هنرآکادمی

سرعت شاتر (Shutter speed) در عکاسی چیست؟

سرعت شاتر (Shutter speed) در عکاسی چیست؟

سرعت شاتر (Shutter speed) چیست؟ شاتر یک پرده جلوی سنسور دوربین است که تا زمانی که دکمه شاتر را فشار نداده اید بسته می ماند و پس از فشار دادن کلید، باز می شود و سنسور دوربین را به طور کامل در معرض نور قرار می دهد. پس از اینکه سنسور نور کافی را جمع آوری کرد، شاتر سریعا بسته می شود.

یکی از سه تنظیمات مهم در عکاسی، سرعت شاتر (Shutter speed) است و دوتای دیگر دیافراگم (Aperture) و ایزو (ISO) هستند. سرعت شاتر دو کاربرد مهم دارد: تغییر روشنایی عکس و خلق افکت های رویایی با ثابت کردن حرکت (freezing action) و یا تار کردن آن (blurring motion).

7 نکته برای انتخاب بهترین سرعت شاتر برای عکاسی

سرعت شاتر (Shutter speed) چیست؟

سرعت شاتر به مدت زمانی اشاره دارد که شاتر باز است و اجازه برخورد نور به سنسور را می‌دهد. اساسا سرعت شاتر مدت زمانی است که طول می کشد دوربین شما عکسی را بگیرد. این موضوع تاثیرات مختلفی روی ظاهر کلی عکس شما دارد.

هنگامی که با سرعت شاتر پایین (slow shutter speed) عکاسی می‌کنید، سنسور دوربین را برای مدت زمان نسبتا زیادی در معرض نور قرار می‌دهید. اولین تاثیر این کار، تاری ناشی از حرکت سوژه (motion blur) است؛ به این معنی که سوژه متحرک عکس شما در مسیر حرکت، تار خواهد شد. از این تکنیک بیشتر برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی ماشین‌ها و موتورها استفاده می شود تا حس حرکت و سرعت را به بیننده منتقل کند.

سرعت شاتر چیست؟

از سرعت شاتر پایین برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا عکاسی در شب و محیط‌ های تاریک نیز استفاده می‌شود. داشتن سه پایه برای استفاده از این سرعت شاتر الزامی است. عکاسان منظره نیز گاهی اوقات از سرعت شاتر پایین برای القاء حس حرکت رودخانه ‌ها و آبشارها استفاده می کنند.

سرعت شاتر آهسته
سرعت شاتر آهسته: 5 ثانیه

هم چنین سرعت شاتر می ‌تواند برای تثبیت حرکت (freeze motion) نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر از سرعت شاتر بالا (fast shutter speed) برای عکاسی استفاده کنید می‌توانید حتی سریع‌ ترین سوژه‌ ها مثل پرنده ای در حال پرواز یا ماشینی در حال حرکت را هم تثبیت (freeze) کنید.

برای مثال اگر از سرعت شاتر بالا برای عکاسی از آب استفاده کنید، تمام قطرات آب که حتی توسط چشم ما هم دیده نمی شوند؛ به صورت کاملا واضح روی هوا ثبت می شوند.

سرعت شاتر بالا
سرعت شاتر بالا: 1/6000م ثانیه

گرفتن چنین عکس هایی با تنظیم سرعت شاتر میسر می شود. به طور خلاصه سرعت شاتر بالا، حرکت را تثبیت می‌کند و سرعت شاتر آهسته نیز در زمان عکاسی از سوژه‌های متحرک، باعث القاء حس حرکت خواهد شد.

سرعت شاتر (Shutter speed) چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

در مواقعی که شاتر در کمتر از یک ثانیه باز و بسته می‌شود سرعت آن به صورت کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. برای مثال سرعت شاتر 1/4 به معنی یک چهارم ثانیه و سرعت شاتر 1/250 به صورت یک دویست و پنجاهم ثانیه خوانده می شود و غیره.

سرعت شاتر اکثر دوربین‌های DSLR و دوربین های بدون آینه امروزی تا 1/4000 ثانیه پائین می‌آید ولی برخی از آن‌ها می‌توانند تا سرعت 1/8000 ثانیه یا بیشتر از آن را نیز اعمال کنند. کم ‌ترین سرعت شاتر در اکثر دوربین‌های DSLR و mirrorless معمولا 30 ثانیه است؛ اما در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از ریموت شاتر، سرعت پایین تری اعمال کنید.

سرعت شاتر (Shutter speed) و نوردهی (Exposure)

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که سرعت شاتر روی آن تاثیر می‌گذارد نوردهی (Exposure) تصویر است. اگر از سرعت شاتر پایین استفاده کنید؛ سنسور دوربین نور خیلی زیادی جمع‌آوری کرده و تصویر نهایی شما خیلی روشن خواهد بود اما اگر از سرعت شاتر بالا استفاده کنید؛ سنسور دوربین شما در معرض مقدار کمی نور قرار می‌ گیرد و باعث می شود عکس تیره‌ تری داشته باشید.

سرعت شاتر (Shutter speed) و نوردهی (Exposure)

البته سرعت شاتر تنها عامل تعیین کننده ی میزان روشنایی تصویر شما نیست بلکه دیافراگم، ایزو و همچنین روشنایی کلی محیط نیز در این امر موثراند. بنابراین برای انتخاب سرعت شاتر دستتان باز تر است اما مراقب باشید که تنظیمات دیگر را با دقت انتخاب کنید.

با این حال سرعت شاتر همچنان یکی از عوامل بسیار مهم در تنظیم روشنایی تصویر است؛ برای مثال در یک روز آفتابی باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا تصویر شما بیش از اندازه روشن نشود.

همچنین در مواقعی که محیط خیلی تاریک است باید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید تا تصویر نهایی خیلی تاریک نباشد. توجه داشته باشید برای جلوگیری از لرزش دوربین و ماتی عکس از سه پایه استفاده کنید. دلیل تغییر سرعت شاتر در اکثر موارد، تنظیم روشنایی تصویر است اما تاری ناشی از حرکت (motion blur) هم مهم است و نباید نادیده گرفته شود.

سرعت شاتر بالا (fast) و پایین (slow)

شاتر با سرعت بالا (fast shutter speed) باعث می شود که سوژه های متحرک در یک لحظه، بدون حرکت و ثابت نشان داده شوند. اگر در حال عکاسی از پرندگان هستید می توانید از سرعت شاتر 1/1000 ثانیه یا بیشتر استفاده کنید. با این حال برای عکاسی از سوژه های متحرک با سرعت حرکت کمتر، می توانید با سرعت شاترهای 1/200، 1/100 ثانیه یا کمتر، بدون اینکه تصویرتان تار شود، عکس بگیرید.

سرعت شاتر طولانی (long shutter speed) معمولا بیش از 1 ثانیه است و برای استفاده از این سرعت شاتر به سه پایه نیاز خواهید داشت. از این سرعت شاتر برای عکاسی در شب، محیط کم نور و یا نشان دادن حس حرکت در سوژه های متحرک استفاده می ‌شود. هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته، هر چیزی که در صحنه عکس شما در حال حرکت است؛ تار و بلوری (blurry) ثبت می شود.

در این میان، سرعت شاترهای بین 1/100 ثانیه تا ۱ ثانیه، به عنوان سرعت شاتر پایین یا آهسته (slow shutter speed) در نظر گرفته شده اند و باز هم بدون سه پایه قادر به عکاسی بدون لرزش دست نخواهید بود.

سرعت شاتر (Shutter speed) در عکاسی
این عکس بلوری و مات است چون از سرعت شاتر 1/30 ثانیه استفاده شده است.

البته این نکته به لنز شما هم بستگی دارد. بعضی لنزها مثل Nikon 70-200mm f/2.8 دارای تکنولوژی لرزشگیر تصویر (image stabilization) هستند که به عکاس کمک می کنند بدون سه پایه و با سرعت شاتر خیلی پایین، عکس هایی بدون لرزش دست بگیرند. هنگام استفاده از سایر لنزهایی که لرزشگیر تصویر ندارند، باید با استفاده از قانون متقابل (reciprocal rule) سرعت شاتر مناسب را بسنجید. این نکته نیز بسیار مهم است که بدانید چگونه دوربین را بدون لرزش در دست نگه دارید.

سرعت ‌شاتر  (shutter speed) را چطور تنظیم کنیم؟

اکثر دوربین ها به صورت خودکار سرعت شاتر را مرتبا کنترل می کنند. هنگامی که دوربین روی حالت خودکار (Auto) تنظیم شده است، بدون دخالت شما، سرعت شاتر توسط دوربین انتخاب می شود. (دیافراگم و ایزو را هم دوربین تنظیم می کند.)

با این حال در صورت لزوم باز می توانید سرعت شاتر را به صورت دستی (Manual) تنظیم کنید:

  1. با تنظیم دوربین روی حالت تقدم شاتر (Shutter Priority mode) شما سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین به صورت خودکار دیافراگم را تنظیم می کند.
  2. با تنظیم دوربین روی حالت دستی (Manual) شما سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب می کنید.

در هر دو حالت، می توانید مقدار ایزو را به صورت دستی یا اتوماتیک تنظیم کنید.

در بیشتر موارد توصیه می کنیم که انتخاب سرعت شاتر مناسب را به دوربین واگذار کنید؛ با این حال مراقب میزان تاری عکس باشید.

چگونه سرعت شاتر را روی دوربین پیدا کنیم؟

پیدا کردن سرعت شاتری که دوربین روی آن تنظیم شده است کار آسانی است. دوربین‌هایی که دارای پنل نمایشگر (LCD) اند معمولا سرعت شاتر در گوشه‌ی بالا سمت چپ نمایشگر دیده می ‌شود. (دایره قرمز در عکس)

سرعت شاتر روی دوربین

و اگر دوربینتان نه دارای نمایشگری مانند عکس بالا نه منظره یاب است -مانند بسیاری از دوربین های mirrorless- می توانید به سادگی، مقدار سرعت شاتر را با نگاه کردن به صفحه پشتی دوربین ببینید.

در اکثر دوربین ها، سرعت ‌شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده نمی شود و اغلب به صورت یک عدد کامل نشان داده می شود. در مواقعی که سرعت شاتر بیشتر یا مساوی با یک ثانیه است شما چیزی مثل “1 یا “5 را مشاهده می‌کنید. از علامت «”» برای نشان دادن یک ثانیه کامل استفاده می ‌شود.

در صورتی که باز هم موفق به پیدا کردن سرعت شاتر نشدید؛ دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم (Aperture Priority) قرار دهید و مطمئن شوید که ایزو خودکار (Auto ISO) را هم غیرفعال کرده‌اید. سپس دوربین را روی محیط های تاریک و روشن بگیرید. عددی که تغییر می‌ کند نشان‌دهنده ی سرعت شاتر شما است.

سوالات متداول در مورد سرعت شاتر:

در ادامه ی این مقاله در آکادمی هنر برخی از سوالات متداولی که در مورد سرعت شاتر پرسیده می ‌شود را با هم بررسی می ‌کنیم:

سرعت شاتر پایین (slow shutter speed) چیست؟

سرعت شاتر پایین چیزی حدود 1 ثانیه یا بیشتر است. در مقایسه، سرعت شاتر نسبتا آهسته معمولا به کسری از ثانیه مثل 1/2 یا 1/4 ثانیه اشاره دارد.

سرعت شاتر بالا (fast shutter speed) چیست؟

سرعت شاتر بالا، به سرعت شاتری اشاره می‌کند که توانایی تثبیت حرکت را دارد. معمولا هنگامی که یک عکاس در مورد سرعت شاتر بالا صحبت می‌ کند منظور او چیزی مثل 250/1 ثانیه یا حتی سریع‌تر است.

چطور سرعت شاتر دوربینم را پیدا کنم؟

سرعت شاتر معمولا روی نمایشگر(LCD) بالایی یا پشتی دوربین شما به صورت یک عدد کامل یا کسری از ثانیه نشان داده می ‌شود. در صورتی که کلید شاتر را تا نیمه فشار دهید و سپس دوربین را رو به یک محیط روشن‌ تر بگیرید، عددی که تغییر می ‌کند، سرعت شاتر دوربین را نشان می ‌دهد.

آهسته‌ ترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

بسته به دوربینتان، پایین ‌ترین سرعت شاتری که می‌ توانید بدون ریموت شاتر اعمال کنید 30 ثانیه است.

بالا ترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

این موضوع نیز دوباره به دوربین شما و قابلیت های آن بستگی دارد. بسیاری از دوربین‌های بدون آینه و DSLR  می توانند با سرعت 1/4000 ثانیه نیز عکاسی کنند. اما برخی دوربین‌های پیشرفته تر با شاتر مکانیکی می ‌توانند به سرعت1/8000 ثانیه و با شاتر الکتریکی به مقادیر سریعتر از آن هم برسند.

سرعت شاتر چگونه نوشته می ‌شود؟

سرعت شاتر به صورت ثانیه کامل یا کسری از ثانیه نوشته می ‌شود. برای مثال سرعت شاتر 1 ثانیه ای به صورت یک عدد کامل یا با  «”» یا حرف s در انتهای آن مانند 1” یا 1s نشان داده می شود. در مواقعی هم که سرعت شاتر کسری از ثانیه مثل 1/250 باشد به همین شکل 1/250 یا 250 نوشته می شود.

بهترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

چنین چیزی وجود ندارد و این موضوع کاملا به عکسی که مد نظرتان است بستگی دارد.

آیا می ‌توان سرعت شاتر دوربین موبایل را تغییر داد؟

امروزه خیلی از تولیدکنندگان تلفن ‌های هوشمند تلاش می‌ کنند چنین قابلیتی را در برنامه اصلی دوربین خودشان بگنجانند اما در اکثر مواقع باید از برنامه ‌های جداگانه‌ ای برای این کار استفاده کنید. برای مثال در صورتی که از گوشی آیفون استفاده می کنید می توانید از اپلیکیشن هایی مانند Camera+ کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *