هنرآکادمی

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟ راهنمای جامع

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟ راهنمای جامع

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟ در این مقاله آکادمی هنر، ما سعی داریم تفاوت طراحی رابط کاربری (UI) و طراحی تجربه کاربری (UX) را به شکلی قابل فهم برایتان شرح ‌دهیم. پس تا پایان این متن با ما همراه باشید.

طراحی UI و طراحی UX دو مورد از رایج ترین اصطلاحات طراحی وب و اپلیکیشن هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. معمولاً این دو را در یک اصطلاح واحد، طراحی UI/UX خطاب می‌کنند؛ به همین دلیل گمان می‌شود که مفهوم یکسانی دارند. اغلب اوقات پیدا کردن تعریفی قابل فهم و گویا از این دو، دشوار است. اما جای هیچ نگرانی نیست!

آنچه که در پایین‌‌تر می‌خوانید تعریفی آسان و قابل درک از تفاوت این دو اصطلاح است.

در پایان این مقاله از آکادمی هنر، درک خوبی از تفاوت های این دو اصطلاح و ارتباط این دو با یکدیگر خواهید داشت!

99 واژه طراحی و دیزاین که باید بدانید

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

UI مخفف User Interface به معنای رابط کاربری است. رابط کاربری طرح گرافیکی یک اپلیکیشن است که شامل بخش‌هایی است که کاربران روی آن کلیک می‌کنند، متنی که می‌خوانند، تصاویر، اسلایدرها، فیلدهای ورودی متن و بقیه مواردی که کاربران با آنها تعامل دارد؛ که این موارد شامل چیدمان صفحه، ترانزیشن‌ها، انیمیشن های رابط و سایر موارد می‌باشد. تمامی عناصر بصری، تعاملی، یا انیمیشنی باید طراحی شوند.

این کار بر عهده طراحان رابط کاربری است. آنها تصمیم می گیرند که برنامه چگونه باشد. آنها باید طرح های رنگی و شکل دکمه ها، عرض خطوط و فونت های مناسبی برای متن انتخاب کنند. آنان باید به رابط کاربری اپلیکیشن، ظاهر و احساس ببخشند.

طراحان UI طراحان گرافیک هستند. آنان به زیبایی شناسی اهمیت می دهند. آنان وظیفه داند رابط کاربری جذاب، زیبا و دارای تم مناسب مطابق با هدف و کاربرد نرم‌افزار طراحی کنند. آنها باید مطمئن شوند که تمامی عناصر بصری، از نظر زیبایی شناختی و از نظر هدف، متحد هستند.

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

UX مخفف User Experience به معنای تجربه کاربری است. تجربه کاربری یک اپلیکیشن از نحوه تعامل آن فرد با برنامه تعیین می شود. آیا استفاده از آن برایشان تجربه خوبی بود یا بالعکس؟ آیا برای گشت و گذار در برنامه آزادی عمل کافی داشته اند؟ آیا به راحتی به هدف و خواسته خود می‌رسند؟ تجربه کاربری بر اساس آسان یا دشوار بودن تعامل با عناصر رابط کاربری (استفاده از برنامه) که طراحان UI ایجاد کرده اند تعیین می شود.

بنابراین، طراحان UX نیز به رابط کاربری مربوط می‌شوند و به همین دلیل است که مردم در فهم تفاوت بین این دو دچار مشکل می‌شوند. در حالی که طراحان UI ظاهر رابط کاربری را تعیین می‌کنند، طراحانUX  به تعیین نحوه عملکرد رابط کاربری می‌پردازند

طراحان UX ساختار رابط و عملکرد نرم‌افزار را تعیین می کنند. نحوه سازماندهی و چگونگی ارتباط بخش های مختلف با یکدیگر از جمله این موارد است. به طور خلاصه، آنها نحوه عملکرد رابط را طراحی می کنند. اگر نتیجه طراحی، خوب و یکپارچه کار باشد، کاربر تجربه خوبی خواهد داشت؛ اما اگر پیچیده یا نامناسب باشد، یک تجربه کاربری بد محتمل خواهد بود. طراحان UX سعی در اجتناب از سناریوی دوم دارند.

در طراحی تجربه کاربری، عدم توجه به اتفاقات و نکات جهان خارج، منجر به نتایج ضعیف تری خواهد شد.

همچنین مقدار مشخصی از آنالیز تکراری در طراحی UX وجود دارد. طراحان UX طرح اولیه خود را بر اساس چگونگی تعاملات رابط ایجاد می کنند و بازخورد کاربران را دریافت کرده و از آنها در طرح های خود استفاده می‌کنند. برای طراحان UX مهم است که درک جامعی از نحوه تعامل کاربران با برنامه (اپلیکیشن) های خود داشته باشند.

12 اصل پایه ی طراحی گرافیک

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟

تفاوت UI و UX: نحوه تعامل UI و UX با یکدیگر

در بالا گفتیم که یک طراح UX تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار کند، در حالی که طراح UI ظاهر رابط کاربری را تعیین می‌کند. این یک فرآیند مشارکتی است و دو تیم تمایل دارند که از نزدیک با هم کار کنند. در حالیکه که تیم UX در حال بررسی جریان برنامه، نحوه هدایت بخش های مختلف بر اساس نیاز های کاربر و چگونگی برآورده‌سازی نیازهای اطلاعاتی کاربر توسط رابط هستند، تیم UI بر روی نحوه ظاهر شدن همه این عناصر بر روی صفحه نمایش کار می‌کنند.

تصور کنید در حین فرآیند طراحی، طراح تصمیم می‌گیرد تعدادی دکمه‌ی اضافی به یک صفحه اضافه کند. این کار نحوه سازماندهی دکمه ها را تغییر می دهد و ممکن است نیاز به تغییر شکل یا اندازه نیز باشد. تیم UX بهترین راه را برای چیدمان دکمه‌ها ارائه می‌دهد، در حالی که تیم‌ UI طرح‌های خود را با چیدمان جدید تطبیق می‌دهد. ارتباط و همکاری مداوم بین طراحان UI و UX عملکرد موثر رابط کاربری نهایی تا جای ممکن تضمین می‌کند.

نقش کلیدی تحقیق و پژوهش در UI/UX

تحقیق برای طراحان UI و UX حیاتی است. برای هر دو گروه مهم است که تا حد امکان اطلاعات مفید را جمع آوری کرده تا به آنها در ساخت طرح های مناسب کمک کند. هر دو از یک رویکرد مشابه پیروی می کنند.

هر دو در مورد خواسته‌های کاربران تحقیق می‌کنند. آنچه که کاربران از اپلیکیشن‌های در حال توسعه انتظار دارند. این تحقیقات چندین بار تکرار شده و شامل جلسات usability است؛ که در آن کاربران واقعی با نسخه های آزمایشی تعامل می‌کنند تا اینکه تعیین کنند آیا طراحان در مسیر مناسب حرکت می کنند یا خیر؟ بازخورد کلی با هر تکرار کامل‌تر می‌شود.

این فرآیند شامل تولید نمونه‌های اولیه، مانند طرح های اولیه از عناصر رابط است تا پاسخ کاربر را به عملکردی که در حال آزمایش است، بسنجد. این همچنین می‌تواند شامل نمونه‌های اولیه بصری سریع و تست‌های A/B از نسخه‌های مختلف ظاهری/احساسی رابط باشد تا مشخص شود کاربران کدام یک را ترجیح می‌دهند.

در همه این موارد، تحقیقات به طراحان در ساخت طرح‌هایی عالی کمک می‌کند. با این حال، اطلاعاتی که طراحان UI و UX به دنبال آن هستند، بسیار متفاوت است.

 

 

تفاوت UI و UX: تحقیقات در طراحی UI

طراحان رابط کاربری باید مطمئن شوند که زبان بصری که انتخاب می کنند با کلاس برنامه ای که می نویسند مطابقت داشته باشد. آنها سعی دارند انتظارات کاربران را پیش بینی کنند. اگر تیم شما در حال طراحی یک برنامه سفر است، مهم است که در مورد چگونگی توسعه سایر برنامه های سفر در گذشته تحقیق کنید. کدام یک موفق شدند؟ کدامشان شکست خوردند؟ می توان از کارهایی که قبلاً دیگران انجام داده اند، درس های طراحی آموخت.

تحقیقات ممکن است نشان دهد که مردم آیکون های برجسته به جای شکل های پررنگ ترجیح می دهند. این یعنی مردم با خلاصه تصویری راحت هستند و از آن لذت می برند. طراحان رابط کاربری بهتر است این نکته را در نظر بگیرند.

زیبایی شناسی و سلیقه آنها به خودشان بستگی دارد، اما قوانین اساسی، یا نیاز به انطباق با انتظارات کاربر چیزی است که طراحان نادیده می گیرند.

نمی‌گوییم که نباید ریسک کنید. طراحان رابط کاربری می‌خواهند طراحی رابط‌شان برجسته و به یاد ماندنی باشد. اما این موضوع باید با این امر که کاربران عناصری را که روی صفحه قرار داده‌اید را تشخیص می‌دهند در یک راستا باشد.

تفاوت طراحی UI و UX در چیست؟

تفاوت UI و UX: تحقیقات در طراحی UX

طراحان UX به انتظارات کاربران علاقه مند اند. تمام تجربیات و تعاملاتی که کاربران با هر برنامه‌ای که در زندگی خود استفاده کرده‌اند، در تعیین انتظارات آن‌ها از رابط‌ها نقش داشته است. اگر یک طراح UX با این انتظارات آشنا نباشد، می تواند ناخواسته یک رابطی طراحی کند که به نظر خودش منطقی است اما قراردادهای پذیرفته شده را زیر پا گذاشته است. کاربران دوست ندارند از رابط کاربری بسیار متفاوت از آنچه انتظار داشتند استفاده کنند و این می تواند بر تجربه آنها تأثیر منفی بگذارد.

اگر یک طراح UX تصمیم به انجام کاری متفاوت دارد، باید دلیل بسیار خوبی داشته باشد؛ زیرا شکستن یک قانون جاافتاده احتمالاً باعث می شود که افراد مرتباً مرتکب اشتباه شوند.

به عنوان مثال، اکثر مردم اعتقاده دارند که شما دو بار روی یک فایل کلیک کنید تا آن باز شود و با یک بار کلیک آن را انتخاب کنید. این یک رفتار رابط است که تقریباً از زمانی که رابط های کاربری گرافیکی به وجود آمده‌اند، وجود داشته است.

UI در مقابل UX : دو رشته بسیار متفاوت که هماهنگ کار می کنند

طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه ای از مهارت های متفاوت است، اما وجود آنها برای موفقیت یکدیگر ضروری است. یک طراحی زیبا نمی تواند رابطی گیج کننده را نجات دهد، و یک تجربه کاربری عالی و کاملا مناسب می تواند با طراحی بد رابط بصری (که استفاده از برنامه را ناخوشایند می کند) از بین برود. هر دو طراحی UI و UX باید به صورت بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً با انتظارات کاربر مطابقت داشته باشند تا یک تجربه کاربری عالی ایجاد کنند؛ هنگامی که ستاره ها در یک راستا قرار می گیرند، نتایج شگفت‌انگیزی رخ می‌دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *