هنرآکادمی

چگونه از آبشار عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از آبشار ها

چگونه از آبشار عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از آبشار ها

در این مقاله آکادمی هنر، ما نکاتی درباره عکاسی از آبشارها را با شما به اشتراک می گذاریم که چگونگی استفاده از دوربین در هنگام عکاسی از آب در حال حرکت را به شما آموزش می دهد. در حالی که این کار به نظر ساده می آید، عکاسی از آبشار و اینکه باعث شوید آب نرم به نظر بیاید، می‌تواند کار بسیار سختی باشد. به خصوص اگر تجهیزات مناسب نداشته باشید. با اینکه می‌توان با نگه داشتن دوربین به عکاسی از آبشارها پرداخت، اما بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید تا به راحتی از سرعت‌های شاتر پایین استفاده کرده و تصاویری بدون لرزش ثبت کنید.

برای آموزش عکاسی از صاعقه به این مقاله مراجعه کنید

نیکون D700، فاصله کانونی 40 میلیمتر، ISO 100، سرعت شاتر 5.1 دیافراگم f/16.0

برای اینکه آب نرم به نظر بیاید باید از سرعت شاتر های بسیار پائین (چند ثانیه یا بیشتر) استفاده کنید. سرعت شاتر پائین باعث ایجاد افکت روح می‌شود و موجب نرم و تار دیده شدن سوژه می گردد، که دقیقا چیزی است که می‌خواهید. سرعت شاتر بالا آب متحرک را ثابت نشان می دهد و باعث می‌شود صحنه کاملا معمولی به نظر بیاید. در عکس پائین من از سرعت شاتر 1/250 ثانیه استفاده کردم:

حالا به این عکس نگاه کنید که با سرعت شاتر 5 ثانیه گرفته‌ شده :

این عکس رویایی‌ تر به نظر می‌رسد و نگاه کردن به آب لذت ‌بخش تر است.

  1. استفاده از سه پایه

اگر قصد عکاسی از آب روان را دارید و می‌خواهید آن را صاف و نرم جلوه دهید، باید از سه پایه استفاده کنید. زیرا نمی‌توانید هنگام استفاده از سرعت شاترهای بسیار پایین دوربین را در دست تان بگیرید و لرزش دوربین هم نداشته باشید. البته می‌توانید دوربین را روی یک سنگ یا هر شیء دیگری بگذارید اما در این صورت حرکت ‌های شما محدود خواهد بود و نمی توانید از قسمت های دلخواه آبشار عکاسی کنید. به همین خاطر اگر سه پایه ندارید توصیه می‌کنم حتما یک سه پایه تهیه کنید – اخیراً راهنمایی کامل درباره نحوه انتخاب و خرید سه پایه نوشتم، که امیدوارم در روند انتخاب به شما کمک کند.

  1. استفاده از پایین ترین iso

برای عکاسی از آبشار، پس از اینکه دوربین را روی سه پایه قرار دادید، باید سرعت شاتر دوربین را کاهش دهید. رساندن ایزو دوربین به کم‌ترین میزان ممکن برای عکاسی از آبشار ، برای مثال رساندن آن به ایزو 100 علاوه بر اینکه کیفیت عکس را افزایش می‌دهد، سرعت شاتر را نیز کاهش خواهد داد. برای مثال اگر ایزو یک دوربین DSLR را از 800 به 100 کاهش دهید، سرعت شاتر نیز سه استاپ کامل کاهش خواهد یافت. بنابراین اگر قبلا با سرعت شاتر 1/200 ثانیه عکاسی می‌کردید پس از کاهش ایزو این سرعت به 1/25 ثانیه خواهد رسید.

  1. کاهش دیافراگم/ استفاده از اعداد دیافراگم بزرگتر

بستن دیافراگم یا افزایش f/number ، نور عبوری از لنز را کاهش می دهد. اگر سرعت شاتر تان خیلی بالا است، سعی کنید در صورت نیاز از اعداد بزرگتر دیافراگم مانند f/11 یا حتی f/16 استفاده کنید. در صورتی که نمی‌خواهید برای یک فیلتر ND هزینه کنید، کاهش دیافراگم آخرین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

عکاسی از آبشار
NIKON D700 @ 27mm, ISO 100, 1/2, f/22.0
  1. استفاده از فیلترهای ND

اگر برای عکاسی از آبشار ایزو دوربین تان را به پایین ‌ترین حد ممکن رسانده‌ اید و از بزرگترین دیافراگم ممکن هم استفاده کرده‌ اید ولی باز هم نمی‌توانید از چند ثانیه نوردهی استفاده کنید، به احتمال زیاد در یک روز بسیار روشن در حال عکاسی هستید و نور زیادی وارد دوربین می‌شود. در این مواقع تنها راه کاهش میزان نور ورودی به دوربین استفاده از یک فیلتر در جلوی لنز است تا بخش زیادی از نور ورودی را مسدود کند. فیلترهای ND به صورت خاص برای این کار طراحی شده ‌اند. این لنز ها فقط اجازه ورود مقدار بسیار کمی از نور را به داخل دوربین می‌دهند و بدین جهت می‌توان از سرعت شاتر های طولانی ‌تر استفاده کرد. انواع مختلفی از فیلترهای ND وجود دارد و تفاوت آن‌ها در میزان نوری است که می‌‎تواند از این فیلترها عبور کند. من شخصا از فیلتر های B+W 77mm ND 1.8 و B+W 77mm ND 3.0 استفاده می کنم.

در انتهای نام اکثر فیلترهای ND یک عدد مانند  ND 0.3و یا  ND 1.8 قرار دارد که نشان دهنده میزان نوری است که فیلتر از ورود آن جلوگیری می‌کند. برای مثال ND 0.3 فقط از ورود یک استاپ نور جلوگیری می‌کند ولی ND 1.8 ، 6 استاپ نور را کاهش می‌دهد. استاپ یا گام به چه معناست؟ فرض کنید ISO دوربین تان را به 100 رسانده اید ، دیافراگم را به f/16 تغییر داده اید و سرعت شاتر شما 1/250 ثانیه است. درصورت استفاده از فیلتر ND 0.3 ، سرعت شاتر شما به 1/125 ثانیه خواهد رسید. اگر از فیلتر ND 3.0 استفاده کنید ، سرعت شاتر شما به 4 ثانیه می رسد و تنها 0.1 ٪ نور را منتقل می کند! این یک تغییر بسیار بزرگ است.

  1. استفاده از لنز های واید و تله

از هر دوی لنز های واید و تله برای عکاسی از آبشار استفاده کنید. آبشارهای بلند و قدرتمند رطوبت زیادی را در هوا منتشر می‌کنند که ممکن است روی لنز شما بنشیند و حتی به آن آسیب برساند. جهت عکس برداری با فاصله از آبشار از لنز های تله فوتو مانند Nikon 70-200mm f/2.8G VR II استفاده کنید. همچنین برای عکاسی از آبشار های کوچکتر و آن هایی که در فاصله ای نزدیک از آن ها ایستاده اید، از یک لنز واید مانند Nikon 16-35mm f/4.0 VR استفاده کنید.

عکاسی از آبشار

برای آموزش عکاسی از ماه و ابر ماه به این مقاله مراجعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *