هنرآکادمی

عکاسی چیست؟ همه چیز درباره عکاسی

عکاسی چیست؟ همه چیز درباره عکاسی

این مقدمه بر عکاسی به همراه چند نکته و پیشنهاد برای به کار گرفتن هرچه بیشتر مهارت های مبتدیان است. عکاسی چیست، چه چیزی عکس های الهام بخش را از عکس های معمولی جدا می کند و چگونه می توان کیفیت کار خود را بهبود ببخشید از جمله سوالاتی است که این مقاله از آکادمی هنر به آن پاسخ می دهد.

عکاسی (Photography) چیست؟

عکاسی هنر گرفتن نور با دوربین، معمولاً بوسیله سنسور یا فیلم دیجیتال، برای ایجاد یک تصویر است. با استفاده از تجهیزات دوربین مناسب حتی می توانید از امواج نور نامرئی مانند فرابنفش, مادون قرمز, و امواج رادیویی عکس بگیرید.

نخستین عکس دائمی جهان در سال ۱۸۲۶ (برخی منابع می گویند ۱۸۲۷) توسط ژوزف نیسه فور نیپس در فرانسه گرفته شد. عکس سقف ساختمانی که خورشید به آن می تابد را نشان می دهد.

عکاسی توسط ژوزف نیسه فور نیپس - منظره از پنجره در لوگرا
عکس با نام”منظره از پنجره در لوگرا” ثبت شده توسط ژوزف نیسه فور نیپس

 

و از آن زمان ما راه زیادی را تا اینجا آمده ایم:

عکس - ثبت شده توسط ناسا
ثبت شده توسط ناسا

 

هدف از این مقاله معرفی جهان های گذشته و حال عکاسی و نیز نکاتی مهم برای کمک به گرفتن عکس های بهتر است.

تاریخچه ای کوتاه از عکاسی و افرادی که آن را محقق کردند

عکاسی رنگی با اکران فیلم “کوداکروم” ایستمن کوداک در دهه ۱۹۳۰ شروع شد و محبوبیت یافت. قبل از آن تقریباً تمام عکس ها تک رنگ بودند؛ اگرچه تعداد انگشت شماری از عکاسان که دستی در شیمی و کیمیاگری داشتند دهه ها قبل، از روش های خاصی برای گرفتن تصاویر رنگی استفاده می کردند که با کمی جستجو می توانید تعدادی از این عکس ها که در سال های 1800 و اوایل1900 گرفته شده اند را ببینید. این دانشمندان شعبده باز و نخستین عکاسان عکس های رنگی، در یکی از جدیدترین اشکال هنری جهان را گشودند. تاریخ عکاسی همواره سرشار از انسان ها، هنرمندان و مخترعانی بوده که هنرشان را به سمت مدرنیته هدایت کرده اند.

در این قسمت بطور مختصر با مهم ترین اشخاص تاثیرگذار در عکاسی آشنا می شویم. کشفیات، ایده ها و آثار آنها الهام بخش عکاسی امروزی بوده است. اگر چه این درآمد بسیار مختصر است اما دانستن آن لازمه ورود به عکاسی تخصصی است.

ژوزف نیسه فور نیپس (Joseph Nicéphore Niépce)

اختراع: نخستین عکس دائمی “منظره از پنجره در لوگرا” (“View from the Window at Le Gras”)

محل: فرانسه، سال ۱۸۲۶

اثر: دوربین هایی به این منظور قرن ها قبل از این هم وجود داشته است اما با این نقص اساسی که قادر به ثبت عکس نبودند! این دوربین ها به سادگی نور را روی یک سطح جداگانه بازتاب می دادند؛ که هنرمندان نه به منظور ثبت عکس که برای خلق نقاشی های رئال از آنها استفاده می کردند. نیپس این مشکل را با قرار دادن پوششی از قیر روی صفحه ای از جنس قلع، که هنگام قرار گرفتن در معرض نور سخت تر می شد، حل کرد. در انتهای کار صفحه را با روغن اسطوخودوس شستشو می داد و در نهایت فقط قسمت سخت شده باقی می ماند.

نقل قول: «کشفی که من انجام داده ام و آن را هلیوگرافی (Heliography) می نامم، شامل چاپ شدن خود به خود، با استفاده از نور، با گرادیانی (شیب یا تدارج رنگی) از رنگ های سیاه تا سفید است که نتیجه آن تصاویر دریافتی توسط دوربین است.».

 

عکاسی چیست؟ - ژورف نیسه فور نیپس (Joseph Nicéphore Niépce)
ژورف نیسه فور نیپس (Joseph Nicéphore Niépce)

 

لوئی داگر (Louis Daguerre) 

اختراع: داگرئوتایپ (Daguerreotype) (استفاده تجاری از عکاسی)

محل: فرانسه، سال ۱۸۳۹

اثر: ثبت تصویر روی ورقه مسی با دقت صیقل داده شده که با لایه نازکی از نقره پوشیده شده است. این اختراع چیزی است که عکاسی را به یک واقعیت عملی تبدیل کرد. اگر تا به حال نمونه ای از داگرئوتایپ ندیده اید، ممکن است از شدت دقت و تمیزی آنها تعجب کنید.

نقل قول: «من نور را ثبت و پروازش را گیر انداخته ام!»

 

عکاسی چیست؟ - لوئی داگر(Louis Daguerre)
لوئی داگر(Louis Daguerre)

 

 

آلفرد اشتیگلیتس (Alfred Stieglitz)

ژانر: پرتره و مستند

محل: ایالات متحده آمریکا، اواخر دهه ۱۸۰۰ تا اواسط دهه ۱۹۰۰

اثر: آلفرد اشتیگلیتس عکاس بود اما مهم تر از آن، او یکی از اولین اعضای تأثیرگذار جامعه هنری بود که عکاسی را به عنوان یک رسانه خلاق جدی گرفت. وی معتقد بود که عکس ها نیز می توانند نگرش و دید هنرمند را مانند نقاشی یا موسیقی بازتاب دهند و به بیان دیگر، عکاسان هم هنرمند محسوب می شوند. ماهیت امروزی عکاسی به عنوان یک فرم هنری، بسیار مدیون اشتیگلیتس است.

نقل قول: «در عکاسی واقعیتی به غایت ظریف نهفته است که واقعی تر از واقعیت می نماید.»

دوروتا لنگ (Dorothea Lange) 

ژانر: عکاسی پرتره

محل: ایالات متحده آمریکا، دهه 1930

اثر: یکی از برجسته ترین عکاسان مستند و عکاس یکی از تأثیرگذارترین تصاویر تمام دوران ها (که در زیر نشان داده شده است) دوروتا لنگ است. اگر تا به حال عکس هایی از “رکود بزرگ” دیده باشید، قطعا به برخی از کارهای او برخورده اید. عکس های او پایه های عکاسی مستند را شکل دادند و پتانسیل نهفته در دوربین را بیش از هر هنرمند دیگری در تاریخ نمایان ساختند.

نقل قول: «دوربین ابزاری است که به مردم می آموزد چگونه بدون دوربین ببینند.»

 

عکاسی (Photography) چیست؟ - "مادر مهاجر" ، Dorothea Lange
“مادر مهاجر” ، معروف ترین عکس Dorothea Lange

 

انسل آدامز (Ansel Adams) 

ژانر: عکاسی منظره

محل: ایالات متحده آمریکا

زمان: ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ (بیشتر آثارش در این سالها بودند)

تاثیر: از انسل آدامز میتوان به عنوان مشهورترین عکاس تاریخ یاد کرد. زیرا او عمدتاً از مناظر و صحنه های طبیعی عکس گرفته است. (عموما عکاسان معروف از انسان ها عکس گرفته اند) او به ورود عصر رئالیسم در عکاسی منظره کمک کرد و از اولین قهرمان های جنبش حفظ محیط زیست در ایالات متحده بود.

نقل قول: «هیچ چیزی بدتر از یک تصویر واضح و شارپ از یک مفهوم مبهم وجود ندارد.»

 

"Tetons and the Snake River" ، اثر انسل آدامز
“Tetons and the Snake River”، اثر انسل آدامز

 

برای عکاسی به چه دوربینی نیاز دارید؟

بسیاری از مردم امروز بر این باورند که گوشی آنها برای عکاسی خوب است و نیازی به خرید دوربین جداگانه ای نیست و اشتباه هم نمي کنند! برای اکثر مردم موبایل از دوربین های اختصاصی بهتر است. استفاده از آن سریع و آسان تر بوده و البته به فضای مجازی هم دسترسی دارد. تنها دلیل منطقی ای که باعث می شود شخصی دوربین عکاسی بخرد این است که دوربین موبایلش به اندازه کافی خوب نباشد (مانند وقتی که بخواهد از فعالیت های ورزشی یا محیط های کم نور عکس بگیرد) و یا اینکه به عکاسی علاقه مند باشد.

اگر هر نوع دوربینی دارید، مخصوصا دوربین موبایل، برای گرفتن عکس های خوب نیاز به چیز دیگری ندارید (هر چقدر هم که App موبایل عکاسی خوبی داشته باشد). اگر یک دوربین پیشرفته تر، مانند DSLR یا دوربین بدون آینه (Mirrorless) دارید دیگر نیاز به پر حرفی نیست. این مطلب راهنمای عکاسی برای شماست.

 

عکاسی چیست؟

 

در این مرحله، به چه لوازم و تجهیزات جانبی دیگری نیاز دارید؟

دوربین: اگر می خواهید یک دوربین حرفه ای بخرید؛ دوربینی با قابلیت تعویض لنز انتخاب کنید که به شما امکان عکاسی با طیف وسیع تر و آسان تری بدهد. نظرات مربوطبه دوربین مورد نظر را بخوانید اما سعی  کنید وسواس زیادی به خرج ندهید چرا که امروزه بخاطر رقابت، هر کالایی به اندازه کالای رقیب خود خوب است. یکی را انتخاب کرده و خیلی در این مرحله گیر نکنید!

لنز: برای عکاسی روزمره با لنز زوم استاندارد مانند لنز 24-70 mm یا 18-55 mm شروع کنید. برای عکاسی پرتره، یک لنز پرایم 35mm یا 50mm یا 85mm انتخاب کنید. برای عکاسی ورزشی سراغ لنز تله فوتو بروید. برای عکاسی ماکرو، یک لنز ماکرو اختصاصی بخرید. لنزها بیش از هر تجهیزات دیگری اهمیت دارند زیرادر درجه اول تعیین می کنند که چه نوع عکس هایی می توان گرفت.

نرم افزار پست پروسسینگ (Post-processing Software) : به هر طریقی شما نیاز به ادیت کردن عکس هایتان دارید. خوب است برای شروع با نرم افزاری که در حال حاضر روی کامپیوتر دارید یا نرم افزاری که همراه با دوربین ارائه شده شروع کنید. اما در دراز مدت استفاده از یک برنامه اختصاصی نتیجه بهتری خواهد داشت. می توانید از لایت روم (Lightroom) یا برای ادیت عکس فتوشاپ (Photoshop) استفاده کنید یا اگر ترجیح می دهید می توانید نرم افزار شرکت دیگری را بخرید و دستتان هم برای انتخاب بسیار باز است. اگر به همان چیزی که در نهایت انتخاب کردید بچسبید، پس از مدتی در آن استاد خواهید شد!

خرید اقلام زیر اختیاری است اما بنا به استفاده ای که میکنید، می توانند بسیار مفید باشند:

سه پایه: بهترين دوست عکاس منظره.

کیف: یک کیف شانه آویز برای عکاسی خیابانی، یک کیف رولی برای عکاسی استودیویی، کوله پشتی برای عکاسی منظره و غیره.

کارت حافظه: برای شروع کارتی 64-32 گیگابایتی انتخاب کنید. به سرعت پردازش کارت (مگابایت بر ثانیه) دقت کنید و آن که سریع تر است را بخرید. مخصوصا اگر تعداد بالا عکس می گیرید این موضوع کمک می کند دوربینتان نیز با سرعت بیشری عمل کند.

باطري اضافي: حداقل یک یا ترجیحا دو باتری یدکی برای شروع بخرید. باتری هایی که برند خاصی ندارند معمولاً ارزان تر اند اگرچه ممکن است دوام زیادی نداشته باشند یا در دوربین های جدید قابل استفاده نباشند.

فيلتر قطبنده یا پلارایزر (Polarizing filter): این فیلتر به خصوص برای عکاسان منظره بسیار مهم است. پلارایزر ارزان نخرید چرا که کیفیت عکس هایتان را خراب می کند. ما فیلتر B +W Kaesemann  (هم سایز لنز خودتان) پیشنهاد می کنیم.

فلاش: فلاش معمولا گران است و فقط اگر فکر می کنید آن را لازم دارید بخرید.

کيت تميز کننده: شامل یک پارچه میکروفیبری برای تمیز نگه داشتن سطح لنز و همچنین یک دمنده لاستیکی هواست که بتوانید سنسور دوربین را بوسیله آن از گرد و غبار تمیز کنید.

تجهیزات دیگر: لوازم جانبی عکاسی بی شماری وجود دارد از ریموت شاتر گرفته تا GPS و پرینتر و غیره. در ابتدا نگران این ها نباشید؛ در طول زمان متوجه می شوید که به این ها نیاز دارید یا نه.

 

عکاسی چیست؟

 

سه تنظیمات اساسی دوربین که باید با آنها آشنایی داشته باشید

دوربین شما دارای ده ها دکمه و گزینه است. اگر تنظیمات دوربین اشتباهی را انتخاب کنید، نمی توانید عکس با کیفیتی بگیرید. چگونه از اینهمه گزینه سر در بیاورید؟

آنقدرها کار ساده ای نیست اما راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در واقع بسیاری از گزینه های منو چیزهایی هستند که شما فقط یک بار تنظیم می کنید و احتمالا هرگز نیازی به تغییر آن ندارید. تنها تعداد انگشت شماری از تنظیمات گاهی اوقات نیاز به تغییر دارند و این چیزی است که در ادامه به آن می پردازیم.

سه تنظیمات مهم عبارتند از سرعت شاتر، دیافراگم، و ISO. این ها روشنایی عکس شما را کنترل می کنند ولی هرکدام به نحوی این کار را انجام می دهند. به عبارت دیگر هر کدام تاثیر خاص خود را روی عکس می گذارند. بنابراین برای به تعادل رساندن هر سه و گرفتن نتیجه مطلوب باید کمی هنر به خرج دهیم.

  1. سرعت شاتر (shutter speed) : مقدار زمانی که هنگام گرفتن عکس، سنسور دوربین شما در معرض نور قرار می گیرد.
  2. دیافراگم(aperture) : در واقع نوعی “مردمک” در لنز است که با باز و بسته شدن، به مقادیر مختلف نور اجازه ورود می دهد
  3. ایزو (ISO): از نظر فنی کمی پیچیده تر است اما می توان آن را به حساسیت فیلم برای گرفتن عکس در شرایط مختلف روشنایی تشبیه کرد.

 

سه تنظیمات اساسی دوربین که باید با آنها آشنایی داشته باشید - تجهیزات
تجهیزات: لنز Nikon D800E + 20mm f/1.8، سرعت شاتر 20 ثانیه، f/2.2 و ISO 3200

 

اولین گام های عکاسی

در عکاسی، تکنیک و خلاقیت دست به دست هم می دهند. نقل قول انسل آدامز را از به یاد دارید؟ “هیچ چیز بدتر از یک تصویر شارپ از یک مفهوم مبهم وجود ندارد.” اگر ایده ی پشت یک عکس ضعیف باشد، استفاده از تنظیمات دوربین مناسب هم آن را بهتر نخواهد کرد. در عین حال تنظیمات دوربین از مهم ترین ابزارهایی اند که در اختیار شما قرار دارد. به تعبیری، هر انتخاب فنی در واقع یک انتخاب هنری است. این تنظیمات ارزش یادگیری را دارند. زمانی که بیاموزید تنظیمات دوربین چگونه کار می کند درک شما از عکاسی ده برابر بیشتر خواهد شد.

سوالات متداول در عکاسی

اگر هر گونه سوالی دارید و به دنبال پاسخ سریع برای آن هستید، این بخش از مقاله ی آکادمی هنر را مطالعه کنید:

هدف از عکاسی چیست؟

هدف از عکاسی به آنچه عکاس در تلاش برای رسیدن به آن است بستگی دارد. به عنوان مثال عکاسان مستند و خبری تصاویر را به منظور ارائه گزارش دقیق از رویدادهای واقعی ثبت می کنند در حالی که هدف عکاسانی که به عنوان سرگرمی عکاسی می کنند، ثبت لحظات زندگی با خانواده و دوستانشان است.

انواع عکاسی چیست؟

انواع مختلفی از عکاسی وجود دارد مانند چشم انداز، ماکرو، حیات وحش، پرتره، مستند، مد، سفر و عکاسی رویداد و غیره.

در این مقاله درباره ی انواع عکاسی صحبت خواهیم کرد.

برای عکاسی به چه چیزی نیاز دارید؟

برای شروع عکاسی، تنها چیزی که نیاز دارید یک دوربین است که می تواند هر چیزی از یک گوشی هوشمند گرفته تا یک DSLR پیشرفته یا یک دوربین mirrorless باشد. با این حال تجهیزات عکاسی، کل موضوع نیست و نور، سوژه، احساسات و ترکیب بندی، همه از عناصر مهم عکاسی موفق است.

رایج ترین نوع عکاسی کدام است؟

تعدادی ژانر عکاسی وجود دارد که امروزه بسیار محبوب هستند. از جمله این موارد می توان به پرتره، چشم انداز، معماری، مد، غذا، ورزش، حیات وحش، ماکرو، خیابان، رویداد و عکاسی مستند اشاره کرد.

به عنوان عکاس مبتدی به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده اید، همه چیزی که نیاز دارید دوربینی است که با آن به راحتی کار کنید. بقیه تجهیزات عکاسی بر اساس نیازهای شما لازم می شود. به عنوان مثال اگر بخواهید عکاسی منظره انجام دهید، به تعدادی لنز مختلف، سه پایه و فیلتر نیاز خواهید داشت یا برای عکاسی پرتره به تجهیزات نور و فیلتر مخصوص پرتره نیاز پیدا خواهید کرد.

قديمي ترين عکس جهان کدام است؟

قدیمی ترین عکس با نام”منظره از پنجره در لوگرا” توسط ژوزف نیسه فور نیپس در سال ۱۸۲۶ یا ۱۸۲۷ با استفاده از تکنیکی که به هلیوگرافی معروف است گرفته شد.

چه کسی اولين سلفي را گرفت؟

اولین پرتره ای که تا به حال گرفته شده، یک خودنگاره، یا «سلفی» بود که در سال ۱۸۳۹ توسط رابرت کورنلیوس، شیمیدان آماتور و علاقه مند به عکاسی گرفته شد.

ژانر در عکاسی به چه معناست؟

«ژانر» نوع عکاسی است، مانند عکاسی منظره، عکاسی پرتره، عکاسی حیات وحش و غیره.

چگونه می توانم عکاسی را یاد بگیرم؟

شما می توانید عکاسی را از بسیاری از کتاب ها و منابع آنلاین یاد بگیرید. بسیاری از اطلاعات مربوط به عکاسی را می توان به صورت رایگان در قالب مقالات و ویدیوهای آموزشی به دست آورد.

چه چیزی در گرفتن یک عکس بسیار خوب تاثیر گذار است؟

یک عکس بسیار خوب باید سه عنصری که بیشترین اهمیت را در عکاسی دارند یعنی نور، سوژه و ترکیب بندی خوبی داشته باشد. عکاس باید دید عکاسانه داشته باشد و بتواند آن را به موثرترین شیوه ممکن بیان کند.

سه تنظیمات اساسی دوربین چه هستند؟

سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو.

بهترین نوع عکاسی کدام است؟

هر ژانر عکاسی جذابیت خاص خود را دارد. برخی، تعدادی از ژانرهای عکاسی را بیش از برخی دیگر دوست دارند.