هنرآکادمی

طراحی تجربه کاربری (UX design) چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX design) چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX design) چیست؟ طراحی تجربه کاربری (UX) فرآیندی است که طی آن تیم‌های طراحی محصولاتی را طراحی می‌کنند که تجربیات معنادار و مرتبطی را به کاربران ارائه می‌دهند. این فرایند شامل طراحی فرآیند ساخت و یکپارچه سازی محصول، از جمله جنبه های برندینگ، طراحی، قابلیت استفاده و عملکرد است. 

تفاوت طراحی UI و UX

کاری که طراحان UX انجام می دهند فراتر از طراحی رابط کاربری UI است

“طراحی تجربه کاربری” اغلب به جای عباراتی مانند “طراحی رابط کاربری” و “قابلیت استفاده” به کار می‌رود. با این حال، در حالی که قابلیت استفاده و طراحی رابط کاربری از جنبه های مهم طراحی UX هستند، زیرمجموعه آن محسوب می‌شوند. طراحی UX طیف وسیعی از حوزه های دیگر را نیز پوشش می دهد. یک طراح UX به کل فرآیند ساخت و یکپارچه سازی محصول، از جمله جنبه های برندینگ، طراحی، قابلیت استفاده و عملکرد مربوط می شود. این فرایند قبل از اینکه محصول به دست مصرف کننده برسد شروع می‌شود.          

دان نورمن، مخترع اصطلاح UX
دان نورمن، مخترع اصطلاح UX

 


هیچ محصولی به تنهایی موفق نمی‌شود. یک محصول بیش از آن است که فکر می‌کنید. محصول، مجموعه ای منسجم و یکپارچه از تجربیات است. در تمام مراحل ساخت یک محصول یا خدمات از فکر خود استفاده کنید. از اهداف اولیه تا بازتاب نهایی، از اولین استفاده تا کمک، خدمات و نگهداری. کاری کنید که همه آنها یکپارچه با هم کار کنند.”

 

– دان نورمن، مخترع اصطلاح “طراحی تجربه کاربری UX”

بنابراین، محصولاتی که تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای دارند (برای مثال، آیفون) نه تنها استفاده از محصول، بلکه کل فرآیند خرید، مالکیت و حتی عیب‌یابی آن را نیز در نظر می‌گیرند. بنابراین طراحان UX فقط بر ایجاد محصولات قابل استفاده تمرکز نمی کنند. آنها بر جنبه‌های دیگر تجربه کاربری مانند لذت، کارایی و سرگرمی نیز تمرکز می‌کنند. در نتیجه، هیچ تعریف واحدی از تجربه کاربری خوب وجود ندارد. یک تجربه کاربری خوب، تجربه‌ای است که نیازهای یک کاربر را در زمینه خاصی هنگام استفاده از محصول برآورده کند.

طراحی تجربه کاربری (UX design) چیست؟

طراحان UX چرایی، چیستی و چگونگی استفاده از محصول را در نظر می گیرند

به عنوان یک طراح UX، باید چرایی، چیستی و چگونگی استفاده از محصول را در نظر بگیرید. چرایی شامل انگیزه های مصرف کننده برای استفاده از محصول تان است، خواه مربوط به کاری باشد که می خواهند با آن انجام دهند یا به ارزش ها و دیدگاه های آنها درباره مالکیت و استفاده از محصول مرتبط باشد. چیستی به کارهایی که مردم می توانند با یک محصول انجام دهند مربوط می‌شود (عملکرد آن). در نهایت، چگونگی استفاده به طراحی محصول به روشی قابل دسترس و دلپذیر می‌پردازد‌. طراحان UX ابتدا با تعیین چرایی آغاز کرده و سپس به چیستی و در نهایت به چگونگی می‌پردازند تا کاربران بتوانند تجربیات معناداری را با محصولات آنها کسب کنند. درطراحی تجربه کاربری های نرم‌افزاری، باید اطمینان حاصل کنید که «مواد» محصول از طریق دستگاه حاصل می‌شوند و تجربه‌ای یکپارچه و روان را ارائه می‌دهند.

طراحی تجربه کاربری (UX design) چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX design): طراحی UX کاربر محور است

از آنجایی که طراحی UX کل فرایند استفاده از محصول را در بر می گیرد، در نتیجه زمینه ای چند رشته ای است. طراحان UX در زمینه های مختلفی مانند طراحی بصری، برنامه نویسی، روانشناسی و طراحی تحصیل مس‌کنند. طراحی برای انسان‌ها به این معنی است که باید دامنه وسیع‌تری از دسترسی ها و بسیاری از محدودیت‌های فیزیکی کاربران بالقوه، مانند خواندن متون کوچک را در نظر گرفت. وظایف معمول یک طراح UX متفاوت است، اما اغلب شامل تحقیقات کاربری، طراحی پرسونا (Persona)، وایرفریم (wireframes)، پروتوتایپ های تعاملی و همچنین آزمایش طرح ها می شود. این وظایف می تواند در سازمان های مختلف، متفاوت باشد. اما سازمان ها همیشه از طراحان می خواهند که مدافع کاربران باشند و نیازهای کاربران را در مرکز تمام تلاش های خود قرار دهند. بدین دلیل است که اکثر طراحان UX به شکل کاربر محور کار می کنند و تلاش های خود را تا زمان پوشش کامل مسائل مربوطه و نیازهای کاربر ادامه می‌دهند.

طراحی تجربه کاربری (UX design): طراحی UX کاربر محور است

طراحی تجربه کاربری فرایندی مکرر است که در آن هنگام شروع طراحی، نیاز های کاربر و مسائل مربوط به آن را در نظر می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *