معنای آنها به درک ما از جهان بستگی دارد. بیشتر هنرمندان، طراحی را از طریق تبدیل تصاویر به اشکال هندسی یاد می گیرند. اما کاربرد اشکال فراتر از اینهاست. معانی آنها چیزی است که به طراحان امکان ارتباطات بصری می دهد.

اشکال هندسی در طراحی گرافیک

این موضوع گاهی زبان شکل یا روانشناسی شکل نیز نامیده می شود. اشکال در کنار دیگر عناصر طراحی، به طراحان اجازه می دهند تا ویژگی ها و احساسات را به شیوه ای غیرکلامی منتقل کنند. در حالیکه عدم درک معانی اشکال می تواند پیام هایی بدون ثبات معنایی را منتقل کند. جهت اطمینان از اینکه اشکال شما به زبانی صحبت می کنند که قابل درک برای بینندگان باشد، ما شما را با کاربرد معانی اشکال در طراحی آشنا می سازیم.

انواع اشکال هندسی در طراحی گرافیک

هر چیز قابل مشاهده ای دارای شکل است و تعداد زیادی از اشکال و معانی دارای پایان مشخصی نیستند. به همین دلیل بهتر است اشکال را در دسته بندی های جامع طبقه بندی کرد که معانی را به صورت گروهی تقسیم کنند. در پایین برخی از متداول ترین انواع اشکال را مشاهده می کنید:

اشکال ساده در برابر اشکال مرکب در طراحی گرافیک
(Simple vs. compound)

اشکال ساده که گاهی اوقات اولیه نامیده می شوند شامل اشکال هندسی بنیادی مانند مربع ، مثلث و دایره و اشکال سه بعدی مربوطه آنها هستند. اشکال مرکب مانند مکعب ، استوانه ، مخروط و کره اشکال بزرگتر و پیچیده تری هستند که از اشکال ساده ساخته شده اند.

اشکال ارگانیک در مقابل غیرارگانیک در طراحی گرافیک (Organic vs. inorganic)

اشکال ارگانیک آنهایی هستند که به طور معمول در طبیعت دیده می شوند. مانند شکل تنه درخت یا تپه. آنها نسبت به اشکال غیرارگانیک منحنی تر، دارای خطوط سست تر و نامتقارن تر هستند. اشکال غیرارگانیک، اشکال هندسی سفت و سختی است که یادآور اشیاء ساخته شده توسط انسان مانند ساختمان ها یا ماشین ها می باشد.

انتزاعی در برابر غیرانتزاعی در طراحی گرافیک (Abstract vs. non-abstract)

اشکال انتزاعی اغلب هندسی و مرکب هستند و حالتی نمادین دارند. مانند نمادهای انسان نما که در علائم حمام استفاده می شود. به جای اشکال مشخص و صریح، دایره ها و مستطیل ها این نماد انتزاعی را تشکیل می دهند. و ما بر طبق آن نماد، فعالیت های خود را تنظیم می کنیم. به طور خلاصه اشکال انتزاعی نیازمند دانش قبلی هستند.

اشکال هندسی در طراحی گرافیک

موضوع دیگر، نحوه شکل گیری اشکال است. اگر همه چیز از اشکال تشکیل شده، چگونه می توان فهمید که یک شکل کجا پایان می یابد و شکل دیگر شروع می شود؟

در نقاشی های ساده، شکل ها معمولاً از خط و رنگ تشکیل می شوند. اما در زندگی واقعی، اشکال با نور و سایه تعریف می شوند و نقاشان اغلب از این رویکرد برای رئالیسم سه بعدی استفاده می کنند. حتی اجسامی که به طور صریح به هم متصل نیستند می توانند اشکال یکپارچه ای را تشکیل دهند. واضح ترین مثال، متن (Text) می باشد. حتی اگر حروف از هم جدا باشند، یک پاراگراف کامل می تواند به دلیل اصل مجاورت و کنتراست در طراحی (برخاتف یک پس زمینه خنثی) یک شکل واحد را ایجاد کند. یک متن Justified شده، مربع های پاراگراف را ایجاد می کند در حالی که ترازبندی وسط یک شکل ارگانیک و آزاد ایجاد می کند.

اکنون که با انواع مختلف این اشکال آشنا شدیم ، به بررسی مفاهیم آنها می پردازیم.

معنی اشکال هندسی در گرافیک دیزاین

معنی شکل مربع

 

در این لوگو از یک سر مربع شکل برای القای حس اعتماد استفاده شده است. اثر FranD
هدف از طراحی این شخصیت با استفاده از مربع، القای حس اعتماد به بیننده است. اثر DinoDevilDesign™

در حالی که اشکال را بلوک ها سازنده ی جهان بصری میدانیم، مربع ها و مستطیل ها بلوک های حقیقی هستند. ما معمولاً آنها را با کلمه ثبات مرتبط می دانیم. آنها ما را به یاد آسمان خراش ها و ساختمان های بلند می اندازند، خصوصا وقتی روی هم چیده می شوند. آنها همچنین نمایانگر وزن و عدم تحرک هستند. شما انتظار دارید که مربع ها محکم بایستند، مانند مربع های ساختمان ها. به همین دلیل یک شخصیت با بالا تنه یا شانه های مربع شکل بدن می تواند قوی، استوار و غیر قابل شکست به نظر برسد. از نظر شخصیت، مربع ها می توانند هم نشانگر اطمینان و هم سختی باشند.

ویژگی های مربع ها

 • ثبات
 • استحکام
 • سنگینی
 • قابل اطمینان بودن
 • قدرت
 • جدیت

اشکال هندسی در طراحی: معنی شکل دایره

 

اشکال هندسی در طراحی گرافیک
در این لوگو از اشکال دایره شکل به همراه رنگ های گرم برای ایجاد یک سرآشپز شاد و دوستانه استفاده شده است. اثر bayuRIP

 

در این لوگو از یک دایره حقیقی و اشکال گرد برای سگ و حروف استفاده شده است. اثر VectoruX

دایره ها تقریباً در تضاد با مربع ها هستند. گرد بودن آنها به این معناست که آنها همیشه در حال حرکت هستند و به سختی می توان آنها را متوقف کرد. در حالی که مربع ها مانند آجر هستند، دایره ها می توانند مانند حباب یا ابر باشند. آنها یادآور چرخ یا توپ در حال چرخش هستند. نداشتن لبه های تیز، باعث می شود دایره ها دوستانه به نظر برسند. همه این مشخصات به آنها شخصیتی شاد و تقریبا شیطنت آمیز می بخشد و آنها معمولاً در طرح های مختص کودکان یافت می شوند. اما این همه کاربرد دایره ها نیست. این موضوع که دایره ها هیچ آغاز یا پایانی ندارند، آنها را با مفاهیم والایی مانند ابدیت یا چرخه های مکرر مانند طلوع و غروب خورشید مرتبط می کند.

ویژگی های دایره ها:

 • سبکی
 • خوشحالی
 • نرمی
 • بی گناهی
 • حرکت
 • بی نهایت

 

اشکال هندسی در طراحی: معنی شکل مثلت در Graphic Design

این لوگو که برای یک برند خالکوبی طراحی شده، به مفاهیم راز آلود اشاره دارد. اثر ludibes

 

اشکال هندسی در طراحی گرافیک
این پوستر از اشکال مثلثی برای انتقال حس انرژی و غیرقابل پیش بینی بودن استفاده می کند. اثر tale026

مثلث ها فقط تعدادی نقطه و گوشه نیستند، نکته ای در لبه های تیز مثلث وجود دارد. مثلث ها ما را به یاد سر نیزه می اندازند و یک ردیف مثلت شبیه دندان های کوسه است. به این ترتیب، آنها ذاتاً دلالت بر خطر دارند. در همین حال، مثلث ها به جهتی اشاره می کنند. به همین دلیل از آنها در وسایل جهت دار مانند قطب نما یا نقشه استفاده می شود. به همین ترتیب، اعتقاد بر این است که بسیاری از بناهای مثلثی باستانی مانند هرم و زیگورات با دلالت رسیدن به بهشت ​​ساخته شده اند. پس مثلث ها می توانند بسته به موضوع، جنبه الهی نیز داشته باشند.

ویژگی های مثلث ها

تیزی

خطر

هدایت و راهنمایی

الهیات

تعادل

معنی اشکال ارگانیک

 

اشکال ارگانیک دارای اشتراکات زیادی با دایره ها هستند، زیرا از خطوط منحنی تشکیل می شوند. آنها به دلیل ارتباط با طبیعت، خوبی و سبکی را نمایان می کنند؛ و از آنجا که هندسی نیستند و نسبت به دایره ها ثبات کمتری دارند، اغلب بی نظم و بی برنامه به نظر می رسند (برخلاف اشکال هندسی) که به آنها حس آزادی و شکنندگی می دهد. از آنجا که آنها معمولا تقارن ندارند، این تصور را ایجاد می کنند که می توان آنها را به راحتی سرنگون کرد.

ویژگی های اشکال ارگانیک

آزادی

طبیعت

جریان

ظرافت

غیرقابل پیش بینی بودن

اشکال هندسی در طراحی: معنی اشکال انتزاعی

اگرچه اشکال انتزاعی حاوی اشکال هندسی هستند ، اما مفهومی نمادین دارند. اثر JansDesign

 

اشکال هندسی در طراحی گرافیک

از آنجا که اشکال انتزاعی به طور معمول بر نماد ها یا موضوعات خارجی دلالت می کنند، معنای آنها بسته به شکل و زمینه خاص می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، در برخی فرهنگها صلیب می تواند چهار فصل سال را نشان دهد، و در برخی دیگر به مسائل مذهبی اشاره دارد.

در نرم افزار ها، نماد سه خط موازی (نماد همبرگر) بر منو دلالت دارد. تصور کنید این نماد را به کسی نشان دهید که در دهه های گذشته بدون هیچ فناوری زندگی می کرد و هرگز از نرم افزاری استفاده نکرده است. این موضوعات بدون اشتراکات فرهنگی، قابل درک نیستند. با توجه به همه این دلایل، بهتر است هر زمان که قصد استفاده از یک شکل در طرح را دارید، به بررسی جداگانه آن شکل ها بپردازید.

استفاده از مفهوم شکل ها در طراحی

فرض کنید که هیچ پیش زمینه و اطلاعاتی درباره طراحی پایین ندارید. استفاده از نقاط مثلثی در مورد این شخصیت به شما چه می گوید؟ باید بدانید که اشکال به تنهایی چه معنایی دارند، اما استفاده و ترکیب آنها در طراحی کار ساده ای نیست. اثر Dyron Simene

اگر دانش چندانی در زمینه اشکال ندارید، باید از نحوه استفاده دیگر طراحان الگو بگیرید. در سایت هایی مانند Dribbble ، ArtStation و Behance بگردید و اشکال مورد علاقه خود را پیدا کنید. به این موضوع بپردازید که کدام شکل بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و چرا.

اگر به دنبال مینیمالیسم شدید باشید، طراحی شما شامل عناصر متعددی میشود و این امر، شما را ملزم به کار همزمان با چندین شکل مختلف می کند.

در این پوستر، مثلث های طبیعی درختان و کلبه میان عکس، حس خطر را منتقل می کنند. این حس با حالت بلوکی عنوان در بالا افزایش می یابد. اثر DiztriX

اینجاست که سلسله مراتب بصری مطرح می شود. اگر به دنبال معنای خاصی هستید، باید مطمئن شوید که شکل مورد نظر بر دیگر اشکال اولویت دارد. بدین معنی که بر سایر اشکال از نظر معنایی غلبه دارد.

به عنوان مثال ، اگر شما در حال طراحی یک شخصیت برای کودکان هستید و می خواهید از دایره استفاده کنید، نباید هر بار Michelin Michelin را بازآفرینی کنید، می توانید در حالی که خطوط مستقیم را در قسمت های دیگر شخصیت حفظ می کنید، در دایره های گردن یا سر اغراق کنید.

 

این طراحی شامل تعدادی شکل است. اما در دایره ها برای تاکید بیشتر اغراق شده است. اثر otompotom

شکل ها اثر روانی خود را به شکل نیمه خود آگاه می گذارند. مردم معمولاً به اشکال نگاه نمی کنند و به کلماتی مانند “پایدار” یا “پویا” فکر می کنند. این کلمات بیشتر مربوط به احساس ناگفته ای است که اشکال ایجاد می کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، تصور نکنید که باید در مفهوم اشکال خود زیاده روی کنید. تا زمانی که عناصر طرح شما، شکل و فرم دارند، چه بسا کم، حاوی پیامی هستند.

علاوه بر این، مفاهیم جزئی، معنای کلی شکل شما را حفظ می کنند. در همین راستا، همیشه لازم نیست از شکل کامل استفاده کنید. اشکال جزئی مانند نیم دایره ها یا نقاط مثلث ها نیز ویژگی های کلی آن شکل را بیان می کنند.

جنبه تجاری اشکال در طراحی گرافیک

اشکال ساده حتی بیشتر از اسباب بازی های کودکان مورد استفاده قرار می گیرند. آنها ابزارهای متنوعی هستند که طراحان باید نحوه استفاده از آنها را بدانند. با نادیده گرفتن مفهوم اشکال، نه تنها قدرت ارتباطی آنها را از دست خواهید داد، بلکه ممکن است به طور تصادفی پیامها و معانی ایجاد کنید که با دید طراحی گرافیک شما مطابقت ندارد.

درک معنی اشکال ، اولین قدم است. استفاده از معانی شکل به طور مداوم ، ظریف و موثر، همراه با سایر عناصر و اصول طراحی، به زمان و تمرین نیاز دارد. بنابراین به کار خود ادامه دهید، هنگام کار به این اصول مراجعه کنید و قبل از اینکه متوجه شوید، پتانسیل واقعی کار شما شروع به شکل گیری می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *