هنرآکادمی

آلبوم EP در موسیقی چیست؟

آلبوم EP در موسیقی چیست؟

در این مقاله از آکادمی هنر به طور مفصل به سوال EP در موزیک چیست پاسخ میدهیم و درباره ی مزایای آن و تعریف آن در پلتفرم هایی مثل Spotify و Apple music صحبت خواهیم کرد؛ اما در ابتدا بیایید نگاهی به تاریخچه ی EP بیندازیم.

EP مخفف Extended Play از لحاظ تعداد آهنگ، چیزی بین آلبوم (LP) و تک آهنگ (single) است. EP از چندین آهنگ تشکیل می شود که تعدادشان برای انتشار در قالب یک آلبوم LP کم است.

تاریخچه کوتاهی از EP

در آغاز پیدایش صنعت موسیقی و عصر صفحات گرامافون، تک آهنگ یا همان single، تنها گزینه ی موجود بود. تکنولوژی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده بود که بتوان چندین آهنگ را روی هر صفحه ضبط کرد. غیر از این فقط می شد موسیقی را ضبط کرد و امکان پخش آن وجود نداشت. پخش آهنگ در سال 1877 با اختراع گرامافون توسط توماس ادیسون ممکن شد.

سال ها پس از آن، صفحاتی با سرعت 78 rpm ارائه شد که قابلیت ضبط دو آهنگ را داشت. در سال 1948 کمپانی Columbia Records صفحاتی با 33,1/3 rpm که در واقع قابلیت ضبط LP داشت را منتشر کرد و یک سال بعد کمپانی RCA Victor، صفحاتی با سرعت 45 rpm بیرون داد. مشکل بزرگی که این صفحات داشتند، محدودیت ضبط 4 دقیقه ای هر طرف صفحه بود. این مسابقه ی سرعت در نهایت به نفع Columbia تمام شد و صفحاتی به قطر 12 اینچ و سرعت 33,1/3 rpm به عنوان صفحات استاندارد شناخته شدند.

آلبوم EP در موسیقی چیست؟

در اواسط دهه ی 60 هنرمندان دیگر خیلی مایل به انتشار EP با ظرفیت چهار آهنگ نبودند زیرا می توانستند روی هر طرف صفحه 5 یا 6 آهنگ ضبط کنند. گروه Beatles با انتشار آلبومی به اسم Sgt. Pepper، باعث تولد نوع جدیدی از آلبوم به نام آلبوم مفهومی (Concept Album) شد. در دهه ی 70 سر و کله ی Album Oriented Rock – که از رادیو پخش می شد و راک محور بود – پیدا شد که خیلی هم طرفدار پیدا کرد. تک آهنگ ها از رادیو پخش می شدند و آلبوم ها توسط کمپانی ها ضبط و فروخته می شدند. می توان گفت این دهه، دهه ی خداحافظی با EP بود.

در دهه ی 80، کوتاهی آهنگ های سبک نو ظهور پانک راک و هزینه های بالای ضبط LP، دوباره EP را به صنعت موسیقی برگرداند. بندهای جدیدی مثل Black Flag از این محبوبیت دوباره استفاده کردند. این بند پانک راک با انتشار سه EP به شهرت رسید. حالا دیگر EP مفهوم تازه ای پیدا کرده بود: راهی برای ورود بندهای جدید به صنعت موسیقی.

با شروع دهه ی 90، CD جای صفحه و کاست را گرفت و EP نیز همچنان به قوت خود باقی ماند. Eminem تک آهنگ Slim Shady را بیرون داد و Dr. Dre رئیس کمپانی Aftermath، از آهنگ استقبال کرد و این موضوع باعث امضای قراردادی بین Eminem و این لیبل کمپانی شد.

محبوبیت EP به قرن بعد هم رسید. در سال 2001، از انتشار تک آهنگ The Modern Age بند Stroke استقبال بسیاری شد؛ به طوریکه توجه تمام لیبل کمپانی ها را به خود جلب کرد و این موضوع توانست نقطه اوجی را برای این بند رقم بزند.

آلبوم EP در موسیقی چیست؟

سه کاربرد EP در عصر مدرن موسیقی

در عصر استریمینگ که گلچین آهنگ ها و پلی لیست ها جای فول آلبوم را گرفته اند، برای EP نیز کاربردهایی در نظر گرفته شده است:

انتشار EP برای شروع فعالیت

EP همیشه یکی از بهترین گزینه ها برای شروع است مخصوصا اگر بیش از یک آهنگ ضبط شده دارید. از آنجایی که تعداد آهنگ کمتری نسبت به آلبوم نیاز است بنابراین فشار و وقت کمتری متحمل می شوید؛ از طرف دیگر هزینه ی کمتری هم برای ضبط خواهید پرداخت. علاوه بر این ها با انتشار یک EP هم طرفدارانتان را زیادی منتظر نمی گذارید هم کمی برای کارهای بعدی خود وقت می خرید.

بسیاری از موزیسین ها یک یا دو آهنگ EP را با اعمال تغییراتی برای آلبوم دوباره ضبط می کنند. خوب است یک یا دو آهنگ محبوب از EP را با کیفیت بیشتری دوباره ضبط کنید تا وقتی پول و وقت کافی برای انتشار آلبوم داشتید، از آن ها نیز استفاده کنید.

انتشار EP برای پر کردن فاصله ی بین انتشار آلبوم ها

گاهی اوقات موزیسین ها با انتشار EP بین آلبوم ها، عطش طرفداران را برطرف می کنند. این EPها معمولا شامل آهنگ های ضبط شده ایست که در آلبوم قبلی گنجانده نشده اند و آرتیست برای اینکه روی موزیک ها یا تورهای بعدی کار کند یا حتی استراحتی در این بین کرده باشد، آن ها را منتشر می کند.

EP شامل میکسی از آهنگ هایی که در آلبوم استفاده نشده اند

از مهم ترین ویژگی های EP منعطف بودن آن است. اگر چندین ضبط لایو دارید، یا میکس جدیدی از آهنگ های قبلی یا حتی چندین آهنگ که به هر دلیلی در آلبوم های پیشین استفاده نکردید و فکر می کنید طرفدارانتان را به هیجان می آورد، همه ی این ها را می توانید در قالب یک EP منتشر کنید. یکی از کاربردهای محبوب EP در موسیقی الکترونیک این است که معمولا کار را با یک single یا تک آهنگ شروع می کنند و بعد چندین میکس تحت عنوان EP ارائه می دهند.

سه کاربرد EP در عصر مدرن موسیقی

تعریف EP در پلتفرم های دیجیتال موزیک

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که در پلتفرم هایی مثل Spotify و Apple Music چه مشخصاتی برای EP در نظر گرفته می شود؟ این دو پلتفرم را مثال می زنیم چون تنها پلتفرم هایی هستند که کتگوری جداگانه ای برای EP دارند.

EP در Apple Music

در این پلتفرم EP باید حداقل یکی از دو شرط زیر را داشته باشد:

  • شامل 1 تا 3 آهنگ باشد، مدت زمان هر آهنگ باید 10 دقیقه یا بیشتر و مدت زمان کل EP کمتر از 30 دقیقه باشد.
  • بین 4 تا 6 آهنگ داشته باشد و مدت زمان کل کمتر از 30 دقیقه باشد.

اگر EP شما یکی از دو شرایط بالا را داشته باشد، iTunes به طور اتوماتیک یک”EP” به انتهای اسم آن اضافه می کند.

EP در Spotify

هر چیزی که شرایط زیر را داشته باشد، Spotify آن را در کتگوری “EP’s & Singles” دسته بندی می کند:

  • مدت زمان کل زیر 30 دقیقه باشد.
  • بین 4 تا 6 آهنگ داشته باشد.

اسپاتیفای، کتگوری را به اسم EP اضافه نمی کند.

تعریف single در پلتفرم های دیجیتال چیست؟

Single در Apple Music:

شرایط دسته بندی در کتگوری سینگل Apple Music اینگونه است:

  • شامل 1 تا 3 آهنگ باشد.
  • هر آهنگ به تنهایی زیر 10 دقیقه باشد و مدت زمان کل کمتر از 30 دقیقه باشد.

Single در Spotify:

  • مدت زمان کل کمتر از 30 دقیقه باشد.
  • 1 تا 3 آهنگ داشته باشد.

در عصر استریمینگ، EP برای موزیسین ها بسیار کاربردی است. هم زمان و انرژی کمتری نسبت به آلبوم می گیرد، هم هزینه ی کمتری خواهد داشت و هم کمک می کند تا بین کارهایتان فاصله ی زیادی نیفتد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *