هنرآکادمی

دوربین DSLR (SLR دیجیتال) چیست؟

دوربین DSLR (SLR دیجیتال) چیست؟

کلمه ی DSLR مخفف “Digital Single Lens Reflex” است. به زبان ساده،  DSLR یک دوربین دیجیتال است که از مکانیزم آینه ای برای بازتاب نور از لنز دوربین به منظره یاب نوری (که چشمی آن در پشت دوربین است و فرد از طریق آن نگاه می کند تا ببیند چه عکسی می گیرد) استفاده می کند. یا اجازه می دهد نور به طور کامل از سنسور تصویر (که عکس می گیرد) با خارج کردن آینه از مسیر، عبور کند. اگرچه دوربین‌ های رفلکس تک لنز، در اشکال مختلف به ‌عنوان وسیله ی ضبط از قرن نوزدهم در دسترس بودند، اما اولین SLR دیجیتال تجاری دارای سنسور تصویر، در سال 1991 پیدا شد. در مقایسه با دوربین‌ های کامپکت (Compact) و موبایل، دوربین‌ های DSLR معمولا از لنزهای قابل تعویض استفاده می کنند.

دوربین DSLR (SLR دیجیتال) چیست؟

دوربین های DSLR از چه چیزهایی تشکیل شده اند؟

به تصویر زیر از مقطع SLR نگاهی بیندازید:

دوربین های DSLR از چه چیزهایی تشکیل شده اند؟

نحوه ی کارکرد این دوربین ها

وقتی از طریق منظره یاب / چشمی DSLR  موجود در پشت دوربین نگاه می کنید، هر چیزی که می‌ بینید از لنز متصل به دوربین عبور می ‌کند، به این معنی که می‌ توانید دقیقا به آنچه می خواهید عکس بگیرید نگاه کنید. نور از طریق لنز از صحنه ‌ای که می‌ خواهید عکس بگیرید به یک آینه ی بازتابی (#2) که با زاویه ی 45 درجه در داخل محفظه ی دوربین قرار می‌گیرد، عبور می کند و سپس نور را به صورت عمودی به یک عنصر نوری به نام “پنتاپریسم” می‌فرستد (# 7). سپس پنتاپریسم با هدایت مجدد نور از طریق دو آینه ی جداگانه درست به سمت منظره یاب، (#8) نور عمودی را به نور افقی تبدیل می کند.

هنگامی که عکس می گیرید، آینه ی بازتابی (#2) به سمت بالا می چرخد ​​و مسیر عمودی را مسدود می کند و نور را مستقیما عبور می دهد. سپس شاتر (#3) باز می شود و نور به سنسور تصویر (#4) می رسد. شاتر (#3) تا زمانی که سنسور تصویر (#4) برای ضبط تصویر لازم باشد، باز می ماند، سپس شاتر (#3) بسته می شود و آینه ی بازتابی (#2) به زاویه ی 45 درجه باز می گردد تا تغییر جهت نور به منظره یاب ادامه پیدا کند.

نحوه ی کارکرد دوربین های DSLR

بدیهی است که این روند در اینجا متوقف نمی شود. در مرحله ی بعد، پردازش تصویریِ پیچیده ی زیادی روی دوربین اتفاق می افتد. پردازنده ی دوربین، اطلاعات را از حسگر تصویر گرفته، آن را به فرمت مناسب تبدیل می کند و سپس آن را در کارت حافظه ذخیره می کند. کل فرایند زمان بسیار کمی می گیرد و برخی از دوربین های DSLR  حرفه ای می توانند این کار را بالای 11 بار در یک ثانیه انجام دهند!

روش فوق یک راه بسیار ساده برای توضیح نحوه ی عملکرد دوربین های DSLR است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *