هنرآکادمی

طراحی رابط کاربری (UI Design) چیست؟

طراحی رابط کاربری (UI Design) چیست؟

طراحی رابط کاربری (UI) عبارت است از طراحی رابط کاربری در نرم افزار یا دستگاه‌های رایانه‌ای با تمرکز بر  ظاهر یا استایل. هدف طراحان ایجاد رابط هایی است که استفاده از آنها برای کاربران آسان و لذت بخش باشد. طراحی رابط کاربری (UI Design) به رابط های کاربری گرافیکی و سایر اشکال برای مثال رابط های کنترل شده صدا اشاره دارد.

تفاوت طراحی UI و UX

طراحی رابط کاربری برای کاربران

رابط های کاربری نقاط دسترسی هستند که در آنها کاربران با طرح ها در تعامل هستند و در سه قالب ارائه می شوند:

1) رابط های کاربری گرافیکی (GUIs) : کاربران با تصاویر و اشکال به نمایش درآمده روی پنل‌های کنترل دیجیتالی تعامل برقرار می‌کنند. دسکتاپ یک کامپیوتر یک رابط های کاربری گرافیکی است.

2) رابط های کنترل شده صدا (VUIs) : کاربران با این رابط ‌ها از طریق صدایشان تعامل دارند. بیش‌تر دستیارهای هوشمند مانند Siri در آیفون و Alexa در دستگاه های آمازون، رابط های کنترل شده صدا محسوب می‌شوند.

3) رابط های مبتنی بر حرکت : کاربران با فضاهای 3 بعدی طراحی شده، از طریق حرکات بدن خود ارتباط برقرار می‌کنند. برای مثال، بازی های واقعیت مجازی (VR)

 

در طراحی UI، نکات زیر را در نظر بگیرید:

1) کاربران به سرعت در مورد طراحی ها قضاوت می‌کنند و به قابلیت استفاده و مطلوبیت آنها اهمیت زیادی می دهند.

  • طراحی شما برای آنها مهم نیست. آنها می‌خواهند مشکل شان با کمترین تلاش ممکن حل شود.
  • طراحی شما باید «نامرئی» باشد. کاربران نیازی نیست روی طراحی شما تمرکز کنند، بلکه باید روی انجام وظایف تمرکز داشته باشند. به عنوان مثال، سفارش پیتزا در برنامه Zero Click Domino.
  • نیاز های کاربر خود را دریابید (می توانید از customer journey maps استفاده کنید) تا بهترین و رابط‌های کاربری که تجربیاتی فوق‌العاده ارائه می‌دهند را طراحی کنید.

2) رابط های کاربری باید لذت بخش و راضی کننده باشند.

  • وقتی در طراحی خود نیاز های کاربران را پیش بینی می‌کنید، آنها می‌توانند از تجربیات شخصی‌تر و همه‌جانبه‌تر لذت ببرند. خوشحال کردن کاربران سبب می‌شود آنها از طراحی شما استفاده بیشتری بکنند.
  • در صورت لزوم، عناصر گیمیفیکیشن (استفاده از بازی) می توانند طراحی شما را سرگرم کننده تر کنند.

3) رابط کاربری باید ارزش های برند را منتقل و اعتماد کاربران را تقویت نماید.

طراحی رابط کاربری خوب، طراحی احساسی است. کاربران احساسات خوب را با برندهایی مرتبط می‌کنند که در همه سطوح با آنها صحبت می‌کنند و جادوی تجربه‌های لذت‌بخش و یکپارچه را زنده نگه می‌دارند.

طراحی ساده Airbnb به کاربران امکان می‌دهد نیازهای سفر خود را سریع، آسان و لذت‌بخش برآورده کنند.

تفاوت رابط کاربری (UI) و طراحی تجربه کاربری (UX)

طراحی UI که اغلب با طراحی UX اشتباه گرفته می شود، بیشتر به سطح و احساس کلی یک طراحی مربوط می شود. در طراحی UI طراح، بخش مهمی از تجربه کاربری را می سازد. اما طراحی UX تمامی تجربه کاربری را پوشش می دهد. یک قیاس این است که طراحی UX را به عنوان یک خودرو و طراحی UI به عنوان کنسول رانندگی تصور کنید.

«رابط ها مانع کار من می شوند. من نمی خواهم انرژی خود را روی یک رابط صرف کنم. من می خواهم روی کار تمرکز کنم.»

دان نورمن، مخترع اصطلاح UX

طراحی رابط کاربری (UI Design) چیست؟

 

چگونگی طراحی UI عالی

برای طراحی رابط کاربری گرافیکی چشمگیر، به یاد داشته باشید که کاربران شما انسان ها هستند که با نیازهایی مانند راحتی و محدودیت هایی در ظرفیت های ذهنی مواجه اند. شما باید این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

کاری کنید که دکمه‌ها و سایر عناصر رایج عملکرد قابل پیش‌بینی داشته باشند (برای مثال زوم کردن با لمس انگشت) تا کاربران بتوانند ناخودآگاه از آنها در همه جا استفاده کنند. عناصر طراحی باید کاربردی باشند.

قابلیت کشف را حفظ کنید. آیکون ها را به وضوح برچسب گذاری کنید و امکانات مشخصی را در طراحی خود لحاظ کنید: به عنوان مثال، سایه هایی برای دکمه ها.

رابط‌ها را ساده نگه دارید (فقط با عناصری که به اهداف کاربران کمک می‌کنند) و احساسی «نامرئی» ایجاد کنید.

به نظرات کاربران در مورد چیدمان احترام بگذارید. تمرکز بر سلسله مراتب و خوانایی:

1) از تراز و توازن مناسب استفاده کنید. تراز لبه (روی مرکز) را انتخاب کنید.

2) با استفاده از مشخصه های کلیدی توجهات را جلب کنید :

  • رنگ، روشنایی و کنتراست. از استفاده بیش از حد رنگ ها یا دکمه ها خودداری کنید.
  • برای متن از اندازه های متفاوت، پررنگ و کم‌رنگ، ایتالیک، حروف بزرگ استفاده کنید و فاصله بین حروف را رعایت کنید. کاربران باید با یک نگاه معانی را دریافت کنند.

تعداد اقدامات را برای انجام وظایف به حداقل برسانید اما روی یک عملکرد اصلی در هر صفحه تمرکز کنید. با نشان دادن اقدامات ترجیحی، کاربران را راهنمایی کنید. مسائل پیچیده را به شکل تدریجی بیان کیند.

کنترل ها را نزدیک اشیایی که کاربران می خواهند استفاده کنند قرار دهید. برای مثال، دکمه ارسال باید کنار چیزی باید که ارسال می‌کنند.

با دادن بازخورد، کاربران را در مورد پاسخ ها و اقدامات سیستم مطلع کنید.

از الگوهای طراحی رابط کاربری مناسب برای کمک به کاربران و راحت سازی کار آنها استفاده کنید (مثلاً فرم‌های از پیش پر شده). مراقب استفاده از الگوهای تیره باشید، زیرا این الگو ها دیدن چک باکس ها و سایر موارد را سخت می‌کنند.

ثبات برند را حفظ کنید.

همیشه مراحل بعدی را ارائه دهید. مراحلی که کاربران می توانند آن را در زمینه دلخواه خود به شکل طبیعی استنباط کنند.

در دوره های وبسایت interaction-design ما صفحات وب، رنگ ها، روشنایی و کنتراست توجهات را به ویژگی های کلیدی جلب می کنند.

از آنجایی که بهترین رابط کاربری، نداشتن رابط است، شما باید مستقیم ترین، در دسترس ترین، راحت ترین کنترل (و بهترین تجربه) را به کاربران ارائه دهید. تا جایی که فراموش کنند که از طراحی شما استفاده می کنند. بنابراین، از خود بپرسید “آیا می توانم کارها را از این هم ساده تر کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *