هنرآکادمی

Auto-Tune چیست؟ آموزش کار با Auto Tune

Auto-Tune چیست؟ آموزش کار با Auto Tune

در این آموزش آکادمی هنر، به این موضوع که Auto-Tune چیست و شیوه استفاده از نرم افزار Antares Auto-Tune را نشان خواهیم داد. قابلیتهای بررسی شده بیشتر برای نرم افزار Auto-Tune Pro کاربرد دارند، اما می توان مفاهیم آن را در سایر نرم افزار های Auto-Tune نیز بکار برد.

می توانید از هر کدام از بخش های زیر برای شروع کردن پیروی کنید. همچنین می توانید راهنمای نرم افزار Auto-Tune را بررسی و در مورد هر ویژگی و کنترل اطلاعات بیشتری کسب کنید!

Auto-Tune چیست؟

Auto-Tune یک نرم افزار قدرتمند ویرایش pitch است و بیشتر برای درست کردن وکال های خارج از نت استفاده می شود. این باعث می شود که ضبط وکال آسان تر باشد زیرا دیگر نیازی به ضبط چندین باره صدا برای به دست آوردن بهترین برداشت ندارید. نرم افزار Auto-Tune به ایجاد صدای رباتی‌ای که از هنرمندانی مانند T-Pain و Daft Punk می شنوید، معروف است.

در حالی که نرم افزار های pitch correction دیگری هم در بازار وجود دارند اما رابط کاربری ساده ی این نرم افزار آن را به یکی از ساده‌ترین و موثر‌ترین ویرایشگرها تبدیل می‌کند. همچنین بسیاری از تهیه کنندگان و نوازندگان، مبتدیان و متخصصان از این پلاگین استفاده می کنند. هرچند این مورد را نباید با vocoder یا افکت talk box اشتباه گرفت. در حالی که همه آن ها می‌توانند نوع صدا و آهنگ صدای شما را تغییر دهند، vocoder و talk box برای پردازش افکت به ورودی ثانویه‌ای مانند synth یا پدال گیتار نیاز دارند.

Auto-Tune چیست؟ آموزش کار با Auto Tune

Auto-Tune چگونه کار می کند؟

Auto-Tune با دریافت یک سیگنال ورودی، تشخیص pitch (زیر و بمی) آن و سپس تغییر آن بر اساس مشخصات دلخواه شما کار می کند.

Auto-Tune Pro دارای دو حالت عملکرد است: خودکار یا گراف. در حالت خودکار، پلاگین به طور خودکار بر اساس کلید انتخابی و تنظیمات pitch correction، هر نت را نزدیک به نت های گام مورد نظر تنظیم می کند. حالت گراف با در اختیار گذاشتن قابلیت کنترل دقیق pitch، از حالت خودکار یک قدم جلوتر است.

در حالی که حالت خودکار بلافاصله زیر و بمی را ویرایش می کند، حالت گراف نیاز دارد که صدا قبل از ایجاد تغییرات در pitch اسکن، پخش و تحلیل شود. DAW های سازگار با ARA مانند Studio One نسخه 3 و 4 نیازی به تجزیه و تحلیل فایل های صوتی ندارند زیرا پس از ورود ترک، اطلاعات pitch صدا به طور خودکار به Auto-Tune Pro ارسال می شود.

پلاگین های EFX 3 و AVOX 4 دارای ویژگی های خاصی هستند که برای پردازش یا افکت ها در نظر گرفته شده است. آن ها حالت گراف ندارند اما به عنوان افکت های پلاگین خودکار طراحی شده‌اند.

سه نکته‌ای که باید قبل از استفاده از Auto-Tune بدانید

در حالی که Auto-Tune پر از ویژگی ها و کارکرد هاست، قبل از شروع به کار با نرم افزار Auto-Tune باید سه نکته اساسی را بدانید تا بتوانید صدای بهتری تولید کنید. این نکات شامل کلید آهنگ، نوع ورودی‌ که از آن استفاده می کنید و سرعت بازسازی نت هستند.

کلید آهنگ

برای دریافت بهترین کلید برای Auto-Tune، باید بدانید که کلید آهنگ شما چیست. اگر آهنگ شما در کلید D Minor است، باید Auto-Tune را روی همان کلید تنظیم کنید. اگر به درستی تنظیم نشود، pitch correction خوب انجام نمی‌شود و ممکن است با صدای نامطلوبی روبرو شوید.

Auto-key

اگر از کلید آهنگ مطمئن نیستید، از پلاگین auto-key استفاده کنید. این پلاگین به موزیک گوش میدهد و تشخیص میدهد که چه کلیدی استفاده شده. همچنین میتوانید فایل های صوتی خود در خارج از DAW را در این برنامه با کلیک بر دکمه‌ی File اسکن کنید. این موضوع به خصوص برای اسکن کردن فایل های صوتی قبل از اینکه در موزیکتان آنها را سمپل کنید، کاربرد دارد.

Auto-Tune چیست؟ آموزش کار با Auto Tuneنوع ورودی

Auto-Tune همچنین متکی به بازه اکتاو آهنگی است که به آن می دهید. بنابراین اگر می خواهید صدای زن را autotune کنید، بهتر است Soprano را به عنوان نوع ورودی انتخاب کنید. اگر این مورد به درستی تنظیم نشده باشد، تِرک خوبی نخواهید داشت.

سرعت بازسازی

نکنه: مهم نیست که سرعت Retune چقدر آهسته یا سریع تنظیم شده باشد، برای افزایش کارایی این افکت باید صدای ترک نزدیک به کلید مورد نظر ضبط شده باشد.

این احتمالاً یکی از مهم ترین تنظیماتی است که باید با آن بازی کنید. سرعت بازسازی، سرعت تغییر صدا و کوک شدن نت ورودی را تنظیم می کند. اگر سرعت آن کندتر باشد، صدای طبیعی تری خواهید داشت و به vibrato بیشتری اجازه ورود می دهید. با افزایش سرعت، ترک صدای غیر طبیعی‌تری میگیرد. اگر صدای رباتی “T-Pain autotune” را می خواهید، سرعت را صفر بگذارید (هنگام کار با سرعت بازسازی اصطلاحی مانند تنظیم روی صفر یا استفاده از auto tune knob را می شنوید).

نحوه استفاده از Auto-Tune

Auto-Tune معمولاً به یکی از دو روش مورد استفاده قرار می گیرد: Pitch correction (اصلاح زیر و بمی) یا افکت. Auto-Tune می تواند تمام نیازهای شما برای کوک کردن های جزیی یا افکت های رباتی را برطرف کند. هنگامی که نیاز به کمی (یا زیاد) pitch correction دارید، افکتی مطلوب است که شفاف تر باشد و کم تر جلب توجه کند. اگر گام مهم نیست و صرفا دنبال افکت هستید، صداهای منحصر به فرد و خلاق ترجیح داده می شوند.

پایین تر نحوه استفاده از هر کارکرد را به شما نشان می دهیم. هنگامی که به پلاگین کاملا آشنا شدید، مدتی وقت بگذارید تا آزمایش کنید و نتایج متفاوتی ایجاد کنید.

حالت خودکار Auto-Tune

حالت خودکار، حال پیش فرض Auto-Tune است. به طور خودکار صدا را در کنترل های انتخاب شده KEY و SCALE ویرایش می کند. پس از آن تنها چیزی که باید تنظیم کنید RETUNE SPEED است. روی ADVANCED (زیر VIEW) کلیک کنید تا به کنترل های بیشتر pitch و vibrato دسترسی پیدا کنید.

 1. نوع ورودی را که بیشتر با صدای شما مطابقت دارد انتخاب کنید:

سوپرانو

آلتو/ تنور

بم مردانه

ساز

ساز بیس

 1. تنظیمات Key ها و Scales را انتخاب کنید.
 2. کنترل tracking را برای تنظیم حساسیت ورودی Auto-Tune تنظیم کنید.
 • مقدار پیش‌فرض کنترل ترکینگ 50 است.
 • با پایین آوردن کنترل tracking، آن را متمرکز کنید (1-50).
 • با بالا بردن کنترل tracking، آن را ریلکس کنید (50-100).
 1. سرعت Retune را با سلیقه خود تنظیم کنید.

Auto-Tune چیست؟ آموزش کار با Auto Tuneتنظیمات الگو ساز Auto Tune

وقتی از ویژگی Transpose استفاده می کنید، فرکانس های طنین صدا تغییر می کند. تنظیم Formant در Auto-Tune از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری می کند و نتیجه طبیعی تری را ایجاد می کند. همچنین از حفظ ویژگی های صوتی، به ویژه در  transposition های بزرگ تر اطمینان حاصل می کند. هنگامی که Formant فعال شد، طول Throat را تنظیم کنید تا در میزان transposition تغییر ایجاد کنید.

حالت گراف Auto-Tune

حالت گراف Auto-Tune

در حالی که حالت خودکار فقط نیاز به تنظیم چند knob دارد، حالت گراف یک رابط گرافیکی برای ردیابی و pitch correction و زمان ارائه می دهد. حالت خودکار بلافاصله شروع به کار می کند، اما حالت گراف نیاز دارد که pitch در داخل پلاگین به صورت ترک در بیاید. این یعنی که شما باید با پخش کل ترک یا انتخاب یک قطعه خاص، اطلاعات pitch را ردیابی کنید. هنگامی که داده های pitch ردیابی می شود، می توانید با Correction Objects آن ها را ویرایش کنید.

تغییر اندازه پنجره گراف: می توانید با کلیک روی دکمه SETTINGS و انتخاب Preferences، پنجره نمودار را به اندازه‌ی دلخواه دراورید. از یک پنجره بزرگ تر برای وضوح و راحتی بیش تر استفاده کنید.

Correction objects و ابزارهای ویرایش AutoTune

Correction objects: آنچه Auto-Tune به طور مداوم گام اصلی را بر روی آن تنظیم می کند. آن ها می توانند منحنی، خط یا نت باشند و می توانند به صورت دستی کشیده شوند یا با استفاده از دکمه های MAKE CURVES ،IMPORT AUTO یا MAKE NOTES ایجاد شوند.

منحنی ها: داده های pitch ردیابی شده در نمودار به صورت منحنی قرمز نشان داده می شوند. آن ها فقط برای مشاهده pitch اصلی هستند و قابل ویرایش نیستند. منحنی های آبی Correction objects هستند و نشان دهنده زیر و بمی هایی است که Auto-Tune به سمت آن ها تنظیم می شود. پس از اعمال اصلاحات در گام اصلی، pitch حاصله و آنچه می شنوید نشان دهنده یک منحنی سبز است. توجه داشته باشید که وقتی از سرعت های بازسازی سریع استفاده می شود، منحنی سبز کمتر انحنا پیدا می کند و تغییرات پیچیدگی بیشتری دارد.

خطوط و نت ها: علاوه بر منحنی های آبی، دو Correction objects دیگر نیز وجود دارد: خطوط و نت ها. خطوط درست مانند منحنی ها هستند، با این تفاوت که نمی توانند منحنی شوند. از ابزار خط برای ایجاد زیر و بمی ایستا یا تغییر خطی استفاده کنید. نت ها شبیه خطوط هستند، اما فقط می توانند یک pitch در زمان را نشان دهند.

 1. پلاگین Auto-Tune را برای یک ترک صوتی وارد کنید.
 2. روی دکمه AUTO کلیک کنید ، قسمتی ملودیک از وکال را پخش کرده و تنظیمات اولیه را انجام دهید. این تنظیمات در مرحله 6 با کارکرد IMPORT AUTO اعمال می شود.
 3. روی دکمه GRAPH کلیک کنید تا وارد حالت عملیاتی Graph شوید.
 4. با کلیک روی دکمه PITCH یا PITCH + TIME اطلاعات مورد نظر را انتخاب کنید.
 5. کل وکال را پخش کنید یا فقط یک منطقه خاص را برای Auto-Tune برای ردیابی اطلاعات زیر و بمی پخش کنید.
 6. Correction Objects را ایجاد و ویرایش کنید:
 • (اختیاری) روی MAKE CURVES کلیک کنید تا منحنی ویرایش از داده های اولیه زیر و بمی ایجاد شود.
 • (اختیاری) روی IMPORT AUTO کلیک کنید تا تنظیمات فعلی حالت خودکار در همه منحنی ها ایجاد شود.
 • (اختیاری) روی MAKE NOTES کلیک کنید تا نت های ویرایش از داده های اولیه زیر و بمی ایجاد شود.

Correction objects و ابزارهای ویرایش AutoTune

حالت کلاسیک

Auto-Tune 5 صدای خاص و مشهوری داشت. Auto-Tune Pro و Auto-Tune Artist حالت کلاسیک را دارند که بازسازی Auto-Tune 5 است که کمی روشن تر است و attack قابل توجه تری دارد و یا سرعت بازسازی بیش تری بین گام ها جا به جا می شود. برای ورود به حالت کلاسیک، دکمه CLASSIC را فشار دهید و برخی از ویژگی های جدیدتر Auto-Tune Pro مانند Formant، طول Throat ،Transpose ،Flex-Tune و Time Editing را غیرفعال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *