هنرآکادمی

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

امروزه ضبط وکال (Vocal) در خانه نسبت به گذشته آسان تر شده است. ضبط در استودیو هزینه بسیار زیادی داشت. امروزه تجهیزات استودیویی مقرون به صرفه و با کارایی بالا وجود دارند. هرکسی که در این کار جدی است می تواند یک زنجیره پردازش صدا با کیفیت را در خانه بسازد. پرسش «چگونه می توانم از پس هزینه هایش برآیم؟» به «چگونه این کار را انجام دهم؟» تغییر کرده است. بگذارید تا نشانتان دهم.

مهم نیست چه هدفی دارید . خواننده رپ، تهیه کننده، خواننده، سازنده پادکست یا طراح بازی های ویدئویی باشید همه به یک زنجیره صوتی (Vocal Chain) با کیفیت و آماده در خانه نیاز دارید. ضبط وکال در خانه قبلاً یک رویا بود اما اکنون عادی سازی شده و پول دیگر مانع نیست.

دانش مانع اصلی کار است. زیرا شما باید بدانید که نه تنها به چه قطعاتی از تجهیزات استودیو نیاز دارید بلکه باید بدانید که چگونه آن ها را وصل کنید، به چه ترتیبی باشند و چگونه سیگنال را در رایانه با نرم افزار ضبط کنید.

پس از خواندن این مقاله آکادمی هنر مفهوم را درک می کنید و خواهید دانست که به چه چیزی نیاز دارید. به یاد داشته باشید، پرسس اصلی این نیست “چگونه می توان وکال ضبط کرد؟” اما است که چگونه می توان نتیجه نهایی تمیز و واضح به دست آورد که حرفه ای به نظر برسد.

این پرسش گسترده می تواند بحثی را شروع کند که هفته ها ادامه داشته باشد. ما قرار است از تفاوت های ظریف بگذریم و با یک مرور سریع به ریز و جز برسیم تا بتوانید بلافاصله کار را شروع کنید.چند نکته equalization و compression بحث را به پایان می رسانم تا ضبط را صیقل داده و آماده برای شنوندگان کنید.

این مقاله شامل مباحث زیر است:

  • میکروفون
  • اتاق آکوستیک
  • پایه و ضربه گیرمیکروفون
  • بادگیر و فیلتر پاپ
  • کابل های  XLR
  • پری آمپلی فایر
  • رابط کاربری
  • نرم افزار
  • نکات میکس
  • نمونه ای از وکال های با کیفیت عالی

اگر روی اصول اولیه هر یک از این ها کار کنید به نتایج خیلی خوبی می رسید و می توانید با اعتماد به نفس به کارتان را ارائه دهید.

اگر این راه بپیمایید و برای جمع آوری تجهیزات با کیفیت وقت بگذارید و ترفندهای آن ها را بیاموزید، نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت که اشک Abbey Road را در می آورد.

شوخی می کنم! اما می توانید رقابت کنید و حتی پول بگیرید تا به دیگران کمک کنید تا به نتایج مورد نیاز برسند. در پایان برخی از نتایج Abbey Road را به شما نشان می دهم. بیایید شروع کنیم.

حتی اگر بخواهید ولخرجی کنید نیز با این پیشنهادات به نتایج بزرگی خواهید رسید. در برخی موارد من این یا آن محصول را به شما نشان نمی دهم. زیرا همه جزو به صرفه ترین ها هستند. هرچند انواع مختلفشان را به شما نشان می دهم زیرا برای آموزش به این جا آمدید و نه برای خرید.

چگونه در خانه ضبط صدا (Vocal) بگیریم؟

نگران نظم و ترتیب دستگاه ها در زنجیره سیگنال (signal chain) نباشید. در بخش های بعدی به آن خواهیم پرداخت. کار ساده ای است و هنگامی که به پایان برسیم بسیار منطقی و ساده تر به نظر میرسد.

میکروفون – برای ضبط وکال

میکروفون دستگاهی است که به شما امکان می دهد نوسانات تارهای صوتی خود را ضبط کنید. وقتی صحبت از میکروفون می شود قیمت همیشه با کیفیت ارتباط ندارد. برخی از بهترین میکروفون ها کسری از قیمت سایرین هستند.

انواع مختلفی از میکروفون نیز وجود دارد که باید با آن ها آشنا شوید. اما باید از خود بپرسید که چه نوع صدایی را ضبط خواهید کرد.

برای آشنا شدن با بهترین میکرفون های دنیا به این مقاله مراجعه کنید

میکروفون دینامیک – برای وکال های بلند و سریع

Shure SM57 Dynamic Mic

اگر در حال ضبط وکال های رپ، جیغ های متال یا هر چیز دیگری هستید که با شدت و حجم و همواره در حال تغییر است باید به دنبال میکروفون دینامیک باشید. آنها نه تنها می توانند در برابر نیروی صدایتان مقاومت کنند ، بلکه مانع از خشک و یک نواختی صدا می شوند.

بهترین میکروفون دینامیک ارزان: Shure SM57  استاندارد صنعت موسیقی

یک پری آمپ را با آن مچ کنید تا بهترین ها را برای شما ضبط کند. بسیاری استودیوهای بزرگ از این میکروفن برای کارها و پروژه های مختلف استفاده می کنند.

بهترین میکروفون دینامیک مناسب: Electro-Voice RE20  انتخاب مجری رادیو

با جرات می گویم 99 درصد برنامه های رادیویی از این میکروفون برای DJ ها و برنامه های گفتمان و پادکست استفاده می کنند. در صورت انتخاب، دارای یک افکت عالی برای افزایش بیس در صدای شما است.

میکروفون  CONDENSER – برای وکال های حساس

Rode NTK Condenser Mic

اگر در حال ضبط خواننده هایی با صداهای زیبا و ظریفی هستید که باید در ضبط نمایان شود پس میکروفون CONDENSER می خواهید. انواع مختلفی از آن ها وجود دارند، اما به دنبال یک میکروفون بزرگ دیافراگمی باشید. از آن جا که قطر آن بزرگتر است، نسبت به هر موج صوتی حساسیت بیشتری دارد.

این همچنین بدان معناست که نباید مستقیماً در آن فریاد بکشید. اگر تصمیم دارید یک خواننده رپ یا scream را  با آن ضبط کنید، مطمئن شوید که خارج از محور اصلی باشند و  از فیلتر پاپ و windscreen استفاده می کنند. صرف نظر از این که چه نوع خواننده ای را ضبط می کنید، مراقب پ، ت، د و حروف این چنینی باشید.

بهترین میکروفون CONDENSER ارزان: MXL 990  به خوبی دیگر دستگاه های شما

این میکروفون بر اساس بقیه دستگاه های شما عمل می کند. در نهایت آن را با چیزی بهتر عوض خواهید کرد اما برای آغاز کار بسیار مناسب است.. هر چند از نظر کیفیتbottle neck می شود.گزینه دیگر Oktava MK-319 است.

بهترین میکروفون CONDENSER مناسب: Rode NTK صدای High-End شفاف

من این میکروفون را خیلی دوست دارم. من برای ضبط انواع خوانندگان به این میکروفون مراجعه می کنم. مگر این که صدای آن ها دارای بیس زیادی باشد. این میکروفون برای کسی که دارای دامنه فرکانس Mid تا High است . فقط وقتی آن را با پری آمپر های بهتر جفت کنید صدایش بهتر نیز می شود.

در ادامه این مقاله باید به یاد داشته باشید. بیش تر  میکروفن ها دارای پوشش های متفاوتی هستند که نیاز به پایه های شوک مخصوص دارند.

اگر بیش تر  میکروفن های جدید خریداری می کنید خوشبختانه آن ها با آداپتور پایه و پایه مخصوص خود عرضه می کند. اگر این میکروفون ها سفارش می دهید، مراقب باشید که از هر کدام دو تا نخرید!

بهترین مکان برای ضبط در خانه

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

خیلی می خواهند بدانند که آیا باید در کمد ضبط کنند یا تشکی را روی دیوار بگذارند ، و انواع تاکتیک ها را برای برخورد با آکوستیک اتاق خود انتخاب کنند. باید از وسایل صوتی (حتی وسایل ارزان قیمت) همراه با یک فیلتر بازتاب در اتاق اصلی خود استفاده کنید و سعی نکنید در کمد یا گوشه ای پنهان شوید.

آکوستیک درمانی اتاق – ضبط صدا (Vocal) واضح

چیزی که بسیاری آن را در نظر نمی گیرند اهمیت محیط ضبط است. بسیاری از استودیوهای خانگی برای جلوگیری از این مسائل از یک کمد به عنوان اتاقک آواز استفاده می کنند. اما این فقط مشکلات را تشدید می کند.

آکوستیک اتاق به اندازه اتاق، جهت دیوارها، صاف بودن دیوارها، نحوه تأثیر اسپیکر های مانیتور توسط این متغیرها اشاره دارد. همه این موارد بر نحوه برگشت امواج صوتی به میکروفون تأثیر می گذارد که آن بازتاب گفته می شود.

آن ها می توانند delay ، reverb، تداخل سازنده یا ساختارشکن در فرکانس های مختلف و بسیاری از مشکلات دیگر مانند تکان دادن را ایجاد کنند. ابزارهای مورد بحث در این بخش به شما در مقابله با این مشکلات کمک می کند. شما اساساً دو گزینه دارید.

آکوستیک درمانی – توقف مسائل مربوط به Phase و صدای مبهم (Muddy)

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

ممکن است شنیده باشید که برای ضبط صدا در خانه نیازی به آکوستیک کردن اتاق ندارید ، فقط همه چیز را برای ضبط نزدیک میکروفون بهینه کنید. هرگز چنین نکنید. اگر می خواهید آزادانه در اتاق استودیو یا اتاقک آواز ضبط صدا (Vocal) کنید، به آکوستیک سازی نیاز دارید.

این جا کمی در مورد آن به شما می گویم. برای از دست دادن ذهن خود و معتاد شدن آماده شوید. موضوع سرگرم کننده ای است!!

صادقانه بگویم ، من این را به کسی که به طور انحصاری وکال ضبط می کند، پیشنهاد نمی کنم. اگر در حال میکس یا ضبط یک گروه به طور همزمان هستید، مناسب شما است.

دو راه آکوستیک درمانی و عایق صدا وجود دارد، راه ارزان و کم تاثییر شانه تخم و گزینه زیباتر روکش. در داخل هر دو صفحه بازتاب، ابرها، تله های بیس ، پخش کننده ها و موارد دیگر وجود دارد.

بهترین تجهیزات آکوستیک ارزان:  شانه تخم مرغ – گزینه زشت

راستش من فقط از این کیت ها در داخل اتاقک آواز استفاده می کنم. برخی از افراد خوشحال هستند که دیوارهای خود را با آن آویزان می کنند، اما نه تنها نمی خواهم به آن نگاه کنم، بلکه آنقدرها هم عالی نیست. نکته مثبت این است که ارزان است و کمک می کند.

بهترین تجهیزات آکوستیک مناسب: پنل استودیویی حرفه ای – بهترین گزینه

اگر خودم عایق با چگالی بالا نخرم و نصب نکنم، سفارش گزینه اصلی است.

فیلترهای بازتاب – توقف Comb Filtering و REVERB

اگر عمدتا روی خوانندگی متمرکز هستید کل مطالب بالا را رد کرده و به سراغ فیلتر بازتاب بروید. پنل های صوتی مینیاتوری هستند که به پایه میکروفون شما متصل شده و میکروفون شما را در بر می گیرند.

آنها نه تنها هرگونه بازتابی را که به میکروفن شما باز می گردد را مسدود می کنند، بلکه بازتاب در جهت های مهم را نیز متوقف می کنند (بر اساس الگوی Pick-up میکروفون شما ، که باید برای صدای Cardioid باشد). به عکس یکی از آنها نگاه کنید:

بخش جالب این است که کف شانه تخم مرغ، در این مورد (و دلیل نامناسبی بودنش برای پوشش اتاق) این است که فقط فرکانس های محدوده mid و high را جذب می کند. اما این فیلتر اجازه عبور فرکانس های بیس زا می دهد تا به سمت شما باز نگردند. این مشکل بزرگی در اتاق های کوچک مانند اتاقک های آواز یا کمد است.

اگر فقط در خانه ضبط صدا می کنید، این بلیط شما برای ضبط صدا در خانه ی حرفه ای است. با راهنمایی های EQ که در پایان این مقاله با شما به اشتراک می گذارم، از نتایج آن کاملاً راضی خواهید بود.

بهترین فیلترهای بازتاب ارزان: پنل استودیویی حرفه ای – بهترین گزینه:SE Electronics Relflexion Filter

این کار را تمام می کند و  شکل نیم دایره ای دارد.

بهترین فیلترهای بازتاب مناسب: Auray Reflection Filter

من نه تنها احساس می کنم Auray دارای ساختار محکم تری است، بلکه شما می توانید شکلش را تغییر داده و فضای اتاق بیشتری باز کنید.

تا قبل از این که بخواهید فراتر از وکال کار کنید فیلتر بازتاب گزینه ی مناسبی نسبت به آکوستیک درمانی است. جذابیت استودیو داشتن در همین است.

جلوگیری صداهای ناخواسته که ضبط می شوند

سه مورد دیگر نیز وجود دارد که باید نگران آن ها باشید. صدای پای شما یا دیگران که باعث ارتعاش کف و وارد میکروفون می شود. همچنین صداهای عجیب و غریب از دهان ما که گوش های ما نمی شنوند ، مانند Plosive و Sibilance (صدای بلند و خش خش).

پایه میکروفون و شوک – پایان صدای پاپ

این قسمت زیاد جذاب نیست اما بسیار مهم است. در مورد پایه های میکروفون شما چند گزینه دارید. شامل رومیزی، پایه میکروفن ایستاده و سنتی هستند. واقعاً بستگی به کاری دارد که انجام می دهید.

اگر تولید پادکست می کنید یا کتاب های صوتی ضبط می کنید ممکن است مدت طولانی بنشینید. اگر سعی می کنید بهترین وکال خود را انجام دهید، باید بلند شوید تا بتوانید دم و بازدم کامل داشته باشید.

در مورد پایه های ایستاده، این را در نظر بگیرید که آیا می خواهید Arm به آن اضافه کنید یا نه (قسمتی که به سمت شما خم می شود).

همچنین به این فکر کنید که ضربه گیر، فیلتر بازتاب و میکروفن چقدر سنگین است. این به شما کمک می کند که آیا می خواهید دستته داشته باشد و یا سه پایه یا پایه دایره ای سنگین می خواهید. من سه پایه را ترجیح می دهم.

پایه های سه پایه: به کمک این پایه می توانید دسته را جوری تنظیم کنید تا از واژگون شدن آن جلوگیری شود. به خصوص اگر یک فیلتر بازتاب و یک میکروفن کندانسور سنگین دارید.

پایه دایره ای: اگر از دسته چشم پوشی کنید می توانید سه پایه یا پایه دایره ای را تکان دهید. دایره ها معمولاً بسیار سنگین ساخته می شوند تا از افتادنش جلوگیری شود.  احتمال کمتری وجود دارد که به پایه بخورید و همه چیز را بیاندازید (که برای لوله کندانسور مضر است).

هنگامی که صحبت از پایه های شوک به میان می آید، میکروفن کندانسور باید به صورت فابریک با آن ها عرضه شود. شما می توانید آن ها را بخاطر دینامیک خریداری کنید، اما لازم نیست.

آن ها با استفاده از نوارهای لاستیکی مانع از ارتعاشات بیس از سمت پایه به میکروفون می شوند. اگر میکروفون بدون ضربه گیر دارید، یک دستگاه همه کاره را جستجو کنید.

فیلتر پاپ و بادگیر

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

چیز زیادی در این مورد وجود ندارد. فیلترهای پاپ اسمشان رویشان است. یعنی کمک می کند تا انفجارهای هوا، معروف به  plosives پخش شوند که در حروف هجایی که برای مثال با حرف ب یا پ شروع می شوند. من فیلتر پاپی را ترجیح می دهم که بازوی انعطاف پذیر دارد و به سمت خواننده دراز می شود.

برای دستیابی به دو نتیجه می توانید آن را به نحوی مشخص جهت دهید: می توانید از بازدم هوای گرم و مرطوب خواننده و تف کردن روی میکروفن جلوگیری کنید. و می توانید آن ها را فریب دهید تا کمی کج قرار بگیرند.

این جهت گیری از راه دور و خارج از محور باید پاپ ها را از بین ببرد. اگر نشد می توانید هنگام تمیز کردن صدا، از اتوماسیون ولوم برای پنهان کردن هرگونه لغزش استفاده کنید.

بادگیر در اصل همان فیلترهای پاپ هستند و در صورت داشتن خواننده نامنظم می توانید این دو را ترکیب کنید. در حالی که یک فیلتر پاپ یک تکه پارچه نازک است که دراز شده است، بادگیر یک تکه ضخیم تری از فوم است که مانند جوراب دور میکروفون می چرخد. اگر خواننده ای داشته باشید که دوست دارد میکروفون را در دست داشته باشد، بادگیر ها خیلی به کار می آیند.

فیلتر پاپ: این یک نمونه معمولی است. به اندازه کافی ارزان هستند که در صورت نیاز می توانید دو عدد را قرار دهید.

بادگیر: این ها بادگیر های معمولی هستند. هر کدام فقط یک یا دو دلار هستند و می توانید به صورت تکی یا بسته خریداری کنید. شما می توانید هر رنگی را بخرید.

حداقل یکی از این ها را داشته باشید، اما یک فیلتر پاپ زیبا و یک بسته بادگیر بردارید. هر دو به اندازه کافی ارزان و ارزشمند هستند. نگذارید یک برداشت کامل خراب شود در حالی که می توانست با کمی خرج کردن به خوبی ظبط شود!

اتصالات استودیو خانگی برای ضبط وکال (Vocal) در خانه

ما در مورد اصلی ترین و سرگرم کننده ترین وسایل مورد نیاز بحث کرده ایم اما هنوز موارد بیشتری وجود دارد. شما به برخی کابل ها، پری آمپ (اگر کارت صدای شما فاقد آن است)، کارت صدا برای ارتباط با رایانه و برخی نرم افزارها برای کمک به ضبط و ویرایش نتایج نهایی نیاز دارید.

کابل های XLR – از میکروفون تا پی آمپ یا کارت صدا

توجه کنید فقط نگفتم کابل. من به طور خاص XLR را تایپ کردم. هر میکروفونی که ارزش داشته باشد ورودی کابل XLR را دارد. اگر حتی فکر می کنید از میکروفونی که سیم USB می خواهد استفاده کنید، باید آن سیم USB را عوض کنید.

دلیل اصلی که می خواستم در مورد XLR صحبت کنم این است که در هزینه شما صرفه جویی کنم. یکی از بزرگ ترین شایعه هایی که توسط کسانی که شنوایی موسیقی کم و پول زیادی دارند ترویج می شود این است که کابل های گران بهتر از ارزان تر ها هستند.

البته تا حدی  این درست است. نباید آنقدر ارزان بخرید که بدون محافظ باشند و نویز هام 60 هرتزی و هر تداخل الکتریکی را دربافت کنند.

اما از طرفی نیازی به این کابل ها ندارید که پول شما را از طریق بازاریابی می قاپند. اگر می گوید این کابل پوشش 24 عیار طلای میکرو بافته شده با خازن های کوانتومی شار ارتعاشی است باید آن را قفسه قرار دهید.

یک شرکت معروف به این نوع کلاهبرداری و هیولایی بی رحم است. من راه درست نشانتان می دهم (قبل از سفارش هر کابل به طول توجه کنید!):

بهترین کابل های XLR ارزان: شرکت های زیادی کابل مقرون به صرفه تولید می کنند. Hosa کارش خوب است، Livewire  مشکلی ندارد و Monoprice یکی دیگر از مواردی است که در ذهن دارم. آن ها خیلی ارزان نیستند، اما از نظر قیمتی استاندارد هستند.

بهترین کابل های XLR مناسب: اگر می توانید هزینه های اضافی را بپردازید و آرامش ذهنی می خواهید، بگویم که من کابل های Mogami استفاده می کنم. آن ها بدون اخاذی بهترین کیفیت را  ارائه می دهند.

این امر در مورد همه نوع کابل کشی صدق می کند. هرگز به ترفند بازاریابی دامن نزنید. اگر از اتصال نامتعادل (در مقابل متعادل) استفاده می کنید ، نباید یک طول اضافی کابل داشته باشید.

زیرا تداخل و نویز را بیشتر می کند. اگر کابل با تعادل باشد دیگر مهم نیست. این موضوع دیگری است که از حوصله این مقاله خارج است. اگر فقط 2 متر نیاز دارید، کابل 5 متری نخرید.

پری آمپ – تقویت از میکروفن تا سطح خط

آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه: تمیز و واضح

بگذارید روی این موضوع تأکید کنم ، زیرا تا تجربه کسب نکرده باشید مطلب واضح نیست. تفاوت در یک پری آمپ بد و با کیفیت به معنای واقعی کلمه تفاوت بین شب و روز است.

و بله شما باید یکی داشته باشید. زیرا باید سیگنال را در کابل از سطح میکروفون به سطح خط افزایش دهید. گیتارهای الکتریک، کیبورد و بیس الکتریک در سطح خط هستند، اما سطح میکروفون بسیار پایین است.

بعضی ها سعی می کنند با بلندکردن صدای ورودی خرید پری آمپ را دور بزنند. تنها اتفاقی که افتاده اضافه شدن کلی نویز به برداشت است. شما باید این سیگنال را بدون افزایش نویز تقویت کنید و این همان کاری است که یک پری آمپ انجام می دهد.

کارت های صدا دارای پری آمپر در بیش تر کانال هایشان هستند که می توانید آن ها را Bypass کنید. بنابراین اگر بودجه خود را کاهش می دهید، بهتر است پری آمپ مستقل را خریداری نکنیدو درعوض برای خرید یک کارت صدا پول جمع کنید.

اگر می توانید یک پری آمپ مستقل یا رومیزی را بخرید. فقط آنقدری هزینه کنید که جنس بد و به دردنخور نخرید. دستگاه های ارزان تر بیش از آن که به سیگنال شما کمک کنند ، به سیگنال شما آسیب می رسانند، در حالی که بهترین پری آمپ می تواند از تمام توان میکروفون شما کار بکشد.

اوایل صحبتم را به یاد بیاورید. زمانی که گفتم بیش تر میکروفون ها محدودیتی در کیفیت ظبط دارند. می توانید با اتصال یک میکروفون با یک پری آمپ بدرد نخور آن را بد جلوه دهید. یا می توانید با اتصال آن به یک پری آمپ عالی پتانسیل کاملش را نشان دهید. برای این قطعه نباید دنبال صرفه جویی در هزینه باشید. این مرحله را درست انجام دهید!

بهترین پری آمپ ارزان:  FMR RNP- پری آمپ خوب

من نمی توانم به اندازه کافی آن را ستایش کنم. FMR با ارائه دادن آن در یک پوشش پلاستیکی ساده در قالب رومیزی هزینه را کاهش داده. اما این یک شاهکار الکترونیکی است. می توانید آن را با کیت های مختلف مچ کنید. گزینه های Funklogic را بررسی کنید، به این ترتیب من RNP و RNC خود را با هم مچ کردم.

بهترین پری آمپ مناسب: Great River MP-2NV – هرگز به پری آمپ دیگری نیاز نخواهم داشت

از زمانی که توانستم با یکی از آنها کار کنم، این در لیست آرزوهایم قرارش دادم. بین بالارده ها، همه چیز شخصی و سلیقه ای می شود. این همان چیزی است که من می خواهم. چیزی به سیگنال اضافه نمی کند، در حالی که برخی از هم رده هایش ممکن است گرما یا رنگ به همراه داشته باشند.

پری آمپلی فایر ها دومین وسیله مورد علاقه من در استودیو پس از پنل های آکوستیک هستند. زیرا بعد از آکوستیک درمانی، دومین مورد مهم است. این یک راهنمایی است. اگر می توانید RNP بخرید!

کارت صدا: تبدیل آنالوگ به دیجیتال قبل از کامپیوتر برای ضبط وکال در خانه

چیزی که بیش تر افراد تازه کار در زمینه ضبط صدا در خانه درک نمی کنند این است که چگونه سیگنال صوتی به کامپیوتر منتقل می شود. این همان کاری است که یک کارت صدا انجام می دهد.

بسیاری از مبتدیان سعی می کنند از کارت صدای رایانه خود استفاده کنند که امکانات کافی ندارد. به کارت صدای خارجی نیاز دارید که ویژگی های اضافی دارد.

کارت صدا ترکیبی از چندین عنصر از زنجیره سیگنال است. به یاد داشته باشید، بیش ترشان حداقل یک کانال دارند که شامل پری آمپ می شود.

کارت صدا شامل مبدل های آنالوگ به دیجیتال و مبدل های دیجیتال به آنالوگ خواهد بود تا بتوانید سیگنال را به رایانه منتقل کرده و به اسپیکر های میانیتور برگردانید. این مفهوم اصلی کارت صدا است.

بگذارید از پیش تر بگویم. لطفا کارت صدای ارزان نخرید. اگر کارت صدا ارزان خریدید انتظار نداشته باشید که کارایی و ارزش بالایی داشته باشد.

نکته دیگر این است که بسیاری از رابط ها همراه با دیسک های نصب برای DAW ارائه می شوند که در مورد آن ها بعدا صحبت خواهیم کرد. مطمئن شوید که می دانید چه چیزی می خرید تا دو باره کار نشوید!

چندین گزینه برای نحوه اتصال رابط به کامپیوتر وجود دارد. Firewire،USB ، Optical TOSlink (Lightpipe)، Thunderbolt ، Ethernet  و موارد دیگر را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله فقط با USB یا Firewire کار داریم.

هر دو در این مرحله به اندازه کافی سریع هستند و یک دهه برای این سطح ضبط بوده اند (یک تا ده ترک در یک زمان یا بیشتر). فقط موضوع سلیقه و ترجیح است. من در حال حاضر از Firewire استفاده می کنم.

بهترین کارت صدای ارزان:  Focusrite Scarlett Solo

Focusrite به دلیل داشتن پری آمپ های با کیفیت در کارت صداهایش مشهور است. اگر فقط یک صدا را همزمان ضبط می کنید، می توانید با این گزینه صرفه جویی در پول کنید.

بهترین کارت صدای مناسب: Focusrite Saffire Pro 40

این کارت صدا آنقدر ورودی و خروجی به شما می دهد که برای ضبط باند کامل آماده خواهید بود، اما باید پری آمپر هایی را به ترکیب اضافه کنید. Focusrite وسایل جانبی را ارائه می دهد که می توانید به کارت صدای اصلی متصل کنید. من عاشق Focusrite هستم.

کارت صداهای زیادی وجود دارد و فقط تعداد انگشت شماری را امتحان کرده ام. زیرا هنگام وقتی یکی می خرید دیگر نیازی به سایر دستگاه ها ندارید. مگر این که به مرور زمان قطعات الکترونیکی آن ها بسوزد.

Mark of the Unicorn یا همان MOTU ، کارت صدا های خوبی می سازد. من از کار با دو مورد گفته شده لذت بردم، اما در حال حاضر از Saffire Pro 40 استفاده می کنم و فکر نمی کنم که در آینده Focusrite را عوض کنم.

نرم افزار DAW – ضبط و ویرایش صدا در خانه

قبل از خرید DAW  یا ایستگاه کاری دیجیتال صوتی مطمئن شوید که کارت صدای شما با یک نسخه از آن عرضه نشده باشد! وقتی صحبت از بهترین DAW می شود گزینه های زیادی وجود دارند که همه یک کار را انجام می دهند.

برای مثال : Avid Pro Tools ، Apple Logic Pro ، Ableton Live ، Image-Line Fruity Loops Studio ، Cakewalk Sonar ، Steinberg Cubase ، Sony Acid Pro ، Propellerhead Reason ، Presonus Studio One ، MOTU Digital Performer ، Cockos Reaper

اگر می خواهید تصمیم گیری ضبط صدا در خانه را ساده کنید، Pro Tools یا Logic Pro را در نظر بگیرید (البته اگر از Mac با OSX استفاده می کنید). این ها پیشرو هستند و اگر کار با آن ها را یاد بگیرید، همه را آموخته اید.

DAW  یعنی کارگاه دیجیتال صوتی. نرم افزاری که با تمام سخت افزاری که در مورد آن صحبت کرده ایم ارتباط برقرار می کند.

صدای های ضبط شده را در چند ترک قرار می دهد. سپس می توانید پردازش سیگنال کنید و ترک ها را حتی بهتر صدا دهید. اگر می خواهید به همان نتایجی دست پیدا کنید که همه در این عصر مدرن انتظار دارند باید از آن ها استفاده کنید.

برای اطلاع بیشتر از DAW ها به این مقاله مراجعه کنید

نکات میکس ضبط صدا در خانه

برای ضبط وکال در خانه، نامردی است که این همه درباره این دم و دستگاه ها بگویم ولی نکاتی درباره ی روش استفاده از آن ها نگویم. البته نمی توانم در این مقاله نحوه نصب DAW و همگام سازی آن با کارت صدا را توضیح دهم، میکسر چند ترکی از چه ورودی هایی استفاده کند یا به طور کامل میکس را آموش دهم.

شما باید زمانی را صرف یادگیری DAW کنید. همه برای یک بار مجبورند. سپس برای کل عمر بلدید.

می خواهم برخی از تکنیک های میکس را برای پس پردازش وکال به اشتراک بگذارم. نمی توانم این جا وارد جزییات شوم.

می خواهم مسیر درست نشانتان دهم. شما همه چیز را درک خواهید کرد و می توانید پس از آشنایی با DAW و افزونه ها دوباره مرورش کنید. مهم ترین بخش ها آگاهی از نحوه EQ وکال و درک Compression است.

برای اطلاع بیشتر درباره ی  میکس موسیقی به این مقاله مراجعه کنید

Equalization – واضح سازی وکال

هنگام ضبط صدا در خانه، باید این فرکانس ها را بسته به کاری که انجام می دهید از هم جدا کنید مانند پادکست یا میکس وکال با آهنگ. اصول اصلی یکسان باقی خواهند ماند. در DAW یک افزونه EQ پارامتری پیدا و روی ترک بیندازید.

آن را باز کنید و حداقل پنج نقطه خواهید داشت که می توانید با جا به جایی آن ها بر بازه فرکانسی وکال تأثیر بگذارید، از پایین ترین قسمت به چپ و تا بالاترین در سمت راست. شما باید بتوانید ترک را پخش کنید و سیگنال آن را در افزونه ببینید.

در سمت چپ، فیلتر Low-End Roll off را اعمال کنید. آن را از 60 تا 100 هرتز شروع کنید، جایی که کوچک ترین ضربه رخ می دهد. هر چه به چپ منحرف شویم و تعداد بیشتری از فرکانس های Sub Bass را حذف می شود.

این روی صدای شما تأثیر خاصی نمی گذارد ، اما صداهای فرکانس پایین را که در ضبط شما رخ می دهد حذف می کند. برای میکس درام و بیس، می توانید این مقدار را تا 150 هرتز بالا بیاورید. همچنین می توانید شدت و زاویه  Roll Off کم تر کنید.

شما می توانید همین کار را در فرکانس ها بالا انجام دهید یا آن ها را تقویت کنید. برای تصمیم گیری مناسب برای ضبط صدا در خانه از گوش های خود استفاده کنید نه چشم ها.

حالا از نقطه ای دیگر استفاده کنید و منحنی Q شکل با عرضی متوسط ​​ایجاد کنید و آن را بین 2-6 دسی بل کم کنید و از 200 تا 500 هرتز شروع به بالا رفتن بکنید.

شما می توانید نقطه مناسب را پیدا کنید که صدای مبهم برطرف شده و وضوح ایجاد می شود. این کار باعث می شود صدای هام و بوم از بین برود که درون اتاق بدون آکوستیک ایجاد می شود.

همان طور که در بالا گفته شد عمل کنید اما از منحنی عرض گسترده Q  استفاده کنید (تقویت گسترده و برش نازک!) و در بازه 2.5-6 کیلوهرتز، در هر نقطه 1-3 دسی بل اضافه کنید. آن را جا به جا کنید و با عرض منحنی بازی کنید تا نقطه مناسب را پیدا کنید.

این محدوده ای است که در آن صدای انسان تعریف می شود. به درک کلمات کمک می کند. این مقدار برای زنان کم تر و برای مردان بیشتر خواهد بود.

Compression – کاهش دامنه دینامیکی

هنگامی که وکال خود را EQ می کنید، فرکانس های زننده از بین می برید یا صدایشان را کاهش می دهید. حالا شما آماده Compression هستید. نباید قبل از  EQ اولیه وکال را Compress کنید وگرنه مشکلات را تشدید خواهید کرد.

Compression دارای چهار متغیر است: Ratio ، Threshold ، Attack ، Decay. برای وکال می توانید از Attack و Decay استفاده کنید. بستگی دارد Compression چقدر سریع اعمال می شود و پس از فراتر رفتن دامنه و پایین آمدن از آستانه ای که تعیین کرده اید آزاد می شود.

Threshold بر حسب دسی بل تنظیم شده است و اندازه ای است که برای شروع اعمال فشرده سازی انتخاب می کنید. Ratio مانند Gain معکوس است.

برای وکال بسته به سبک و ژانر موسیقی، می توانید از 2: 1 و حداکثر 5: 1 استفاده کنید. رپ و پاپ بیشتر نسبت می خواهند تا آن حس معروف را القا کنند.

این بدان معناست که اگر وکال از Threshold 5 دسی بل فراتر رود، با فرض نسبت 5: 1،  صدای آن را تا 1 دسی بل کاهش می دهد. اگر 10 دسی بل بیشتر شود، به 2 دسی بل کاهش می یابد. این صدای وکال را یکنواخت می کند، بنابراین افزایش و کاهش صدا کم تر به چشم می آید.

شاید بخواهید پس از اتمام کار و Compress کردن، EQ اضافه کنید و کمی بیش تر با آن کار کنید. باید تنظیمات جزئی باشد. اگر بعد از Compression متوجه شدید که EQ زیادی انجام می دهید یعنی Compression اولیه را درست انجام نداده‌اید.

Effect – دلنشین کردن صداها

این قسمت جالب آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانه است. با Panning ، Delay ، Flanger ، Reverb ، Shitch shifter و موارد دیگر بازی کنید تا از کارکردشان مطلع شوید.

برخی از Effect ها برای برخی از آهنگ ها یا برنامه ها مناسب تر از دیگران است، اما تا حد زیادی به خلاقیت میکسر خلاصه می شود. همچنین می توانید بصورت مستقل Compression و EQ را روی Effect ها بگذارید و آن ها را از Bus به مسیر دیگری ارسال کنید.

نمونه ضبط صدا با کیفیت عالی در خانه

چند نمونه‌ی آموزش ضبط صدا یا وکال (Vocal) در خانهبرای شما معرفی می کنم. آهنگ Golden Slumbers  از Paul McCartney و آلبوم Beatles در Abbey Road است که در استودیوی شگفت انگیز Abbey Road  ضبط شده است.

به وضوح ناشی از کاهش شدید بازه فرکانس های پایین و mid توجه کنید، همراه با Compression که ولوم صدا ​​را در بخش های مختلف ثابت نگه می دارد.

سپس به دنبال صدای Reverb باشید. می توانید این را در خانه با وسایل استودیویی مناسب بسازید و تمرین کنید. امیدوار باشید و سخت کار کنید!

ضبط وکال در خانه بسیار آسان است!

سه جنبه برای ضبط وکال در خانه وجود دارد که به ترتیب از طریق زنجیره سیگنال های صوتی دنبال می شود.

شما با سخت افزار شروع می کنید که سیگنال را به رایانه و نرم افزار DAW ارسال می کند. سپس کمی آن را پردازش می کنید. کار آسانی که چند بار آن را انجام داده اید.

برای آزمایش کردن وقت بگذارید. هنگامی که به خودشناسی رسیدید و با جنبه های فنی ضبط آشنا شدید، مغز آماده ورود به بخش خلاقیت خواهید بود. و آنجاست که جهان پیش رویتان به قلمرو بی پایان باز می شود.

صبور و درس خوان باشید و در مدت زمان کوتاهی به سرانجام خوبی خواهید رسید. این مهارت ها برای ضبط سازهای موسیقی نیز قابل اجرا است! شما در راه تبدیل شدن به یک مهندس حرفه ای استودیو هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *