هنرآکادمی

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ عکاسی از رعد و برق یک تفریح خطرناک است. عده‌ای نمی‌دانند که طوفان رعد و برق بسیار غیرقابل پیش‌بینی است و می‌تواند در هر زمان رخ دهد.با این حال، گرفتن عکس از صاعقه می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد؛ به خصوص اگر الگو منحصر به‌فرد باشد یا عکس در مکانی فوق‌العاده گرفته شود. در این مقاله از آکادمی هنر به عکاسی از صاعقه می پردازیم

طوفان رعد و برق بر فراز تپه های شنی بزرگ– NIKON Z 7 + NIKKOR Z 14-30mm f/4 S @ 18.5mm, ISO 64, 20 sec, f/5.0

اول ایمنی!

قبل از هر چیز مطمئن شوید که مکانی امن برای عکاسی از رعد و برق پیدا کرده‌اید. بهتر است داخل ساختمان، خودرو یا سایر اجسامی بمانید که می‌توانند در برابر رعد و برق از شما محافظت کنند. اگر می‌توانید رعد و برق را ببینید، حتما آنقدر نزدیک است که ممکن است به شما برخورد کند. ما اکیداً توصیه می‌کنیم که از صاعقه در یک منطقه باز عکس نگیرید؛ به‌ویژه اگر آب، درختان بلند یا سایر سازه‌ها در نزدیکی شما وجود داشته باشد. حداقل 50 فوت (15 متر) از آب و درختان بلند فاصله بگیرید و از مکان‌های در معرض رعد و برق اجتناب کنید.

صاعقه‌ای عظیم بر فراز شهر
NIKON D300 @ 24mm ، ISO 200 ، 4 Seconds، f/5.6

برای عکاسی از صاعقه از چه تجهیزاتی باید استفاده کنید؟

اگر می‌خواهید تصویری بسیار خوب از صاعقه داشته باشید، داشتن یک دوربین DSLR یا دوربین بدون آینه به همراه سه پایه تقریباً ضروری است. اگر محلی مدنظر دارید و عکاسی می کنید، مطمئن شوید که دوربین شما دارای امکان تنظیم کنترل دستی برای سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را دارد. همچنین مطمئن شوید که علاوه‌بر JPEG گزینه‌ای برای فایل های RAW دارد  )به RAW در مقابل JPEG مراجعه کنید).

یکی دیگر از تجهیزات مهم سه پایه است. برخی افراد با خوش‌شانسی عکس خوبی از صاعقه  می‌گیرند. اما ما توصیه می‌کنیم که حتما از سه پایه استفاده کنید. برای گرفتن عکس‌های خوب از صاعقه، باید از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید و اگر سه پایه نداشته باشید، می‌تواند منجر به لرزش عکس شود.

از نظر لنز، هر لنز می‌تواند جوابگو باشد. من لنزهای زوم را بیشتر از پرایم ترجیح می‌دهم؛ زیرا انعطاف‌پذیری بیشتری برای عکاسی از صاعقه در فواصل مختلف ایجاد می کند. اگر می‌خواهید یک منظره عالی را با ابرهای بزرگ بالای سر خود ثبت کنید، یک لنز با زاویه واید بهتر از یک تله فوتو است. لنزهای واید عکاسی از صاعقه را آسان‌تر می‌کنند؛ زیرا نیازی به عکاسی از روی حدس و گمان ندارید. این بدان معنا نیست که تله فوتو نمی‌تواند عکس‌های صاعقه  عالی تولید کنند؛ اما به کمی شانس و تمرین بیشتر نیاز دارد.

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه
رعد و برق دوتایی  از دو لایه ابر
NIKON D810 + 70-200mm f/2.8 @ 95mm ، ISO 100 ، 30 sec، f/5.6

همچنین تعدادی لوازم جانبی وجود دارد که ممکن است برای عکاسی از صاعقه مفید باشد. ابتدا ممکن است بخواهید یک کابل یا یک کنترل از راه دور مادون قرمز را با خود ببرید تا بدون دست زدن به دوربین عکس بگیرید. حتی در سه پایه، لمس دوربین برای گرفتن عکس می‌تواند کمی لرزش در دوربین ایجاد کند. دوما همراه داشتن یک چراغ قوه خوب؛ نه فقط برای دیدن روبه‌روی خود، بلکه برای «رنگ آمیزی» نور در پیش‌زمینه برای جلوه دادن بیشتر منظره لازم است. سوم؛ یک پارچه لنز یا حوله لنز را با خود ببرید. احتمال دارد که هنگام عکس گرفتن باران ببارد و یک قطره باران جلوی لنز دوربین شما، می‌تواند تصویر را خراب کند.

در نهایت برخی از محصولات تخصصی موجود در بازار می‌توانند در لحظه شروع صاعقه سیگنالی به دوربین شما ارسال کنند؛ مانند ماشه دوربین MIOPS که نیاز به حدس زدن را از بین می‌برد. شما هنوز هم باید کمی در ترکیب‌بندی خود نیاز به شانس دارید؛ اما حداقل هر زمان که یک صاعقه رخ می‌دهد، دوربین به طور خودکار عکس می‌گیرد. مزیت دیگر این است که در حالی که دوربین همچنان به گرفتن عکس ادامه می‌دهد، می‌توانید از دوربین خود فاصله بگیرید و به مکان امن‌تری بروید؛ گویی دقیقاً در کنار آن هستید. اگر از صاعقه زیاد عکس می‌گیرید، خرید تریگرهای دوربین ارزش دارد تا کارتان راحت‌تر شود.

رعد و برق با تریگر صاعقه ضبط شده است
NIKON D500 + 24-70mm f/2.8 @ 45mm ، ISO 400 ، 1/200 ، f/4.0

یافتن مکان مناسب برای عکاسی از صاعقه

بسته به محل زندگی معمولاً یافتن طوفان صاعقه آسان است. طوفان‌ها تقریباً در همه جا رخ می‌دهند و در زمان مناسب سال، ممکن است هر روز اتفاق بیفتند. هر چند که این قسمت مشکل نیست؛ آنچه دشوار است یافتن مکانی است که برای عکاسی رعد و برق خوب باشد. پس از اینها، شما معمولاً می‌خواهید پیش‌زمینه‌ای جالب در عکس‌های خود داشته باشید که احتمالاً فقط نمای بیرون از پنجره شما نیست.

برای یافتن مکان مناسب برای عکاسی از رعد و برق، باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. نباید منتظر بمانید تا در وسط طوفان باشید و بعد مکان مناسب را جستجو کنید؛ زیرا می‌تواند هم خطرناک باشد و هم اتلاف وقت. چند نقطه خوب را در نزدیکی محل زندگی خود در نظر داشته باشید تا بتوانید لحظه‌ای برای عکاسی از رعد و برق به آنجا بروید. اگر در سفر هستید مکان‌های مناسب برای عکاسی از طوفان را در صورت شروع آنها در نظر بگیرید. هدف این است که مکانی را با دید خوب از سطح زیادی آسمان پیدا کنید و برخی جزئیات پیش‌زمینه را که در زیر نور تاریک (حتی در حد یک شبح) جالب به نظر می‌رسند، داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم با قرار دادن یک تکه پارچه یا کیسه پلاستیکی روی آن، هم دوربین و هم لنز خود را در برابر قطرات باران محافظت کنید.

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه
صاعقه‌ای در ابرها
NIKON D80 @ 32mm ، ISO 250 ، 8 sec، f/5.6

تنظیمات توصیه شده دوربین برای عکاسی از صاعقه

زمان مورد نیاز: 30 دقیقه

وقتی در محل قرار دارید دوربین خود را روی سه پایه بگذارید و تنظیمات دوربین زیر را پیکربندی کنید:

1. فوکوس را بدست آورید

لنز خود را روی فوکوس دستی تنظیم کرده و سپس تا بی‌نهایت (در افق دور) فوکوس کنید. یک عکس آزمایشی بگیرید و مطمئن شوید که تصویر شما بر روی LCD عقب واضح به نظر می‌رسد. به خاطر داشته باشید که دوربین‌های دیجیتالی همیشه نمی‌توانند در صورت تاریکی بیش از حد تمرکز کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به جای استفاده از سیستم فوکوس خودکار دوربین، به صورت دستی فوکوس کنید.

2. ISO دوربین را تنظیم کنید

ISO دوربین خود را روی ISO ” base” (کمترین مقدار) تنظیم کنید. در بیشتر دوربین‌ها، ISO پایه بین 64 تا 200 است. اکثر دوربین‌های Nikon و Canon امروزه دارای ISO 100 پایه هستند.

3. حالت دوربین را روی Manual تنظیم کنید

دوربین خود را روی حالت کامل Manual تنظیم کنید. من به هیچ یک از حالت‌های اتوماتیک دوربین اعتماد ندارم؛ زیرا صاعقه‌های گاه و بی‌گاه باعث روشن شدن منطقه می‌شوند و ممکن است دوربین شما نوردهی نادرستی داشته باشد.

4. تنظیم سرعت شاتر

سرعت بیشتر شاتر (مثلاً 5-30 ثانیه) به شما شانس بیشتری برای ثبت رعد و برق، حتی شاید بیش از یک صاعقه در تصویر به شما می‌دهد. با این حال پیش‌زمینه را نیز روشن‌تر می‌کند. بنابراین ممکن است نمای «شبح دراماتیک» را دریافت نکنید. سرعت شاتر کوتاه‌تر (مثلاً 1 تا 3 ثانیه) به این معنی است که پیش‌زمینه بسیار تیره‌تر می‌ماند . اما در وهله اول عکاسی از رعد و برق را دشوارتر می‌کند.

5. تنظیم دیافراگم لنز

اگر چیزی نزدیک به پیش‌زمینه ندارید، با دیافراگم f/5.6 شروع کنید. اگر دیافراگم برای دیافراگم مشخص شده بسیار زیاد است و تصویر شما بیش از حد در معرض دید است، می‌توانید لنز خود را تا f/8 و کوچکتر متوقف کنید. با این حال اگر فضا آنقدر روشن است که مجبور به استفاده از دیافراگم‌های بسیار کوچک مانند f/16 هستید، بهترین انتخاب شما استفاده از فیلتر ND برای کاهش میزان نوری است که به دوربین شما می‌رسد. در شرایطی که سوژه‌ای در پیش‌زمینه دارید، ممکن است لازم باشد از دیافراگم کوچکی برای به دست آوردن عمق بیشتر میدان استفاده کنید.

6. از دستگاه تریگر رعد و برق یا فاصله‌سنج استفاده کنید

اگر تریگر رعد و برق دارید، روند عکس گرفتن از رعد و برق را بسیار ساده می‌کنید؛ زیرا دستگاه به محض تشخیص رعد و برق به طور خودکار نوردهی را شروع می‌کند. اگر فاقد تریگر رعد و برق هستید، ممکن است لازم باشد فاصله‌سنج دوربین خود را شروع کرده و به طور مداوم عکاسی کنید.

7. تصاویر خود را بررسی کنید

هنگامی که در یکی از عکس‌های خود یک رعد و برق گرفتید، تصویر را مرور کرده و مطمئن شوید که درست به نظر می‌رسد. سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را در صورت لزوم تنظیم کنید تا مطمئن شوید که تصویر شما و همچنین صاعقه به درستی در معرض دید قرار گرفته‌اند. ممکن است این تست کمی طول بکشد، اما تمرین کردن آن را کامل می‌کند.

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه

حالت Bulb برای عکاسی از رعد و برق، آری یا نه؟

هنگام عکاسی از رعد و برق، ممکن است نوردهی خود را به صورت دستی در حالت M روی چند ثانیه تنظیم کنید و نگران نوردهی طولانی مدت دوربین خود نباشید؛ زیرا تا زمانی که رعد و برق در حین آن انجام نشود، نور کافی برای ثبت اطلاعات مفید در سنسور وجود نخواهد داشت.

همچنین در صورت وجود اشیاء روشن در پیش‌زمینه یا پس‌زمینه، می‌توانید نوردهی را با توجه به آن اشیا تنظیم کرده و منتظر بمانید تا صاعقه چشمگیری در تصویر ظاهر شود. با این حال، اگر در یک نوردهی تعداد رعد و برق زیاد باشد، ممکن است نور بیش از حد دریافت کرده و تصویر بیش از حد نوردهی شود. اگر تعداد فلاش‌ها بسیار کم (یا ضعیف) باشد، ممکن است تصویری با نور کم دریافت کنید. به عکس‌هانگاهی بیاندازید:

رعد و برق در نوردهی بیش از حد
NIKON D300 @ 17mm ، ISO 200 ، 4 sec، f/8.0
چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه
رعد و برق در نوردهی بیش از حد
NIKON D300 @ 17mm ، ISO 200 ، 4 ثانیه ، f/8.0

نوردهی بالب به شما امکان می‌دهد تصویری را که گرفته‌اید در هر زمان که دوست دارید ذخیره کنید و فوراً تصویر جدیدی را بسازید. اگر چندین ضربه صاعقه به طور همزمان وجود داشته باشد، می‌توانید تعیین کنید که چه تعداد را در یک تصویر ثبت کنید و در نتیجه از نوردهی کم یا زیاد تصاویر خود جلوگیری کنید. همچنین در صورت رخداد صاعقه در اطراف شما، می‌توانید سعی کنید تصویر خود را پس از یک فلاش مجدد کادر بندی کنید و سعی کنید تعداد بیشتری از صاعقه‌های اطراف خود را در یک تصویر واحد ثبت کنید.

تنها نکته منفی در این مورد این است که اگر نوردهی طولانی مدت زیادی انجام دهید، انگشت اشاره شما از نگه داشتن کلید شاتر خسته می‌شود. اما یک تصویر خوب ارزش این را دارد. اینطور نیست؟

نکات ترکیب‌بندی (Composition)

هنگام عکاسی و ترکیب‌بندی، مطمئن شوید که حجم بیشتری از آسمان را نسبت به پیش‌زمینه/پس‌زمینه خود در عکس تحت پوشش دارید. ممکن است در منظره‌یاب خیلی خوب به نظر نرسد؛ اما به محض برخورد رعد و برق، سوژه اصلی شما صاعقه خواهد بود.

در رعد و برق شدید، رعد و برق قسمت اعظم تصویر را می‌پوشاند و این دقیقاً همان چیزی است که شما می‌خواهید. 60-80 درصد آسمان و 20-40 درصد زمین احتمالاً شرایط خوبی برای عکاسی است.

شما هرگز نمی‌دانید رعد و برق در کجا ظاهر می‌شود. بنابراین ایده خوبی است که عکس‌های خود را وسیع‌تر از حالت عادی بسازید تا بعدا بتوانید ترکیب را برش دهید. گرفتن یک عکس شگفت‌انگیز  وقتی صاعقه بیرون از عکس قرار داده شده است، احساس وحشتناکی است. با عکاسی با لنز کمی عریض‌تر و اضافه کردن مساحت بیشتر از آسمان در عکس خود، به خودتان آزادی عمل دهید.

چگونه از رعد و برق عکس بگیریم؟ آموزش عکاسی از صاعقه
طوفان رعد و برق در پارک ملی آرچس ، یوتا
NIKON D700 + 16-35mm f/4 @ 35mm ، ISO 100 ، 15 ثانیه ، f/22

شما باید سعی کنید از نمایش هرگونه اشیاء پیش‌زمینه و پس‌زمینه در قاب خود دوری کنید؛ مگر اینکه آنها را عمداً در عکس خود بخواهید. برخی از اجسام در حالی که در ابتدا نامرئی هستند، می‌توانند ترکیب شما را به محض برخورد صاعقه خراب کرده و شیء مذکور را بسیار بیشتر از صاعقه مورد توجه قرار دهند.

عکاسی از صاعقه: امتحان کنید!

اگر طوفان دورتر بوده واز نوع محلی نیست، از یک لنز بلند برای بزرگنمایی دقیق‌تر صاعقه استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک لنز چشم ماهی برای برخی از حالت‌های دید سرگرم‌کننده استفاده کنید. دوربین خود را روی یک سه پایه قرار دهید. آن را به سمت بالا نشانه رفته و تعداد زیادی صاعقه را در یک تصویر واحد ثبت کنید.

از هر وسیله‌ای که به آن دسترسی دارید استفاده کنید و امتحان کنید! در صورت سردرگمی، می‌توانید از صاعقه‌ها به همان خوبی با استفاده از یک دوربین ساده عکاسی تا زمانی که کنترل دستی آن فعال باشد، عکس بگیرید. فقط ISO را در حالت پایه تنظیم کنید. دیافراگم را روی f/5.6-f/11 ببندید (در صورت لزوم تنظیم کنید). روی چیزی دور فوکوس کنید (در صورت امکان AF را خاموش کنید یا فقط کلید شاتر را تا نیمه فشار دهید). یک سنسور کوچک دوربین کامپکت، عمق میدان زیادی را برای شما فراهم می‌کند . و حالا در حالت دستی عکس بگیرید!

سوالات متداول راجع‌به عکاسی از رعد و برق

ما چند سوال متداول از خوانندگان خود را در مورد نحوه عکاسی از رعد و برق جمع آوری کرده‌ایم.

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از صاعقه چیست؟

در حالت ایده‌آل شما باید در حالت دستی عکاسی کنید تا بتوانید هر نوردهی را به طور کامل کنترل کنید. با ISO 100 ، دیافراگم f/5.6 شروع کنید و بسته به میزان روشنایی بیرون و میزان برخورد رعد و برق، سرعت شاتر خود را تنظیم کنید. اندازه‌گیری ارزشیابی یا ماتریسی اغلب به خوبی کار می‌کند، اما باید نوردهی را بر اساس میزان روشن یا تیره بودن عکس های خود تنظیم کنید. مطمئن شوید که فوکوس را از قبل به دست آورده‌اید و فوکوس خودکار را خاموش کنید. طوری که هر بار که عکس می‌گیرید دوربین فوکوس مجدد نکند.

آیا عکاسی از رعد و برق ایمن است؟

عکاسی از رعد و برق می‌تواند بسیار خطرناک باشد، به ویژه اگر طوفان مستقیماً در بالای سر شما اتفاق بیفتد. اطمینان حاصل کنید که در یک منطقه سرپوشیده ایستاده‌اید یا از طوفان رعد و برق دور شده‌اید و به جای آن از یک لنز تله برای عکاسی از راه دور استفاده کرده‌اید.

چگونه میتوان با تلفن هوشمند خود از صاعقه عکس گرفت؟

در حالت ایده‌آل، باید تلفن خود را روی یک سطح ثابت قرار دهید یا آن را روی سه پایه قرار دهید تا از لرزش دوربین جلوگیری شود. پس از انجام این کار، از برنامه‌ای استفاده کنید که به شما امکان می دهد تنظیمات دوربین خود مانند ISO و سرعت شاتر را تنظیم کنید. در مرحله بعد، ISO را در کمترین مقدار قرار دهید، عکس خود را درست کنید و عکس بگیرید. اگر تصویر خیلی تاریک است، سرعت شاتر را متناسب با آن تنظیم کنید.

صبور باشید و عکس‌های زیادی بگیرید

عکاسی از رعد و برق ممکن است مستلزم این باشد که عکس‌های زیادی پشت سر هم بگیرید. لنز خود را دقیقاً در همان مکان قرار دهید، فقط امیدوار باشید که رعد و برق در محل مناسب برخورد کند. حتی یک رعد و برق اتوماتیک، می‌تواند به این معنی باشد که شما ده‌ها عکس را پشت سر هم در طول یک طوفان صاعقه، با همان ترکیب دقیق می‌گیرید. گاهی اوقات، ممکن است دست خالی به خانه بازگردید فقط به دلیل بدشانسی! با این حال یک عکس خوب نزدیک شماست. در هر صورت در نهایت اتفاق می‌افتد. فقط صبور باشید و به عکس گرفتن ادامه دهید. شما هرگز نمی‌دانید کدام یک کاملاً نتیجه می‌دهد.

امیدوارم این راهنما به شما درک خوبی از نحوه عکاسی از صاعقه و ایمن ماندن در هنگام عکاسی داده باشد! موفق باشید و در صورت داشتن هرگونه سوال در زیر به ما اطلاع دهید.

برای آموزش عکاسی از آبشار به این مقاله مراجعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *