هنرآکادمی

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

آموزش FL Studio. FL Studio یا Fruity Loops یک DAW (نرم افزار آهنگسازی) قدرتمند و همه کاره است که توانسته یکی از محبوب ترین و خلاقانه ترین برنامه های تولید موسیقی در بازار باقی بماند.

اگر تازه کار یا آهنگ سازی پیشرفته هستید که می خواهد DAW جدیدی را آزمایش کند، FL Studio می‌تواند بسیار پیچیده به نظر برسد. رابط کاربری پیچیده و شلوغی دارد. این همه گردانه ها، لغزنده‌ها و پنجره‌های همپوشانی پرسشی در ذهن بسیاری از تازه کاران ایجاد می کند: اصلا از کجا شروع کنم؟

FL Studio چیست؟

بیش از 15 سال است که از FL Studio استفاده می‌کنم. این DAW اصلی من در تمام طول مسیر تولید موسیقی بوده است، با این حال اولین بار که برنامه را باز کردم و همه چیز پیچیده و عجیب به نظر می‌رسید.

در این راهنما چگونگی استفاده از FL Studio را برای تازه کاران توضیح خواهم داد و فرآیند یادگیری و اصول اولیه این برنامه را ساده می کنم.

 بیایید شروع کنیم!

بخش های مقاله:

 1. نوار بالا
 2. پنج بخش اصلی
 3. مرورگر
 4. Channel Rack
 5. Piano Roll
 6. Playlist
 7. میکسر
 8. نتیجه گیری
 9. نوار بالا در FL Studio

نوار بالا در FL Studio

در پروژه‌ای خالی، رابط کاربری کمی گیج کننده به نظر می رسد. اما همه این ها در طول مطالعه این راهنما بسیار واضح تر می شود.

نوار منو

در بالا سمت چپ، یک نوار منو با فایل، ویرایش، تنظیمات و غیره مشاهده خواهید کرد.

در File گزینه‌های باز کردن فایل‌های جدید، ذخیره پروژه‌ و خروجی به فرمت MP3 و WAV را پیدا خواهید کرد.

در Options می‌توانید تنظیمات  MIDI، تنظیمات صدا و تنظیمات عمومی را تغییر دهید. اینجاست که می‌توانید کارت صدا، رابط‌های صوتی، keyboard ،MIDI Controller و سایر دستگاه‌های خارجی را وصل و تنظیم کنید. دوباره به این بخش برمی گردیم اما حالا فقط با رابط کاربری کار داریم.

کنترل های مستر و جابه‌جایی

کنترل های مستر و جابه‌جایی

در سمت چپ، گردانه مستر (بالایی) و گردانه pitch (پایینی) را خواهید دید. بهتر است تازه کاران آن ها را به همان شکلی رها کنند و دستکاری نکنند.

با حرکت در امتداد نوار بالا، دکمه تغییر الگو/آهنگ را مشاهده خواهید کرد. می توانید Pattern انتخابی و یا آهنگ را پخش و ویرایش کنید.(این را با جزئیات بیشتر پایین تر توضیح خواهم داد).

دکمه های پخش، توقف و ضبط دارید. در کنار آن ها انتخابگر Tempo است که می توانید آن را با کلیک چپ و کشیدن به بالا یا پایین تغییر دهید. یا به سادگی کلیک راست و یک سرعت پیش فرض را انتخاب کنید یا با انتخاب type in value به صورت دستی سرعت را وارد کنید.

نوار لغزنده افقی پایینی جایی را نشان می دهد که اکنون آهنگ یا الگو در حال پخش است.

دکمه های ضبط و ویرایش

دکمه های ضبط و ویرایش

این دکمه‌ها گزینه‌های دیگری هستند که هنگام ضبط و ویرایش صدا بسیار به کار می آیند مانند روشن/خاموش کردن مترونوم و شمارش معکوس قبل از ضبط. اما برای این که بفهمید هر دکمه چه کاری انجام می‌دهد، کافی است روی یک دکمه موس را نگه دارید و نوشته ای کوتاه زیر نوار منو و در آن فضای خالی ظاهر می شود که کارکرد آن ها را توصیف می کند.

هر چه بیشتر با رابط FL Studio بازی کنید، این دکمه ها بیش تر معنا پیدا می کنند.

انتخابگر Pattern

انتخابگر Pattern

هدف اصلی FL Studio ساخت الگو سپس ویرایش و مرتب کردن آن ها در تراک های کامل است. این انتخابگر بخش مهمی از برنامه است که می توانید هر الگویی را جداگانه انتخاب و ویرایش کنید.

دکمه های windows

آخرین ویژگی نوار منو که در این مرحله باید در مورد آن بدانید، این پنج آیکون هستند. آن ها پنجره هایی که می بینیم را کنترل می کنند. که عبارتند از Playlist, Channel Rack, Piano Roll, Browser and Mixer

به بیان ساده 5 بخش اصلی FL studio هستند که برای ساختن آهنگ تا لحظه آخر از آن ها استفاده خواهید کرد. آنها را در قسمت بعدی تجزیه و ساده می کنم.

 1. پنج بخش اصلی

در اینجا من 5 بخش از FL Studio را که برای درک کامل برنامه باید بدانید، روشن تر می کنم. به جزئیات زیادی نمی پردازم و فقط هر بخش را معرفی می کنم. در ادامه در راهنما به جزئیات بیشتری در مورد هر بخش خواهم پرداخت.

همانطور که گفتم، هر یک از این بخش ها را می توان با کلیک بر روی آیکون مربوط در نوار بالا نشان داد یا پنهان کرد.

Browser (مرورگر)

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

در سمت چپ رابط مرورگر خود را دارید. این جا صداها، Sample و سازهای شما با نمای پوشه ذخیره می‌شوند تا هر کدام را می خواهید انتخاب و به پروژه‌های خود اضافه کنید.

این نمای پوشه فایل‌ها را همان گونه نشان می دهد که روی هارد ذخیره شده‌اند. بنابراین هنگام ذخیره صداها در رایانه، آن ها را در پوشه‌ای بگذارید که می‌خواهید در نمای مرورگردیده شوند.

Channel Rack

در این بخش صداها، sample و سازهایی که انتخاب کرده اید، بارگزاری و مورد استفاده قرار می گیرند. جایی که Pattern یا Loop  می سازید. بیشتر مراحل ویرایش این جا اتفاق می افتد.

Piano Roll

این جا می توانید الگوها و ملودی های MIDI را بسازید و ویرایش کنید. کار کردن در Piano Roll کاملا دیداری (بدون نیاز به نت نویسی) است. بنابراین اگر تازه کار هستید، یادگیری آن بسیار آسان خواهد بود. در این نما همچنین می توانید velocity، panو طول هر نت را جداگانه ویرایش کنید.

FL STUDIO Playlist

این جا الگوهای ویرایش شده را تنظیم می کنید، برش می زنید و آن ها را برای ایجاد یک آهنگ مرتب می کنید. جایی که به آهنگ شکل و ساختار می دهید.

FL Studio Mixer

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

تمام اطلاعات صوتی و MIDI برای میکس شدن به این جا ارسال می شود و می توان هر فایل صوتی را به یک ترک میکسر اختصاص داد. در رابط میکسر می‌توانید ولوم، pan و سایر چیزها را تغییر دهید. همچنین افکت‌هایی مانند Reverb Delay و Compression، انواع فیلترها و VST Effects را به کانال های میکسر اضافه کنید.

اکنون درک ابتدایی از هر بخش و چگونه یافتن آن ها را دارید. بیایید هر چگونگی استفاده و روابط بین بخش ها را بررسی کنیم.

 1. مرورگر

چند لحظه وقت بگذارید و پوشه های پیش فرضِ پر از صداها و Sample های درام و ساز را بررسی کنید. در زیر  Packs بسیاری از صداهایی را خواهید یافت که با نرم افزار FL Studio ارائه می شوند.

این بانک صدای عالی برای تازه‌کارانی است که هنوز Sample Bank ندارند. همچنین می‌توانید از ویژگی Search برای جستجوی صداها در مرورگر با کلیک کردن بر روی ذره بین بالا استفاده کنید.

چگونه می توانم پوشه ها و صداهای خودم را وارد مرورگر FL Studio کنم؟

اگر جمع‌آوری Sample ها را شروع کرده‌اید یا چند Sample Bank خریدید، احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه پوشه‌های خود را وارد مرورگر کنید و به آن دسترسی پیدا کنید. این کار بسیار ساده است.

به Options در منوی بالا، سپس به File Settings بروید. زیر  Browse Extra Search Function، روی آیکون پوشه در سمت چپ کلیک کنید تا یک پوشه به مرورگر اضافه شود.

هنگامی که یک پوشه را انتخاب کردید، روی OK کلیک کنید. می توانید با کلیک بر رویBrowser Name  در سمت راست، نام پوشه را از خودFL Studio  تغییر دهید. اکنون باید پوشه انتخابی را در پنل مرورگر مشاهده کنید.

توجه: گاهی نام پوشه در مرورگر خودکار تغییر نمی کند. برای رفع این مشکل کافی است روی re-read پیکان کنار ذره بین در بالای مرورگر کلیک کنید و حالا باید نام پوشه شما به روز شود.

 

چگونه صداها را از مرورگر اف ال استودیو به ترک بفرستم؟

برای وارد کردن صداها به پروژه کافی است روی فایل صوتی مورد نظر کلیک چپ کنید و آن را به channel rack بکشید. بهتر است که فایل را درست زیر صدای قبلی رها کنید، زیرا با کشیدن آن روی فایل قبلی می توانید آن را جایگزین کنید.

اکنون خواهید دید که صدا به پروژه شما اضافه شده است و در پروژه وجود دارد. حالا می توان آن را برش زده یا ویرایش و میکس کرد.

این تمام مطالب مرورگر است که باید نخستین باری که وارد FL Studio  می شوید بدانید. چند لحظه‌ای برای وارد کردن صداها به پروژه وقت بگذارید و که قبل از ادامه کار مطمئن شویدکه چگونگی کارکرد آن را یاد گرفته‌اید.

 1. Channel Rack

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

این یکی از عناصر اصلی است که در FL Studio هنگام ایجاد یک آهنگ استفاده می کنید. دلیل این که آن را Channel Rack می نامند این است که همه کانال ها از جمله Sample،VST  و automation clip در آن ذخیره می شوند.

با کلیک بر روی هر یک از نام کانال ها wrapper ظاهر می شود. جایی که می توانید هر نمونه را ویرایش و تنظیم دقیق کنید. کارهایی مانند pitch ، pan و معکوس کردن صدا. اگرچه الان به این موضوع نمی پردازم.

روش اضافه کردن صداها را به Channel Rack در بالا توضیح دادم اما برای حذف هر کانال می توانید به سادگی روی آن کلیک راست کنید و دکمه delete را بزنید.

دکمه Mute و گردانه های pan و volume

در سمت چپ هر کانال یک دکمه سبز و روشن دارید. با زدن آن کانال را mute می کنید.

دو گردانه هم داریم. اولی برای کنترل pan و دومی برای volume است. این کنترل‌ها در داخل wrapper  هم هستند و با هم فرقی ندارد.

آموزش FL Studio:  شماره‌ی Mixer channel

کادر بعدی مشخص می کند که صدا یا ساز به کدام کانال میکسر ارسال شود. درباره‌ی میکسر بیش تر توضیح خواهم داد. الان همین قدر بدانید می توانید از این جا می توانید صدا یا VST انتخاب شده را به کانالی در میکسر که دارای افکت است بفرستید.

برای انتخاب کانال میکسر، داخل کادر کلیک چپ کنید و به بالا یا پایین بکشید.

Step sequencer

این جا کار ما شروع می شود. این معروف ترین بخشFL Studio  است. و یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ساختن الگوی درامز در هر DAW است. برای افزودن یک ضربه، روی هر یک از خانه ها کلیک چپ کنید و روشن می‌شوند. برای حذف هرکدام، روی خانه‌ی روشن شده کلیک راست کنید. همچنین می‌توانید کلیک چپ یا راست را بکشید تا چندین خانه را از یک کانال انتخاب کنید.

این الگو را در Step sequencer بسازید. سپس با اضافه کردن به Snare یا تغییر الگو آزمایش کنید. حتی برای کسی که دانشی از موسیقی یا ساخت Beat ندارد، این Step sequencer  می تواند بسیار آسان و سرگرم کننده باشد.

وقتی شروع به اضافه کردن صداهای خود به channel rack می کنید (همان طور که در بخش مرورگر مشخص شده است) گزینه های بیش تری فعال می شوند و شروع به ترتیب دادن صداها و sample خود می کنید. همین با کم ترین نیاز دانش موسیقی و در فرایندی ساده، آزادی و خلاقیت زیادی را در اختیار شما می گذارد.

Channel parameter editor

اگر می‌خواهید Key، Pan یا volume یک خانه یا نت را بدون تأثیرگذاری بر کل کانال تغییر دهید، روی نماد نمودار در گوشه بالا و راست کانال کلیک کنید تا یک ویرایشگر پارامتر ظاهر شود.

در امتداد پایین این پنجره کوچک گزینه‌های  Note، Vel، Rel، Fine  را می بینید. این گزینه‌ها برای ویرایش اندازه نت یا خانه ها هستند.

برای مثال، با کلیک بر روی  Velمی‌توانید Velocity یا شدت هر نت را با کشیدن به بالا یا پایین تنظیم کنید.

VST اضافه کنید

آخرین ویژگی دکمه به اضافه در پایین است که با کلیک کردن، لیستی ازVST  پیش‌فرض و اضافه شده توسط کاربر ظاهر می‌شود. به سادگی یکی را انتخاب کنید و به channel rack اضافه می شود.

قبل از این که به arrange و لایه بندی این الگوها بپردازیم، می خواهم درباره‌ی piano roll توضیح بدهم.

 1. Piano Roll

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

جایی است که می‌توانید نت‌های MIDI کانال انتخابی را با دقت و جزئیات بیشتری برش و ویرایش کنید. به عنوان مثال در تنظیم عملکرد MIDI Keyboard یا کش دادن نت ها خیلی به کار می آید.

برای باز کردن Piano Roll، روی نام کانال کلیک راست و Piano Roll را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از رول پیانو برای Percussion در FL Studio

Piano Roll بیش تر برای ویرایش ملودی یا tonal hit استفاده می شود، اما می توان از آن برای سازهای کوبه یا percussion استفاده کرد.

به ویژه هنگام ویرایش ضربات سریع و متوالی مانند hi-hat roll که در Sequencer امکان پذیر نیستند، یا هنگام استفاده از ریتم های شکسته و لَنگ که نت ها روی beat قرار نمی گیرند.

مانند Sequencer ، کلیک چپ نت می سازد و کلیک راست آن‌ را پاک می‌کند.

آموزش استفاده از Piano Roll برای ساز در FL Studio

همانطور که گفتم در  Piano Roll، ملودی و توالی های آکورد ویرایش خواهند شد. برای دیدن چگونگی کارکرد آن، یک VST Instrument  را به channel rack اضافه کنید، روی نام کلیک راست و Piano Roll را انتخاب کنید.

آموزش FL Studio: ابزار های ویرایش در Piano roll

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

در امتداد نوار بالای پنجره Piano Roll ، چندین آیکون را مشاهده می کنید. این ها ابزارهای ویرایش هستند. می توان از آن ها برای ویرایش دقیق، برش، طولانی کردن و انتخاب نت استفاده کرد.

به جزئیات هر یک از آیکون ها نمی پردازم زیرا کارشان روی اسمشان هست. نگه داشتن ماوس روی هر یک از آن ها کارکردش را به شما می گوید. با ساختن چند آکورد یا ملودی ساده شروع کنید. سپس با این ابزارها برای دستکاری و آزمایش استفاده کنید.

Pencil: با کلیک چپ تک نت بسازید و با کیلک راست پاک کنید.

Paintbrush: با نگه داشتن چپ کلیک و کشیدن آن به هر طرف، نت انتخاب شده را paste کنید.

Delete: برای حذف نت کلیک چپ کنید و بکشید. البته برای حذف نت ها، کلیک راست و کشیدن خود مداد یا قلمو آسان‌تر است.

mute: نت های انتخاب شده را بی صدا کنید.

Slip: نت ها را با کشیدن آن ها از لبه ها طولانی تر کنید.

Slice: برش نت

Select: برای انتخاب چندین نت کلیک چپ کرده و بکشید.

Zoom: بزرگنمایی

Playback: جایی ازsequence  یا ملودی که می خواهید را پخش کنید.

اکنون که الگو ساخته‌ایم وقت آن رسیده که آن ها را در playlist  مرتب یا arrange کنیم.

 1. Playlist

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

برای شروع پنجره playlist را با کلیک روی آیکون آن در نوار منوی بالا باز کنید. این جا الگوها را مرتب می کنید و آن ها را لایه بندی می کنید تا آهنگ کاملی را بسازید.

دکمه تغییر Pattern/Song

در آغاز آموزش گفتن درباره‌ی این دکمه را فراموش کردم! اما با استفاده از این دکمه می توانید بین پخش pattern یا playlist جابجا شوید. یک الگو تکرار می شود یا  کل یا قسمت انتخابی آهنگ در playlist  پخش می شود.

آموزش FL Studio: اضافه کردن Pattern به آهنگ

برای افزودن الگوی خود به آهنگ کافی است در playlist کلیک چپ کنید و الگو ظاهر می شود.

برخلاف بیش تر DAW های دیگر، می توانید الگو ها را در هر جایی قرار دهید. هر الگو به ترک ویژه خودش محدود نیست. مشکل این سیستم این است که اگر مراقب نباشید، playlist بسیار شلوغ و در هم می‌شود. بنابراین بهتر است نام الگو و ترک با توجه به هم تغییر دهید.

برای این کار، روی نام ترک کلیک راست کنید و سپس می توانید نام، رنگ و یا نمادی برای آن انتخاب کنید. زمانی که صداها در ترک های ویژه خودشان باشند، ساخت ترک های کامل و پیچیده آسان‌تر می‌شود.

آموزش FL Studio: ابزار ویرایش در Playlist window

نمادهای ویرایش در بالای پنجره playlist بسیار شبیه به piano roll هستند. این جا خلاصه‌ای از کارکردشان آورده شده است:

Pencil: الگوی انتخابی را در playlist قرار دهید.

 Paintbrush: با نگه داشتن چپ کلیک و کشیدن آن به هر طرف، الگو انتخاب شده را paste کنید

Delete: برای حذف نت کلیک چپ کنید و بکشید. البته برای حذف الگو ها، کلیک راست و کشیدن خود مداد یا قلمو آسان‌تر است.

mute: الگو های انتخاب شده را بی صدا کنید.

Slip: الگو ها را با کشیدن آن ها از لبه ها طولانی تر کنید.

Slice: برش الگو

Select: برای انتخاب چندین الگو کلیک چپ کرده و بکشید.

Zoom: بزرگنمایی

Playback: جایی از playlist که می خواهید را پخش کنید.

افزودن الگوهای مختلف و متعدد به playlist

افزودن الگوی متفاوت، گامی ضروری برای ساخت و لایه‌بندی آهنگ است. برای انجام این کار، به pattern selector در منو  بالا بروید و دکمه به اضافه را برای ایجاد الگوی جدید بزنید. این یک جای خالی در channel rack ایجاد می کند. می توانید یک الگوی جدید ایجاد کنید و آن را به همان روش به لیست پخش اضافه کنید.

همچنین می توانید بین الگوهایی که می‌خواهید ویرایش کنید جابه‌جا شوید. فلش چپ کنار نام الگوی انتخاب شده، فهرستی از تمام الگوهای موجود را نشان می دهد و به شما این را امکان می دهد تا الگوی نمایش داده شده در channel rack را انتخاب کنید.

خلاصه آنچه درباره ی آموزش FL Studio آموختیم

تا به این جا مطالب زیادی را گفتیم. اکنون زمان خوبی برای آزمایش همه‌ی آن ها است.. بنابراین با مراجعه به اطلاعات بالا، این مراحل را آزمایش کنید:

 1. پروژه جدید باز کنید
 2. صداهای انتخابی را از مرورگر به channel rack بکشید.
 3. الگوی درام بسازید
 4. 4، 8 یا 16 میزان الگوی درام به playlist اضافه کنید
 5. الگوی جدید بسازید.VST اضافه کنید. آکورد یا Loop ملودی بسازید.
 6. این الگوی را به playlist اضافه کنید؛ می توانید آن را آزمایشی از میزان 4 یا 8 اضافه کنید.

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

بخش آخر FL Studio جایی است که صدا برای میکس فرستاده می شود و می توانید effect اضافه کنید. بنابراین اجازه دهید در مورد میکسر در FL Studio صحبت کنیم.

 1. آموزش FL Studio: میکسر

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

میکسر آخرین بخش FL Studio است که از آن استفاده خواهید کرد. و تازه‌کاران بهتر است روی بقیه مراحل تمرکز کنند و زمانی به میکسر بروند که تمام مراحل را درک کرده باشند.

برای باز کردن میکسر، روی نماد آن در نوار منوی بالا کلیک کنید یا F9 را فشار دهید.

این جا می توانید ترک ها را با هم میکس کنید و بیشتر بر روی طراحی صدا، پردازش افکت و تنظیم دقیق آن ها تمرکز کنید. می توانید افکت هایی مانند  Reverb، Delay، Compression و بسیاری از افکت های دیگر را به کانال های میکسر اضافه کنید. با استفاده درست از میکسر می توانید آهنگ هایتان را به شاهکاری حرفه ای تبدیل کنید.

ارسال صدا یا VST به کانال های میکسر

در channel rack برای ارسال صدا به یک کانال میکسر مشخص، روی عدد کنار آن کلیک چپ کنید، نگه دارید و به بالا یا پایین بکشید. با این کار صدا یا ساز شما به کانال میکسر مربوط ارسال می شود. اکنون می توانید افکت ها را اضافه کنید یا چیزهای دیگری را تغییر دهید.

Volume در کانال میکسر FL Studio

متوجه خواهید شد که چپ ترین کانال همان کانال اصلی میکسر شماست. جایی که می توانید Pan، ولوم یا سایر چیز های مربوط کل آهنگ را ویرایش کنید.

روی کانال های میکسر دیگر، چندین دکمه و یک کنترل Fader بزرگ برای هر کانال میکسر خواهید دید. بیایید روی کنترل های اصلی و چگونگی تنظیم دقیق کانال میکسر تمرکز کنیم.

Pan و Mute

با استفاده از این کنترل می توانید pan کانال میکسر را از چپ به راست تغییر دهید. می توانید از دکمه سبز و روشن بالای آن برای بی صدا کردن کانال میکسر استفاده کنید.

Fader کنترل ولوم

با استفاده از این کنترل می توانید صدای کلی کانال میکسر را تغییر دهید. از جمله میزان صدای ارسالی و افکت های اضافه شده در کانال میکسر.

کنترل های دیگر

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

در کنار slider ‌ها گزینه‌هایی برای polarity، تعویض بین کانال‌های چپ یا راست و سایر کنترل‌های اضافی وجود دارد. کنترل جداسازی استریو نیز صدای کانال میکسر را mono یا stereo میکند.

آموزش افزودن افکت به کانال میکسر در FL Studio

آموزش FL Studio: آموزش گام به گام برای تازه‌کاران

در سمت راست کانال میکسر، 10 جای خالی افکت را مشاهده خواهید کرد. یکی از آن ها را انتخاب کنید. سپس روی افکت موردنظر در لیست باز شده کلیک کنید تا به کانال میکسر شما اضافه می کند.

در این مرحله بسته به افکتی که اضافه کردید، می توانید شروع به پردازش، تقویت و دستکاری صداها کنید. من بیش از این به این موضوع نمی پردازم، زیرا افکت های زیادی برای استفاده وجود دارند. امیدواریم که اصول اولیه افزودن افکت به میکسر را فهمیده باشید.

همانطور که گفتم اگر نخستین باری است که از FL Studio استفاده می‌کنید، زیاد روی میکسر تمرکز نکنید. فقط بدانید چگونه بین بقیه بخش ها پیدایش کنید و برای چه استفاده می‌شود.

نتیجه گیری آموزش FL Studio

اکنون باید مفاهیم و قابلیت‌های اساسی FL Studio را درک کنید . حالا می‌توانید شروع به آزمایش با آهنگ‌های کامل و لایه‌ بندی کنید.

از این جا به بعد بهترین کار وقت گذاشتن برای کسب تجربه است. هر چقدر که برای یادگیری لازم است زمان صرف کنید. نکات و ترفندهای اضافی را در طول مسیر از راهنماهای آنلاین یا ویدیوهای آموزشی بیاموزید.

به احتمال بسیار زیاد در این مرحله سردرگم شده اید اما به مرور زمان همه چیز روشن می شود. با تمرین و اشتباه کردن خیلی سریع‌تر یاد می‌گیرید. به من اعتماد کنید.

موفق باشید!