هنرآکادمی

آموزش گام به گام Logic Pro X برای مبتدیان

آموزش گام به گام Logic Pro X برای مبتدیان

دوست دارید کار با Logic Pro X را یاد بگیرید؟ در گام نخست شاید همه چیز پیچیده به چشم بیاید. اما پس از خواندن این راهنما هر آنچه برای تبدیل ایده های خود به آهنگی کامل نیاز دارید را یاد خواهید گرفت. در آکادمی هنر آموزش گام به گام Logic Pro X برای مبتدیان را پوشش خواهیم داد.

بخش 1: آشنا شدن با بخش کاربری Logic Pro

وقتی Logic Pro X را برای اولین بار باز می کنید با چیزهای زیادی رو به رو می شوید. دکمه و نمایشگر های زیادی وجود دارند. اصلا از کجا شروع کنیم؟ اما نگران نباشید! در آغاز کار آن چنان هم پیچیده نیست. بگذارید بخش کاربری را گام به گام بررسی کنیم تا بدانید هنگام باز کردن یک پروژه به چه چیزی نگاه می کنید. با رابط اصلی آن کار را آغاز می کنیم.Logic Pro یکی از بهنرین و آسان ترین DAW های موجود است!

منو اصلی Logic Pro

درست در زیر منوهای کشویی پیمایش، رابط اصلی وجود دارد. این جا هر تغییری که ایجاد کنید که بر همه‌ی پروژه اثر می گذارد. مانند Tempo آهنگ است. چیزهای زیادی برای بررسی داریم. اما فقط بر روی ضروریات کار می کنیم. پیش از همه دکمه Quick Help را در چپ بررسی کنید.

منو اصلی Logic Pro

Quick Help گزارش کوتاهی از کارکرد منو ها می دهد. بنابراین اگر آشنایی با Logic Pro تازه کار ندارید آن را روشن کنید. ماوس را روی دکمه‌ای ببرید که کاربردش را نمی دانید و Quick Help به شما می‌گوید که چه کاری انجام می‌دهد. در سمت راست Quick Help دکمه های پخش جا گرفته‌اند. با زدن play  آهنگ پخش می شود وسپس می توانید آن متوقف و حتی ضبط کنید.

منو اصلی Logic Pro

من بیش تر از key command برای این کاربرد ها استفاده می کنم. در پایان این بخش به بررسی آن خواهیم پرداخت. LCD در میانه رابط اصلی است. می توانید از همین جا Tempo، گام یا ریتم آهنگ را تغییر بدهید.

منو اصلی Logic Pro

می توانید این پنجره را بزرگ تر کنید. روی منوی کشویی سمت راست کلیک و Beats & Project (Large) را انتخاب کنید.

می توانید تنظیمات metronome را در سمت راست پنجره LCD تغییر دهید. با کلیک بر روی نمایه آن، metronome را روشن و خاموش کنید.

منو اصلی Logic Pro

من هنگام ضبط metronome را روشن می گذارم و  برای گوش دادن آن را خاموش می کنم.

1 2 3 4 در کنار metronome برای count-in است. هنگامی که روشن باشد، پیش از ضبط metronome به اندازه یک میزان پخش و سپس ضبط آغاز می شود.

منوی فایل

اگر میخواهید پروژه جدیدی باز کنید یا پروژه فعلی را ذخیره کنید. از همین منو می توانید از آهنگ و پروژه خروجی بگیرید. شاید فکر کنید که دکمه Export را برای خروجی گرفتن است اما Bounce این کار را انجام می دهد! اما چرا این گونه است؟ گاهی دنیا جای بی قانون و بی خردی است.

منوی فایل

توجه: می‌توانید با ساختن یک الگو، از بین رفتن زمان برای راه‌اندازی و چینش هر پروژه جلوگیری کنید:

تنظیمات صوتی Logic Pro را بررسی کنید

منوی کشویی Logic Pro X را در چپ بالاباز کنید. منوی Preferences را باز کنید و Audio را انتخاب کنید.

تنظیمات صوتی Logic Pro

با این کار پنجره تنظیمات صوتی باز می شود. می‌توانید دستگاه‌های ورودی و خروجی تنظیم کنید. همان چیزی که برای ضبط و گوش دادن از آن استفاده می‌کنید.

تنظیمات صوتی Logic Pro

اگر با کارت صدا ضبط کنم آن را برای دستگاه ورودی و خروجی انتخاب می کنم. اگر با بلندگوهای رایانه گوش می دهید، باید آن ها را برای دستگاه خروجی انتخاب کنید. در پنجره تنظیمات صوتی نیز می توانید اندازه buffer را تغییر دهید. هرچه اندازه buffer بیشتر باشد، رایانه زمان بیشتری را برای پردازش صدا هزینه می کند.

هنگام ضبط کم ترین اندازه buffer را انتخاب کنید. اندازه بالاتر باعث تأخیر می شود. این می تواند به پخش موسیقی آسیب بزند. اما هوشیار باشید که همه رایانه ها با buffer بسیار کم نمی توانند کار کنند. اگر صداهایی را در ضبط می شنوید شاید به خاطر buffer کم باشد.

تنظیمات صوتی Logic Pro

اندازه buffer را پایین انتخاب کنید که از تأخیر جلوگیری شود. اما زیادی کم نباشد که رایانه نتواند آن را پردازش کند. من بیش تر با اندازه buffer 64 نمونه در ثانیه استفاده می کنم. هنگام میکس باید اندازه buffer را افزایش دهید. شما بهترین کیفیت صدا را برای میکس می خواهید. بنابراین بالاترین اندازه buffer موجود را انتخاب کنید.

Key Command: ناجی زمان

ما خیلی وارد آن ها نمی شویم. Key Command یک یا چند کلید روی صفحه کلید رایانه شما است که که فشرن آن ها کاری را انجام می دهد. برای نمونه با فشار دادن همزمان دکمه های Command + Z کار بازگشت می شود.

Key Command زیادی درLogic Pro وجود دارد. یادگیری آن ها هر چند زمانبر است اما به شما کمک می کند تا سریع کار کنید. در زیر لیستی از مهم ترین Key Command برای آغاز به کار با Logic Pro آمده است. می توانید فقط با فشار دادن R ضبط را آغاز کنید. می توانید آهنگ را با فشار دادن space به جای زدن دکمه های پخش و توقف در منو اصلی پخش کنید. با این Key Command  کار کنید تا Logic Pro آسان تر شود.

Key Command

آموزش Logic Pro X بخش 2: آموزش ضبط ترک

اکنون که می‌دانید به چه چیزی هایی نگاه می‌کنید باید ساختن چند ترک را آغاز کنید. ساخت ترک بسیار آسان است! فقط روی دکمه + کلیک کنید که در زیر رابط اصلی است.

ضبط ترک در Logic Pro X

یک پنجره باز می شود که در آن می توانید ترک صوتی یا VST (برای نمونه یک کانال MIDI) ایجاد کنید. ما بر روی کانال های صوتی کار می کنیم. ورودی را دوباره بررسی کنید تا درست باشد.

ضبط ترک در Logic Pro X

زیر Input دکمه‌ی تغییر ورودی صوتی است. اگر میکروفون را به نخستین ورودی کارت صدا زده‌اید، ورودی 1 را انتخاب کنید. اکنون شما یک ترک صوتی در پروژه دارید! می توانید با دکمه های M و S این کانال را بی صدا و solo کنید. گوشه راست گردانه pan وسپس volume جا گرفته‌اند.

ضبط ترک در Logic Pro X

هنگام کار روی ترک دوست دارم پنجره Inspector را باز بگذارم. این پنجره گزینه های زیاد دیگری برای افکت ها در اختیار ما می‌گذارد. در مورد آن ها بیشتر خواهیم گفت.

مهم: روشن کردن ضبط و پایش ورودی

قبل از ضبط دکمه آن را برای روشن بودن بررسی کنید. پیش از این که Logic Pro بتواند چیزی را ضبط کند باید به آن بگویید که چه ترکی را می خواهید ضبط کنید. اکنون روی R در ترک کلیک کنید. اگر قرمز شد ترک شما آماده ضبط است!

فقط R را روی صفحه کلید رایانه بزنید و اکنون ضبط آغاز گردید!

روشن کردن ضبط و پایش ورودی

اگر می‌خواهید همزمان آنچه را که ضبط می‌کنید بشنوید دکمه I در ترک روشن کنید. هنگامی که رنگش نارنجی شد بدانید که روشن شده است. این دکمه Input Monitoring است. صدایی را که ضبط می کنید از دستگاه خروجی پخش می کند. هنگام ضبط صدا از هدفون به ترک گوش دهید. اگر از بلندگوها پخش کنید نویز اضافی خواهید داشت. شاید هم feedback loop ایجاد کنید.

روشن کردن ضبط و پایش ورودی

ضبط چندین برداشت در Logic Pro

Logic Pro گردهم آوری چندین ضبط را بسیار آسان می کند. ضبط روی یک کلیپ صوتی آن را پاک نمی کند. لیستی از برداشت ها خواهد داشت که می توانید بین ان ها انتخاب کنید.

ضبط چندین برداشت در Logic Pro

اگر در اجرایی مشکل داشتید می توانید آن را چندین بار ضبط کنید. اگر در آغاز و پایان برداشتی دیگر خراب کردید می توانید آن ها را برش دهید و به هم بچسبانید. برای دیدن همه برداشت ها روی فلش کشویی در ترک کلیک کنید.

ضبط چندین برداشت در Logic Pro

پس از چند برداشت این پیکان خودکار نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی یک برداشت آن را پخش کنید. برای چسباندن برداشت ها روی هر بخش‌ از برداشتی که می‌خواهید کلیک کنید و بکشید. بخش های آبی شنیده می شوند ما  بخش های خاکستری پخش نمی شوند.

ضبط چندین برداشت در Logic Pro

در پایان می توانید آن ها را در فایلی یک جا کنید. روی A بزرگ در ترک کلیک کنید و Flatten and Merge را انتخاب کنید. با این کار برداشت‌ های دیگر پاک می شوند. بنابراین مطمئن شوید همان چیزی است که می خواهید.

ضبط چندین برداشت در Logic Pro

آموزش Logic Pro X بخش 3:  ویرایش آهنگ های صوتی

شاید بخواهید ترک های ساخته شده را ویرایش کنید. برای نمونه شاید بخواهید گیتار را در بخش chorus به جای verse به کار ببرید. برای جدا کردن بخشی از برداشت نشانگر پخش را در نقطه‌ی جداسازی بگذارید. بهتر است نشانگر را در جا های بی صدا بگذارید.

ویرایش آهنگ های صوتی

سپس با فشردن همزمان Command + T بخش انتخابی را جدا کنید. مطمئن شوید که بخشی که می خواهید highlight  شده باشد وگرنه Logic Pro نمی داند کجا را برش دهد! با کلیک و کشیدن آن به چپ یا راست می توانید برداشت را جابه‌جا کنید. پس از برش می توانید آن را به جای دلخواه بکشید. اگر برداشت گیتار کوتاه است و بخش دلخواه را پر نمی کند نیازی به ضبط دوباره ندارید. می توانید با کلیک بر روی گوشه سمت راست بالا و کشیدن آن به سمت راست آن را تکرار کنید.

ویرایش آهنگ های صوتی

همچنین می توانید آن را کوتاه کنید. روی گوشه‌ی چپ یا راست کلیک کنید و آن را به میانه‌ی فایل بکشید. این در برش و از بین بردن بخش آغازین یا پایانی برداشتی هایی کمک کند که نویز یا صدای دیگری دارند.

Inspector View

Inspector View گزینه های گسترده‌ای برای ویرایش دارد.

ویرایش آهنگ های صوتی

برای گزینه های بیش تر روی فلش کنار واژه Region کلیک کنید. اکنون گزینه های ویرایش زیادی را به شما نشان می دهد. اگر می خواهید pitch  صدا را تغییر دهید می توانید گزینه Transpose به بالا یا پایین بکشید. هر عدد نیم پرده است. بنابراین اگر می‌خواهید برداشت یک پرده پایین‌تر باشد Transpose را تا ۲- پایین بیاورید.

ویرایش آهنگ های صوتی

من از Transpose بیش تر برای افکت به کار می برم. Transpose می تواند صدا را کمی دیجیتالی و رباتی کند.

می توانید از همین جا به برداشت ها fade را بیافزاید. روی دکمه more در پایین لیست کلیک کنید. در آن جا ابزارهای بیشتری مانند fade in  و fade out خواهید یافت.

افزودن Fade در Logic Pro X

اگر در آغاز ترک گیتاری که پیش تر روی آن کار می کردیم buzz داشتیم باید یک fade in برای آن بگذاریم. و بخشی از این buzz را پاک کنیم. برای انجام این کار روی Fade In کلیک کنید و به سمت بالا بکشید. هرچه آن را بالاتر بکشید  fade in طولانی تر خواهد بود. اگر fade in خیلی طولانی به چشم می آید می توانیدبا پایین کشیدن آن را کوتاه تر کنید.

افزودن Fade در Logic Pro X

پیش فرضfade  خطی است. این خوب است اما گاهی نیاز به ملایمت دارید. با تغییر curve (که زیر بخش fade قرار دارد) می توانید صدا را به آرامی یا ناگهانی fade کنید. بیش تر یک منحنی منفی در آغاز به کار گرفته می شود و volume  به زمان زیادی برای رسیدن به 100% نیاز دارد.

افزودن Fade در Logic Pro X

یک منحنی مثبت در بی صدا شدن بخش آغازین را به همراه دارد و در انتهاvolume  به سرعت به 100%  می رسد.

افزودن Fade در Logic Pro X

اگر fade شما طولی مناسب اما انگار چیزی کم دارد می تواند curve را تغییر دهید. Fade out نیز همین گونه است. به بخش Fade Out بروید و آن را روشن کنید. اگر دو بخش صوتی را به هم می چسبانید باید crossfade را به کار بگیرید. Crossfade همزمان سمت راست کلیپ صوتی را fade in و چپ آن راfade out  می کند. بدون crossfade صدای را می شنوید که دو بخش به هم می رسند. برای افزودن crossfade بخش هایی را که می خواهید highlight کنید. سپس بر روی دکمه Type در زیر Fade Out در Inspector View کلیک کنید. چند گزینه گوناگون crossfade وجود دارد. من بیش تر equal power crossfade را کار می زنم. سپس Fade Out را به بالا بکشید. سپس برای هر دو بخش انتخابی crossfade می شوند.

نکته دیگر: تنظیم نمای موج (Waveform View)

در گوشه راست بالای Logic Pro دکمه‌ای آبی با تصویر شکل موج در آن خواهید دید. با کلیک کردن و نگه داشتن این دکمه می توانید slider را به بالا و پایین بکشید. با این کار اندازه شکل موج های صوتی در پروژه تغییر می کند. بیش تر هنگام ویرایش به کار می آید. برای نمونه اگر بخشی از vocal کمی جابه‌جا باشد می توانید آغاز و پایان صدای خواننده را بیابید. این گونه می توانید هرچیزی رابدون برش جای مهم بخش کنید!

آموزش Logic Pro X بخش 4: میکس ترک های صوتی

اکنون که ترک‌ها را ویرایش کرده‌اید باید روی آن ها افکت‌ بگذارید. همه چیز در پروژه‌ای که می بینید خوب به چشم می رسید. اما گیتار الکتریک کمی نویز داشت. برای بهتر شنیده شدن آن می‌خواهم distortion و EQ اضافه کنم. نخست Mix View را با زدن Command+2 باز کنید. Mix View مانند زیر است:

میکس ترک های صوتی

شاید در آغاز کار پیچیده به چشم بیاید. هر یک از ستون ها یک ترک است. هر ترک دارای گزینه های میکس یکسانی است. نخست بخش پایینی یک کانال را بررسی می‌کنیم. این جا نام ترک، دکمه‌های solo و mute و همچنین volume کانال را می بینید.

میکس ترک های صوتی

برای تغییر نام یک ترک روی آن دو بار کلیک کنید و نامی تازه تایپ کنید.

همان گونه که می دانید بالا یا پایین کشیدن دکمه کانال باعث افزایش یا کاهش  volume می شود. من volume ترک گیتار را بالا می‌برم تا بیش تر در چشم باشد. درست بالای آن یک گردانه pan داریم. با چرخش به چپ صدای گیتار را از بلندگوی چپ می شنویم. چرخش به راست آن را از بلنگوی راست پخش می کند. من این بخش گیتار را در بین راست و میانه می گذارم. این گونه با vocal برای شنیده شدن درگیر نمی شود. اکنون که volume و pan به جایی رسیده‌اند بیایید به گیتار EQ بیافزاییم. برای افزودن EQ خود Logic Pro روی کادر Audio FX کانال کلیک کنید. با این کار لیستی از plugin های گوناگون باز می شود.

میکس ترک های صوتی

plugin EQ را می توانید در بخش EQ پیدا کنید.

صدای این گیتار گرفته است و نمی درخشد. برای همین برخی از فرکانس‌های پایین را پاک می‌کنم و به high mid کمی می افزایم.

میکس ترک های صوتی

صدای EQ خوب است. اما می خواهم به گیتار جانی دوباره بدهم. با کلیک زیر کادر آبی که EQ را باز می کند، لیست کشویی از plugin باز می شود.

میکس ترک های صوتی

Logic Pro با plugin های همراه زیادی می آید که خیلی خوب هستند. من پیش فرض Bright Funky Crunch را ازClip Distortion  برای این ترک انتخاب کرده ام. من از صدای این گیتار راضی هستم. اما خیلی به شنونده نزدیک است. برای بازگرداندن گیتار به داخل میکس روی آن reverb می گذارم. اما به جای Reverb مستقیم در این کانال از ارسال استفاده می کنم.

Send و ترک های Aux

Send یک کپی از صدا را از یک کانال به کانال دیگر ارسال می کند. Send هنگامی به کار می آید که بخواهید یک افکت را روی چندین کانال بگذارید. برای ایجاد Send زیر کادر افزونه کلیک کنید. سپس لیستی از bus هایی باز می شود که می توانید صدا را به آن ها بفرستید. با کلیک بر روی یک bus خالی یک ترک aux جدید برای افکت‌ گذاری ایجاد می‌شود. ترک‌های Aux مانند ترک‌های صوتی هستند اما نمی‌توانید روی آن‌ها ضبط کنید. از آنجایی که می خواهم Reverb روی این گیتار بگذارم plugin Space Designer را روی ترک aux می گذارم. Volume خروجی را به آرامی افزایش دهید. اگر چنین نکنید هیچ صدایی به ترک aux فرستاده نمی شود.

برای انجام این کار روی دایره کنار send کلیک کنید و بکشید. این دکمه volume خروجی send را افزایش می دهد. هرچه دایره سبزتر باشد volume send بیش تر خواهد بود. من این reverb را که روی این گیتار گذاشته‌ام خیلی دوست دارم. اما اندازه آن زیاد است. برای جلوگیری از گوش خراش شدن آن صدای کانال aux را کم کردم. اگر می‌خواهید effect  را کم تر کنید می‌توانید slider کانال aux را پایین بیاورید.

آموزش Logic Pro X بخش 5: استفاده از کانال خروجی استریو

همان گونه که به کانال ها نگاه می کنید متوجه کانالی با نام Stereo Output خواهید شد. خروجی پیش فرض همه کانال ها استریو است. هر کاری که در این کانال انجام دهید روی صدای کل ترک اثر می گذارد. اگر میکس خالی به چشم می آید می توانید آن را زیاد کنید.

استفاده از کانال خروجی استریو در Logic Pro

همچنین می‌توانید plugin  های را به آن بیافزایید که روی همه‌ی میکس اثر می‌گذارند. برای نمونه اگر همه‌ی آهنگ باید خاموش وبدون پویایی باشد کمی از فرکانس های بالا را با EQ در این کانال پاک کنید. به هر روی از آنچه در این کانال می گذارید آگاه باشید. اگر کار نادرستی در در خروجی استریو بگیرید همه‌ی آهنگ آسیب خواهد دید.

آموزش Logic Pro X بخش 6: ضبط MIDI

برای ایجاد ترک MIDI روی دکمه + کلیک کنید. این بار به جای کلیک بر روی Audio ، Software Instrument را انتخاب کنید.

ضبط MIDI

زیر Instrument می توانید نوع آن را انتخاب کنید. اکنون یکی از patch های پیش فرض را باز کنید. مهندسان همیشه دوست دارند برای هر چیزی واژه‌ای خفن داشته باشند! patch همان نسخه MIDI از plugin preset است. اجازه ندهید واژه های بزرگ شما را بترساند! کمی پیچیده است اما با گذر زمان عادی تر می شوند. آن جا خواهید دید که همه کارکرد ها مانند volume و pan با کانال audio یکسان هستند. همچنین باید پیش از برداشت ترک های MIDI را روشن کنید. Patch پیش فرض یک پیانوی الکتریک است. اما اگر چیز دیگری بخواهیم باید چه کار کنیم؟ چندین راه برای انتخاب سازها داریم. ساده ترین راه باز کردن sound library است. با کلیک بر روی دکمه library در چپ و بالا patch MIDI زیادی پدیدار می شوند.

ضبط MIDI

بیایید یک bass را برای نواختن باز کنیم.

روی category در نمای کتابخانه کلیک کنید و پیش فرض Upright Studio Bass را باز کنید. من همیشه این را برای bass jazz به کار می گیرم. اکنون می توانید ملودی bass را بگذارید! اگر MIDI keyboard ندارید  command + K را بزنید. با این کار Musical Typing باز می‌شود. اکنون می توانید با صفحه‌کلید رایانه بنوازید.

ضبط MIDI

من زیاد سفر می‌کنم. بنابراین همیشه با Musical Typing کار می‌کنم. و در راه ایده‌هایم را یادداشت می‌کنم. همه نت‌ها Musical Typing پیش‌فرض با velocity یکسان نگاشته می شوند. برای جلوگیری از مصنوعی شدن صدا باید velocity را دستی ویرایش کنید. اما زمانی که به کار با Musical Typing آشنا شدید راهی آسان برای نوشتن ایده های خود یافته‌اید. اگر می خواید نت ها را دستی بنویسید روی دکمه قیچی در main transport کلیک کنید. با این کار پنجره ویرایشگر MIDI باز می شود.

 

آموزش Logic Pro X بخش 7: پنجره ویرایشگر MIDI

این پنجره ویرایشگر MIDI است. پیش‌فرض piano roll را نشان می‌دهد. اما می‌توانید با Score و Step Editor نیز نت بنویسید.

پنجره ویرایشگر MIDI

این جا MIDI ویرایش را می کنید. می توانید نت ها را با دستی بنویسید.

piano roll

با کلیک بر روی نمایه نشانگر در لبه ویرایشگر (یا زدن T) می توانید مداد و پاک کن را انتخاب کنید. با این ها نت می‌نویسید و پاک می‌کنید. اگر می‌خواهید نت های زیادی را پشت هم بنویسید قلمو را بگیرید.

piano roll

هنگامی که نشانگر انتخاب می شود می توانید با کشیدن به بالا یا پایین نت ها را جا‌به‌جا کنید. بخش بزرگی از ویرایش quantize است. quantize خودکار نت ها را هم تراز زمانی می‌کند. بنابراین دیگر نیازی به کشیدن آن ها به جایشان نخواهید داشت.

Quantizing MIDI

اگر نت ها سر جای خود نیستند آن ها را quantize کنید. نت ها را انتخاب کنید و کلید Q را بزنید. سپس به نت ها نگاهی بیاندازید. آن ها به خانه ها ‌چسبیده‌اند.

Quantizing MIDI

شما می توانید subdivision انتخاب کنید. در جایی که نت ها به سرعت جا به جا می‌شوند می توانید آن روی 1/32 Note بگذارید. برای جابه‌جایی های کند تر 1/8 Note بهتر است.

Quantizing MIDI

نت ها را با تنظیم اندازه بهینه به خانه‌ی درست می‌چسبانید.

آموزش Logic Pro X بخش 8: واقعی سازی صدای MIDI

MIDI ابزاری کاربردی است اما اگر اگر درست به کار نرود می تواند صدایی ماشینی داشته باشد.

آموزش گام به گام Logic Pro X برای مبتدیان

خوشبختانه چند ابزار برای ایجاد صدای طبیعی‌تر داریم.

قدرت quantize

Quantize برای افزایش دقت جای نت ها بسیار خوب است. اما زیادی دقیق است. از این گذشته انسان نمی تواند همه‌ی نت ها را با زمان بندی درست بنوازد. برای این که ملودی Quantize شده انسانی‌تر شود strength را کم تر کنید.

واقعی سازی صدای MIDI در Logic Pro

پیش‌فرض  Strengthروی 100 است. نت‌ها با کاهش Strength در همان زمان بندی می‌مانند ولی حس ماشینی کم تر می شود. من بیش تر Quantization Strength را روی 80  می‌گذارم. اگر چیز روان تری بخواهم آن را بین 50 تا 70 می‌گذارم. یکی دیگر از چیز های مهم برای ساخت ملودی واقعی‌تر velocity است.

 

تغییر Velocity نت

Velocity به زبانی دیگر اندازه volume می‌شود. Velocity نت نماینگر بلندی صدا و شدت نواختن آن است. هر چه Velocity بیشتر باشد صدای نت بلندتر است. نوازندگان همیشه نت ها را Velocity های گوناگون می نوازند. بنابراین برای واقعی تر شدن ملودی باید Velocity را دستکاری کنیم. چند راه برای دستکاری Velocity نت های MIDI داریم. یکی با باز کردن پنجره MIDI Automation است. piano roll را انتخاب کنی و سپس A را بزنید. پنجره Automation پایین باز می شود. چیز های زیادی برای Automation  در این پنجره منو کشویی وجود دارند. ما با گزینه Note Velocity کار داریم.

تغییر Velocity نت

این جا با کلیک کردن و کشیدن نوارهای سبز رنگ می توانید Velocity دستکاری کنید. حتی می توانید با کشیدن خط بالا یا پایین رو crescendos و decrescendos بکشید! این برای ویرایش همزمان چندین نت بسیار خوب است. اگر می خواهید Velocity چند نت را ویرایش کنیدVelocity Tool را در ویرایشگر MIDI انتخاب کنید.

تغییر Velocity نت

با روشن شدن Velocity Tool نت را برای افزایشVelocity  به بالا یا برای کاهش به پایین بکشید.

تغییر Velocity نت

Humanization

این گزینه خودکار تغییرات کوچکی در زمان بندی وVelocity  نت ها ایجاد می کند. برای واقعی سازی سریع Humanization را روشن کنید. روی بخشی از MIDI کلیک راست کنید و به پایین تر و پوشه MIDI بروید. سپس به پوشه MIDI Transform رفته و Humanize را انتخاب کنید.

Humanization

پنجره ای مانند زیر باید باز شود:

Humanization

با کلیک روی Select and Operate در پایین راست می توانید آن بخش از MIDI را انسانی Humanize کنید.

Humanization

تفاوت هر چند ظریف است اما به چشم می آید.

آموزش Logic Pro X بخش 9: ساختن drums سریع و آسان با Logic Pro Drummer

اگر نوشتن drums برای شما دشوار است Logic Pro Drummer راه آسان و میانبر برای آهنگ شماست. Logic Drummer یک ریتم ساز است که الگوهای پیش ساخته دارد که می تواند رنگ و بویی تازه به آهنگ شما بدهد. برای ایجاد ترک Drummer، دکمه + را بزنید و Drummer را از راست انتخاب کنید. Drummer کاربردها و گزینه های گوناگون زیادی دارد. نخستین چیزی که با باز کردن Drummer می بینید کتابخانه آن است. Drummer پروفایل های گوناگونی دارد.

آموزش گام به گام Logic Pro X برای مبتدیان

این Drummer ها شخصیت و سبکی دارند. مانند Rose که در Modern R&B یا Aiden در Indie Pop کار می کند.

هر Drummer نیز الگوهای خودش را دارد. الگوهای Rose فشرده و کوتاه هستند. ریتم های Aiden آرام ولی پُر هستند. با کلیک روی preset beat های دیگر می‌توانید بین الگو های هر Drummer جابه‌جا شوید.

من درام های فشرده و کوتاه هستم. بنابراین Rose را برای Drummer خودم انتخاب کردم. پس از انتخاب Drummer می توانید kit را انتخاب کنید.

ساختن drums سریع و آسان با Logic Pro Drummer

زیرDrummer ها لیستی از drum kit وجود دارد. به همه گوش دهید و یکی را انتخاب کنید. پیش‌فرض Rose از Slow Jam استفاده می‌کند. اما دنبال چیزی نیرومندتر هستم. پس از گوش دادن به چند تا از آن Roots را برگزیدم. در راست الگوهای beat می توانید پویایی و پیچیدگی را دستکاری کنید.

برای ریتم ساده و آرام دایره زرد را به پایین و چپ بیاورید. اگر صدای بوم و خفن می‌خواهید دایره زرد را به بالا و راست بکشید.

ساختن drums سریع و آسان با Logic Pro Drummer

جان دادن به ترک drummer

Drummer ابزار بسیار خوبی است. اما اگر این الگو را پشت سر هم ادامه بدهید شنونده به واقعی نبودن Drummer پی می برد. چند راه برای  واقعی تر کردن صدای Drummer دارید. یک Drummer واقعی همواره یک الگو را نمی نوازد. ساختن الگوی دیگر برای chorus راه خوبی برای به پیش بردن آهنگ است. می توانید نیمه نخست و دوم بخشی را به گونه ای دیگر بسازید. برای نمونه آهنگی دارید که 8 میزان نخست آرام و 8 دیگر پرانرژی و پویاتر می‌شود. علامت به علاوه زرد را در راست الگو را بزنید. این الگو را کپی می کند.

جان دادن به ترک drummer

الگوی دوم را Highlight کنید. سپس دایره زرد را از شبکه dynamics و complexity جابه‌جا کنید. این الگویی پر انرژی دیگر در نیمه دوم می سازد. همچنین با بالا بردن دکمه Fills می‌توانید پاساژ های کوتاه و ناگهانی بسازید. بازی با Fills برای هر الگو می تواند گوناگونی ایجاد کند.

 

آموزش Logic Pro X بخش 10: به کاربردن Sample های خودتان

Logic Pro X با انبوهی از synth و Sample می آید. اما گاهی می‌خواهید نمونه های خودتان که از اینترنت دانلود کرده‌اید را به کار ببرید. به‌روزرسانی نسخه 10.5 Logic نمونه‌برداری را آسان‌تر کرده است! یک software instrument باز کنید و گزینه Quick Sampler را از instrument panel انتخاب کنید.

به کاربردن Sample های خودتان

sample را به Quick Sampler بکشید و رها کنید. خودکار pitch آن را بالا و پایین می کند. بنابراین می توانید همه‌ی نت های آن sample را داشته باشید و به نواختن آن ها بپردازید. ویژگی Slice نیز بسیار کابردی است. خودکار sample را به بخش هایی کوچک خرد می کند.

به کاربردن Sample های خودتان

با این ویژگی از drum loop می توانید  beat بسازید یا vocal را خرد کنید.  بر خلاف Quick Sampler درSampler می توانید از چندین sample همزمان استفاده کنید.

به کاربردن Sample های خودتان

نخست روی Zone کلیک کنید. سپس sample را بکشید و در پنجره zone رها کنید.

به کاربردن Sample های خودتان

اگر بخواهید چندین صدا را بارگذاری کنید باید هر کدام را روی یک کلید تنظیم کنید. برای نمونه شما یک kick و یک Snare را بارگذاری می کنید و می خواهید Kick با C1 و snare با D1 نواخته شود. منوی Mapping را باز کنید. sample ها را بکشید و رها کنید. سپس “کلید” را در جایی که می خواهید تنظیم کنید. در این مورد، مطمئن می‌شوم که Kick روی C1 تنظیم شده است و Snare روی D1 است.

هم چنین بهتر است گزینه های دیگر در Sampler را بررسی کنید و با آن ها آشنا شوید. برخی از preset ها بسیار خوب هستند. solo clarinet بسیار زیباست. به همه‌ی کتابخانه نگاهی بیاندازید.

به کاربردن Sample های خودتان

آموزش Logic Pro X بخش 11: خلاقیت با Apple Loops

راه دیگر برای ساختن صداها Apple Loops است.

Loop های زیادی با Logic می آیند که خودکار با tempo پروژه تنظیم می شوند. Tempo آهنگ هرچه باشد،Apple Loops می تواند همه را به هم پیوند دهد. برای یافتن این Loop ها روی دکمه Loop Browser در بالا و راست کلیک کنید. با این کار کتابخانه ای از Loop ها باز می شود که می توانید از آن ها در هر آهنگی استفاده کنید. اگر به دنبال چیزی دیگری هستید آن را در نوار جست وجو تایپ کنید.

خلاقیت با Apple Loops

نکته: Shaker های Apple Loops بسیار خوش صدا هستند. آیا chorus آهنگ باید پر انرژی تر باشد؟ یک Loop از Shaker روی آن بیندازید و آن را به گونه‌ای میکس کنید که به سختی  شنیده بشود. اکنون یک Beat بسیار پویا و پرانرژی دارید.

این Loop ها را می توانید در EXS24 بارگذاری کنید و چیزهایی نو بسازید. این جا می‌توانید filtering، envelope و تنظیمات LFO Loop را تغییر دهید. اگر این تنظیمات را دستکاری و سپس درهم و برهم کنید شاید بتوانید یک صدای تازه بسازید!

نتیجه گیری آموزش گام به گام Logic Pro X

همش همین بود! هر چیزی که برای ساختن آهنگ های نو و تازه در Logic Pro X را نیاز داشتید را یاد گرفتید. اگر در کارکردن با ویژگی های Logic دچار سردرگمی شدید می توانید آن بخش را از این راهنما بررسی کنید:

بخش 1: آشنا شدن با بخش کاربری

بخش 2: ضبط ترک در Logic Pro X

بخش 3: ویرایش آهنگ های صوتی

بخش 4: میکس ترک های صوتی

بخش 5: استفاده از کانال خروجی استریو

بخش 6: ضبط MIDI

بخش 7: پنجره ویرایشگر MIDI

بخش 8: واقعی سازی صدای MIDI

بخش 9: ساختن drums سریع و آسان با Logic Pro Drummer

بخش 10: به کاربردن Sample های خودتان

بخش 11: خلاقیت با Apple Loops

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *