هنرآکادمی

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama

این مقاله آکادمی هنر برای کسانیست که می‌خواهند در مورد عکاسی پانوراما و نحوه عکاسی و استیج پانوراما با استفاده از دوربین کامپکت یا دوربین DSLR بیاموزند. این تکنیک از دو بخش تشکیل شده است؛ عکاسی از صحنه با استفاده از دوربین و سپس استفاده از نرم‌افزار ویژه برای تراز کردن و چسباندن آن تصاویر به یکدیگر و تشکیل یک تصویر پانوراما. در این مقاله ما هر دو را مرور کرده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید تصویر پانورامایی خیره کننده در هر موضوعی، از جمله مناظر طبیعی ایجاد کنید.
احتمالا قبلاً در چنین موقعیتی بوده‌اید. جایی که بر فراز کوه ایستاده یا از چشم‌انداز خاص و منظره زیبایی برخوردار بوده‌اید که به نظر می‌رسد از چپ تا راست کشیده شده و و باعث می‌شود سر خود را برای دیدن همه‌ آن بگردانید. اگر یکی از آن لحظات را تجربه کرده‌اید، مطمئنیم که آرزو داشتید که بتوانید این زیبایی را با دوربین دیجیتال خود ثبت کنید. برخی از دوربین‌های مدرن دارای قابلیت ضبط ویدئو هستند و می‌توانید کل صحنه را از طریق ویدئو ضبط کنید. اما اگر بخواهید آن را چاپ کنید چه می‌کنید؟ خبر خوب این است که فناوری‌های امروزه به ما امکان می‌دهد چنین صحنه‌هایی را از طریق تکنیک عکاسی پانوراما ثبت کنیم.

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama
NIKON D700 @ 28mm, ISO 200, 1/10, f/8.0

عکاسی پانوراما چیست؟

عکاسی پانوراما، که به عکاسی با فرمت گسترده نیز معروف است؛ تکنیکی خاص است که چندین تصویر را از یک دوربین به هم می چسباند و یک عکس واحد (عمودی یا افقی) ایجاد می کند. اصطلاح «پانوراما» در زبان یونانی به معنای «همه دید» است و ابتدا از نقاشانی سرچشمه گرفت که می‌خواستند نمای وسیعی از یک چشم‌انداز و نه فقط قسمت خاصی از آن را به تصویر بکشند. اولین عکس‌های پانوراما با تراز کردن نسخه‌های چاپ شده فیلم ساخته شد. اما چندان خوب نبود؛ زیرا هم‌راستا کردن عکس‌ها تقریباً غیرممکن بود. با اختراع کامپیوتر شخصی و پیشرفت در نرم‌افزارهای رایانه‌ای و عکاسی دیجیتال‌‌‌، اکنون میتوان تصاویر دیجیتال را با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی به هم چسباند. در حقیقت با استفاده از یک تکنیک عکاسی مناسب و تجهیزات پانوراما، اکنون میتوان پانوراماهای تقریباً کاملی را با وضوح بسیار بالا ایجاد کرد. برخی از عکاسان، صدها تصویر با وضوح بالا را برای ایجاد پانورامای بزرگ «گیگاپیکسلی» به هم می‌دوزند. امروزه عکاسی پانوراما دیجیتالی نه تنها در بین عکاسان منظره، بلکه در بین عکاسان معماری و منظر شهری نیز بسیار محبوب و متداول است.

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama
PENTAX 645Z + smc PENTAX-FA645 45-85mm F4.5 @ 45mm, ISO 100, 5 sec, f/22.0

بسته به آنچه شما در تلاش برای ایجادش هستید، عکاسی پانوراما می‌تواند بسیار پیچیده و گران باشد. برای مثال، ایجاد تصاویر پانوراما در عکاسی معماری مستلزم آن است که دوربین و لنز به درستی بر روی تجهیزات ویژه پانوراما کالیبره شوند تا از خطوط منحنی، اعوجاج و استیچ نامناسب اجسام نزدیک جلوگیری شود. در عین حال، شما می‌توانید با چشم‌اندازهای پانورامای عالی بدون سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات دوربین، با موفقیت عکس بگیرید. به شرطی که بدانید چگونه این کار را به درستی انجام دهید. در این مقاله، عمدتا بر گرفتن تصاویر پانورامای دستی یا با سه پایه، بدون صرف هزینه برای تجهیزات دیگر تمرکز می‌کنیم.

انواع تصویر پانوراما

کلمه «پانوراما» به طور خودکار این فرض را ایجاد می‌کند که عکس یک تصویر گسترده افقی یا عمودی خواهد بود که البته لزوماً نباید اینطور باشد. اگر چندین تصویر را به هم بچسبانیم و تصویر مربع شکل به نظر برسد؛ ما همچنان آن را یک تصویر پانوراما با وضوح بالا می‌دانیم. تعریف تصاویر پانوراما بدین صورت است:
1. پانوراما با زاویه دید وسیع: هر چیزی که شبیه یک عکس با زاویه دید گسترده است و کمتر از 180 درجه را پوشش می‌دهد، خواه افقی باشد یا عمودی. پانوراماهای واید می‌توانند مانند تصاویر معمولی به نظر برسند، با این تفاوت که از چندین عکس دوخته شده‌اند و بنابراین وضوح بیشتری خواهند داشت.

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama
NIKON D700 @ 24mm, ISO 200, 1/160, f/8.0

2. پانورامای 180 درجه: پانورامایی که 180 درجه از چپ به راست را پوشش می‌دهد. این نوع پانوراماها بسیار گسترده به نظر می رسند و مساحت وسیعی را پوشش می‌دهند.

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/50, f/10.0

3. پانورامای 360 درجه: پانورامایی که فضا تا 360 درجه را پوشش می‌دهند. این پانوراماها بسیار گسترده به نظر می‌رسند و کل صحنه را در یک تصویر واحد و فوق‌العاده گسترده پوشش می‌دهند.

4. چشم‌اندازهای کروی: همچنین به عنوان «سیاره‌ای» شناخته می‌شود. اینها پانورامای 360 درجه هستند که با استفاده از تکنیک ویژه پس از پردازش به تصویر کروی- مربع تبدیل می‌شوند.

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama

همه پانوراماهای فوق را میتوان در یک ردیف (به معنی یک ردیف تصاویر عمودی یا افقی) یا چند ردیف (فاصله کانونی بالاتر اغلب برای ایجاد وضوح بالاتر استفاده می‌شود. پانوراماهای چند سطری اغلب به تجهیزات پانورامای خاصی نیاز دارند) عکاسی کرد.

نحوه عکاسی پانوراما

بیایید به اصل مطلب بپردازیم. چگونه می‌توانید تصاویر پانورامایی را که برای ایجاد پانوراما استفاده می‌شود، ثبت کنید؟ دو روش برای ثبت تصاویر پانوراما وجود دارد:
1. گرفتن عکس‌های افقی: روشی آسان برای پانوراماهای سریع، که در آن وضوح تصویر مهم نیست. در اینجا دو نمونه عکس افقی آورده شده است:

و در اینجا نسخه نهایی پانورامای استیچ شده است.

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/250, f/8.0

2. گرفتن عکس‌های عمودی: روشی ترجیحی برای ثبت پانوراماست. تصاویر عمودی بیشتر فضای آسمان و زمین را ثبت می‌کنند و پانوراماهای با وضوح بالاتری در مقایسه با عکس‌های افقی ایجاد می‌کنند. در اینجا چهار عکس عمودی وجود دارد:

و در اینجا آخرین پانوراما استیچ شده است:

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/250, f/8.0

عکاسان حرفه‌ای سعی می‌کنند از عکاسی افقی اجتناب کنند؛ زیرا به دلیل برخی از برش‌هایی که پس از استیچ پانوراما توسط نرم‌افزار مورد نیاز است، وضوح تصویر را از دست می‌دهند. پانوراماهای عمودی از این نظر بسیار بهتر هستند و همیشه وضوح بیشتری نسبت به پانورامای افقی دارند.
همانطور که از تصاویر نمونه بالا مشاهده می‌کنید، تقریباً %50 با یکدیگر همپوشانی دارند. برای اینکه هر برنامه بتواند چندین تصویر را به هم متصل کند، باید تصاویر با یک حاشیه مشخص روی هم قرار بگیرند؛ به طوری که نقاط تراز به درستی مشخص شوند. نقاط تراز به عنوان پرچم‌هایی برای الگوریتم استیچ عمل می‌کنند که به طور یکپارچه تصاویر را ادغام کرده و بقیه تصویر را برش می‌دهند. حاشیه همپوشانی یک موضوع مدنظر است و در حالی که برخی افراد 20 تا 30 درصد همپوشانی را توصیه می‌کنند ، ما حدود 50 درصد را توصیه می‌کنیم(دلیل آن را در زیر ببینید).

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama
NIKON D810 + 24-120mm f/4 @ 38mm, ISO 64, 1/1, f/11.0

تجهیزات دوربین برای عکاسی پانوراما

1. دوربین دیجیتال: هر دوربینی باید تا زمانی که نوردهی (دیافراگم، سرعت شاتر و ISO) می‌تواند قفل شود، کار کند. در حالت ایده‌آل، شما یک دوربین دیجیتال نیاز دارید که بتواند در حالت کامل دستی ترجیحا DSLR عکاسی کند.
2. لنز: لنزهای زوم برای عکاسی پانوراما مفیدترین هستند. مطمئناً می‌توانید از پانوراما با لنزهای ثابت عکس بگیرید؛ اما امکان بزرگنمایی و کوچک‌نمایی به شما گزینه‌ها و تنوع بیشتری می‌دهد؛ به ویژه در شرایط دشوار که حرکات شما محدود است. اگر DSLR دارید، هر لنز بزرگنمایی وسیعی مانند Nikon 18-55mm یا Nikon 18-200mm باید برای شما خوب کار کند. من شخصاً از لنز Nikon 24-70mm f/2.8G برای اکثر پانوراماهای خود استفاده می‌کنم و از نتایج آن بسیار راضی هستم.
3. فیلترهای لنز: توصیه می‌کنیم هنگام عکاسی پانوراما، فیلترها را از لنز خود بردارید. اگر فیلتر محافظ را نگه می‌دارید، مشروط بر این است که هیچگونه علامتی در تصاویر شما در لنز واید ایجاد نمی‌کند. اگر پلاریزر دایره‌ای روی لنز خود نصب کرده‌اید؛ قطعا آن را بردارید زیرا تصویر آسمان شما را خراب می‌کند. در اینجا می‌بینید که چقدر می‌تواند بد به نظر بیاید:

4. سه پایه: سه پایه اختیاری است؛ اما برای کسب بهترین نتایج، بسیار توصیه می شود. هر سه پایه محکمی باید کار کند ، اما مطمئن شوید که سر آن به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا بتوانید به راحتی از چپ به راست حرکت کنید. اگر می‌خواهید سه پایه‌ای برای DSLR خود بخرید، مقاله«نحوه انتخاب و خرید سه پایه» را ببینید.
5. کابل ریلیز: استفاده از آن اختیاری است، اما برای ثبت تصاویر بدون لرزش توصیه می‌شود.
6. تنظیمات پانوراما: تنظیم فول پانوراما برای دستیابی به نتایج بهتر ایده‌آل، اما بسیار گران است (500 دلار ++). به دلیل پیچیدگی استفاده برای مبتدیان توصیه نمی‌شود؛ اما برای حرفه‌ای‌هایی که می‌خواهند تصاویر را بفروشند ضروری است.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پانوراما

قبل از شروع به گرفتن عکس‌های پانوراما، باید برخی از تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید. در اینجا توصیه می‌کنیم که در دوربین خود این تنظیمات را ایجاد کنید:
در حالت ” Manual ” عکاسی کنید: مهمترین چیز در پانوراما، ثبات نوردهی است. مهم نیست قسمت‌های روشن یا تاریک صحنه چقدر باشد؛ تصاویر شما باید از نوردهی یکسانی برخوردار باشند. اگر دوربین شما اجازه می‌دهد که نوردهی قفل شود، مطمئناً می‌توانید در حالت‌های دیگر نیز عکس بگیرید. اما ما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از پیشامد احتمالی، در حالت دستی یا Manual عکاسی کنید. من بسیاری از پانوراماها را با این فرض که نوردهی خود را به درستی قفل کرده‌ام خراب کرده‌ام. پس از آن عکاسی را منحصراً در حالت Manual برای پانوراما شروع کردم.
لنز خود را روی فوکوس دستی تنظیم کنید: اگر DSLR دارید، لنز خود را روی یک شیء دور (در بی‌نهایت یا نزدیک بی‌نهایت) متمرکز کنید؛ سپس به فوکوس دستی تغییر دهید. زیرا قرار نیست هر زمان که عکس می‌گیرید، دوربین شما فوکوس خود را تغییر دهد.
ISO: مطمئن شوید که “Auto ISO” خاموش است و ISO خود را روی ISO پایه دوربین (100 یا 200) تنظیم کنید.
دیافراگم و سرعت شاتر: برای تصاویر پانوراما، لازم است همه چیز در فوکوس باشد. بنابراین مطمئن شوید که دیافراگم شما بر روی عدد مناسبی تنظیم شده است که همه چیز، از جمله عناصر پیش‌زمینه را در فوکوس کامل قرار می‌دهد. بسته به فاصله کانونی لنز، باید دیافراگم را روی حداقل f/8 ، ترجیحاً f/10 و بالاتر تنظیم کنید (بسته به اینکه نزدیکترین شیء پیش زمینه چقدر نزدیک است). پس از تنظیم دیافراگم مناسب، سرعت شاتر خود را بر اساس قرائت متر مطابق شکل زیر تنظیم کنید.
اندازه‌گیری و Metering: از نظر اندازه‌گیری، روشن‌ترین یا تاریک‌ترین نقاط صحنه را اندازه گیری نکنید ، بلکه سعی کنید «وسط» را بیابید و سرعت شاتر خود را بر اساس آن منطقه برای کل چشم‌انداز تنظیم کنید. چند عکس بگیرید و مطمئن شوید که تصاویر برای روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت‌های صحنه بیش از حد یا کم نوردهی نشده‌اند.
طول کانونی لنز یت Focal Length: لنزهای فوق عریض و زاویه عریض زیر 24-28 میلی‌متر در سنسورهای FX و 16-18 میلی‌متر در سنسورهای DX معمولاً دارای اعوجاج شدید و مشکلات مربوط به رنگ‌آمیزی هستند که می‌تواند تراز کردن و استیچ تصاویر را دشوار کند. مثلا۰ وقتی لنز Nikon 24-70mm f/2.8G خود را روی بدنه FX مانند Nikon D700 سوار می‌کنیم، اعوجاج و رنگ‌آمیزی در 24 میلی‌متر مشاهده می‌شود. خوشبختانه در Lightroom 3 Lens Correction اعوجاج و وینیتینگ بسیار آسان است؛ اما اگر از Lightroom یا ابزار دیگری برای اصلاح خودکار این مشکلات لنز استفاده نمی‌کردیم، احتمالاً از فاصله کانونی 24 میلی‌متری برای عکاسی پانوراما صرف نظر می‌کردیم. به طور معمول، فاصله کانونی که بیشتر برای پانوراما استفاده می‌کنم بین 28 تا 50 میلی‌متر در بدنه‌های فول فریم FX و 18 تا 35 میلی‌متر در DX بسته به لنز است.
در حالت RAW عکاسی کنید: ما همیشه عکس گرفتن با RAW را برای دستیابی به بهترین نتایج توصیه می‌کنیم. به مقاله RAW و JPEG مراجعه کنید تا ببینید چرا باید عکس RAW بگیرید.
تراز سفیدی یا White Balance: هنگام عکاسی در حالت خام یا RAW ، تراز سفید خود را روی ” Auto ” تنظیم کنید و در صورت لزوم بعداً آن را تغییر دهید.

NIKON D700 + 24-70mm f/2.8 @ 35mm, ISO 800, 1/200, f/5.0

تکنیک‌های عکاسی Panorama

حال بیایید به قسمت سرگرم‌کننده داستان برویم؛ عکاسی پانوراما. هنگامی که تجهیزات را آماده کرده‌اید و آماده به کار هستید، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:
1. ناحیه‌ای را که می‌خواهید عکاسی کنید مشخص کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که مشخص کنید چه چیزی را می‌خواهید ثبت کنید. بهترین گزینه‌ها برای تصاویر پانوراما مناطق مشرف به چشم‌انداز است. یعنی ایستادن در بالای کوه یا تپه، یا نگاه کردن به پایین از یک منطقه مرتفع و بدون وجود اجسام نزدیک. از عکسبرداری پانوراما با وجود درختان، بوته‌ها و سایر اشیاء در پیش‌زمینه خودداری کنید؛ مگر اینکه تجهیزات پانورامای کالیبره شده خاصی داشته باشید. اگر در حال عکاسی از صحنه‌ای هستید که خیلی دورتر از شماست، پانوراما کاملاً استیچ می‌‌شود ، زیرا نرم‌افزار مجبور نیست با خطاهای اختلاف منظر برخورد کند.
2. مراقب باد و سایر اجسام متحرک باشید. باد می‌تواند برگ درختان، چمن، آب و ماسه را در جهات مختلف جابجا کند که این پانورامای شما را خراب می‌کند. فقط در شرایطی که باد به شدت همه چیز را در یک جهت حرکت می‌دهد، عکاسی کنید. از گرفتن عکس از امواج متحرک آب خودداری کنید.
3. اگر از سه پایه استفاده می‌کنید، سه پایه را روی سطح محکم قرار دهید و آن را تراز کنید. پس از تراز شدن، دوربین خود را به صورت افقی یا عمودی روی سه پایه قرار دهید و را محکم‌تر کنید. مطمئن شوید که می‌توانید آزادانه دوربین را از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید بدون اینکه اجازه دهید زاویه‌ای تغییر کند. سعی کنید با تطابق خطوط در منظره‌یاب خود با افق، خطاهای تراز را مشاهده کنید.
4. در صورت عکاسی دستی، دوربین را نزدیک چشم خود نگه دارید و به جای LCD پشتی از منظره‌یاب نگاه کنید. از چپ به راست بچرخید و ببینید آیا می‌توانید دوربین را مستقیم و در جهت افق نگه دارید.
5. تنظیمات دوربین خود را مطابق تصویر بالا تنظیم کنید و مطمئن شوید که نوردهی به طور کامل قفل شده است.
6. فوکوس دوربین را بررسی کنید و مطمئن شوید که فوکوس خودکار غیرفعال است.
7. به نقطه شروع و نقطه پایانی که عکاسی می‌کنید توجه کنید و هر دو را بصری به خاطر بسپارید.
8. یک عکس بگیرید و ببینید آیا تصویر در LCD پشتی خوب به نظر می‌رسد یا نه. اگر تصویر خوب به نظر می‌رسد، آماده عکاسی هستید. اگر اینطور نیست، تنظیمات نوردهی خود را بررسی کنید و در صورت لزوم تغییرات را اعمال کنید.
9. دوربین خود را به نقطه شروع خود در سمت چپ نشانه رفته و اولین عکس را بگیرید. قبل از حرکت دوربین، به یاد داشته باشید که نقطه فوکوس مرکزی شما در منظره‌یاب به کجا اشاره می‌کند، سپس دوربین را به سمت راست ببرید تا آن نقطه در لبه مرکزی فریم قرار گیرد. این اساساً به این معنی است که شما تصویر جدید خود را با اولین مورد تقریباً 50 درصد همپوشانی خواهید داشت. یک عکس بگیرید و این روند را تکرار کنید تا به نقطه نهایی برسید. به خاطر سپردن اینکه نقطه تمرکز مرکزی نسبت به صحنه در کجاست، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای این است تا مطمئن شویم که تصاویر به اندازه کافی همپوشانی دارند تا نرم‌افزارهای پس از پردازش بتوانند بعداً آنها را استیچ کنند. مطمئناً می‌توانید آنها را با حاشیه کوچکتر همپوشانی کرده و تعداد کل تصاویر را کاهش دهید. بنابراین کاملاً به شما بستگی دارد که چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید. فقط مطمئن شوید که تصاویر حداقل 20 درصد با یکدیگر همپوشانی داشته باشند و اشیاء ثابت قابل مشاهده‌ای وجود داشته باشد که به برنامه استیچ اجازه می‌دهد آنها را شناسایی کرده و بعداً آنها را وصل کند.
10.در صورت عکاسی به روش دستی، در یک نقطه بایستید؛ آرنج‌های خود را نزدیک بدن خود نگه دارید و فقط قسمت بالای بدن خود را بچرخانید و دوربین را همیشه در نزدیکی سر خود قرار دهید. تصور کنید که پاهای شما سه پایه و قسمت بالای بدن شما سر سه پایه است. این کار تأثیر اختلاف منظر را بر روی تصاویر شما به حداقل می‌رساند. اگر اجسام نزدیکی دارید و می‌خواهید خطاهای اختلاف منظر را به حداقل برسانید، تکنیک زیر را امتحان کنید: با استفاده از انگشت شست سمت چپ و انگشت اشاره، وسط لنز را نگه دارید و سعی کنید در حالی که بازوی خود را تکان نمی‌دهید عکس بگیرید (بدن شما باید بی‌حرکت بماند). انجام این کار دشوار است؛ زیرا شما قادر نخواهید بود از قسمت منظره‌یاب نگاه کنید؛ اما بهرحال غیر ممکن نیست. هر لنز متفاوت است و مردمک ورودی (که نقطه‌ای است که اجسام دور و نزدیک موقعیت نسبی خود را هنگام چرخاندن لنز حفظ می‌کنند) نیز بسته به ویژگی‌های مکانیکی و نوری لنز متفاوت است. دو انگشت شما باید قسمت پایینی عدسی را در جایی که مردمک ورودی قرار دارد نگه دارد (نه نقطه گره‌ای که بسیاری اینگونه تصور می‌کنند و اشتباه است) و دوربین باید به دور آن بچرخد.
11.پس از اتمام گرفتن عکس‌ها، حداقل یکبار تمام تصاویر روی LCD را بررسی کنید تا مطمئن شوید در تنظیمات خود مشکلی ندارید.

Black Canyon Panorama

ساده‌ترین و سریع‌ترین عکس‌های پانوراما را میتوان با دوربین به دست گرفتن انجام داد. باور کنید یا نه، اما بیشتر پانوراماهای من به صورت دستی انجام می شود! آنها ممکن است در برخی موارد آنطور که من می خواهم کامل نباشند؛ اما به اندازه کافی برای چاپ روی کاغذ بزرگ خوب هستند. موارد بالا را امتحان کنید و ببینید برای شما کار چگونه می‌کند.

استفاده از سری پانوراما

اگر می‌خواهید پانوراما بگیرید، باید روی تنظیمات پانورامای خوب سرمایه گذاری کنید ، که به شما امکان می‌دهد بدون نگرانی در مورد مسائل اختلاف منظر عکس بگیرید. راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد و محبوب‌ترین آنها Nodal Ninja ، Manfrotto و RRS هستند. دومین مورد، گزینه اول برای متخصصان است. با یک سری پانوراما خوب، می‌توانید تنظیمات دوربین را در اطراف مردمک ورودی لنز بچرخانید و پانوراماهای تک ردیف یا چند ردیفی کامل بگیرید که بدون هیچ مشکلی استیچ می‌شوند.

استیچ پانوراما در نرم افزار

پس از اتمام گرفتن عکس‌ها، باید آنها را با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی که قادر به کنترل پانوراما هستند، استیچ بزنید. ما نحوه استفاده از Photoshop و PTGui را نشان خواهیم داد. اما شما می‌توانید از سایر ابزارهای پانوراما استقبال امتحان کنید.

استفاده از Adobe Photoshop برای عکاسی Panorama

استیچ پانوراما در Photoshop بسیار آسان است. اگر از Lightroom استفاده می‌کنید، به سادگی تصاویر را انتخاب کرده و سپس روی “Edit In”-> “Merge to Panorama در Photoshop …” راست کلیک کنید. اگر از Lightroom استفاده نمی‌کنید، کافی است Photoshop را باز کرده و سپس به “File”-> “Automate”-> Photomerge … بروید. یک کادر محاوره‌ای ظاهر می‌شود که به شکل زیر است:

اگر از Lightroom استفاده می‌کنید، تصاویر به طور خودکار نشان داده می‌شوند. اگر این کار را از طریق Photoshop انجام می‌دهید، کافی است روی “Browse” کلیک کرده و تصاویری را انتخاب کنید که به صورت پانوراما ادغام شوند. مطمئن شوید که “Blend Images Together” و “Geometric Distortion Correcting” علامت خورده باشد. سپس روی OK کلیک کنید. با این کار فرآیند استیچ شروع می‌شود که بسته به تعداد تصاویر و اندازه آنها ممکن است زمان زیادی طول بکشد. پس از اتمام فرآیند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصویر را برش دهید و همه چیز آماده است!

استفاده از PTGui

علاوه بر Photoshop، تعداد زیادی ابزار مختلف پانوراما وجود دارد و PTGui مطمئناً محبوب‌ترین ابزار است. اگرچه باید اعتراف کرد که فتوشاپ در استیچ پانوراماهای مشکل ساز، کار بهتری انجام می‌دهد. هنگامی که PTGui را باز می‌کنید ، روی دکمه Load images” ” کلیک کنید. تصاویری را که می خواهید استیچ شود انتخاب کنید و سپس روی “Open” کلیک کنید تا تصاویر درون PtGui باز شوند. پس از بارگیری کامل تصاویر، روی دکمه ” Align images” کلیک کنید و اجازه دهید PTGui نقاط اتصال را محاسبه کند. پس از اتمام فرآیند، پنجره جدیدی را مشاهده خواهید کرد که به شکل زیر است:

نمای مناسب را برای پانورامای خود انتخاب کنید؛ سپس به صفحه اصلی برگردید و روی دکمه “Create Panorama” کلیک کنید تا شما را به صفحه ای جداگانه ببرد. اندازه و قالب مناسب تصویر را تنظیم کرده و روی دکمه “Create Panorama”کلیک کنید تا روند استیچ شروع شود.
PTGui گزینه‌های استیچ بسیار بیشتری نسبت به Photoshop دارد و تقریباً می‌توانید هر چیزی را سفارشی کنید. حتی نقاط کنترل را به صورت دستی تنظیم کنید و الگوریتم‌های مختلف دوخت را انتخاب کنید.

عکاسی پانوراما چیست؟ راهنمای عکاسی Panorama
Zabriskie Point Panoram

چالش‌های عکاسی پانوراما

بزرگترین چالش عکاسی پانوراما، مشکلات استیچ به دلیل خطاهای اختلاف منظر است. خواندن مقاله ویکی‌پدیا در مورد اختلاف منظر را به شدت توصیه می‌کنیم تا بفهمید چرا چنین مشکل بزرگی برای عکاسی ایجاد می‌کند. هنگامی که روش‌های صحیح گرفتن عکس و به حداقل رساندن اختلاف منظر را یاد گرفتید، می توانید شروع به گرفتن عکس‌های فوق العاده پانوراما کنید! لطفاً در صورت داشتن هرگونه سوال در قسمت نظرات در زیر به ما اطلاع دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *